150 rzeczy, które trzeba zrobić mieszkając w Warszawie

Warszawa XXI wieku to miasto, które ma tak wiele do zaoferowania, że osobom chcącym ją w pełni poznać nie starczy kilku lat życia. To miasto wielu kontrastów. Tuż obok ocalałych zabytkowych kościołów wyrastają ogromne drapacze chmur, piękne XVIII-wieczne pałace mieszają się ze szklanymi biurami, a przedwojenne kamienice kontrastują z nowoczesnymi apartamentowcami. Z drugiej strony ludzie; cały przekrój społeczeństwa: przyjezdni karierowicze, bogaci biznesmeni, urzędnicy i politycy, pijani bezdomni, młodzież z bloków, artyści, celebryci, naukowcy, społecznicy i wiecznie narzekający protestujący. Śmietanka towarzyska rodem z serialu “Ślepnąc od świateł”.

Ten artykuł nie jest typowym przewodnikiem po Warszawie. To lista rzeczy, które należy zrobić; miejsc, w które należy się udać; obiektów, które trzeba zobaczyć. To w moim odczuciu lista, którą należy odhaczyć by powiedzieć “Tak, znam to miasto, widziałem tu wiele, poznałem jego mieszkańców, wiem jak się bawią, gdzie spędzają czas wolny, znam najciekawsze miejsca i wydarzenia, którymi to miasto żyje, znam jego historię, znam walory turystyczne, wiem gdzie zjeść, gdzie się ubrać, gdzie ubogacić się kulturowo”. Gdy pracowałem nad artykułem, w TV leciał jakiś program, w którym dziewczyna zaczepiona na ulicy mówiła, że w Warszawie to w sumie nie ma co robić. Mimowolnie parsknąłem śmiechem zestawiając jej słowa z owocem mojej pracy.

Co zatem trzeba zrobić, aby stwierdzić, że w Warszawie zrobiło się już wszystko (no prawie wszystko)? * kolejność przypadkowa 

ZABYTKI

 1. Dotknąć filaru z sercem Fryderyka Chopina w kościele św. Krzyża, bo to właśnie w jednej z kolumn zamurowano serce tego wielkiego kompozytora, które w dodatku szczęśliwie przetrwało bombardowania wojenne.
 2. Zrobić wycieczkę po uliczkach i zaułkach Starego Miasta, ponieważ jest to jeden z 15 obiektów Światowego Dziedzictwa UNESCO na terenie Polski. Odbudowane w całości po zrównaniu go z ziemią w trakcie II Wojny Światowej, w postaci nawiązującej do XVIII-wiecznego wyglądu. Otoczone murami obronnymi, które niegdyś wyznaczały granicę miasta, zawiera wiele zabytków, pomników, muzeów i restauracji.
 3. Przespacerować się ulicą Chmielną, która jest jedną z najbardziej tętniących życiem ulic miejskich, a to wszystko za sprawą ogromnej ilości lokali gastronomicznych i butików. Warta odwiedzenia szczególnie latem.
 4. Wybrać się na spacer po Nowym Mieście, bo choć zniszczone całkowicie podczas wojny to kilka odbudowanych budynków wciąż przypomina o tym, że była to niegdyś Nowa Warszawa, czyli obok Starej główne skupisko ludzi na terenie współczesnego miasta.
 5. Zwiedzić katakumby w Archikatedrze św. Jana, ponieważ tutaj pochowano pierwszych władców Warszawy – książąt mazowieckich. W dodatku ten kościół odegrał najważniejszą rolę w historii miasta i jest jednym z najstarszych na jego terenie.
 6. Wybrać się na spacer Alejami Ujazdowskimi, bo to jedyne miejsce w Warszawie, gdzie tak dobrze zachowała się przedwojenna architektura. W tym miejscu Niemcy urządzili dla siebie dzielnicę mieszkaniową podczas okupacji w trakcie II Wojny Światowej.
 7. Napić się piwa na Rynku Starego Miasta, w szczególności latem, kiedy otwierają się ogródki restauracyjne, a rynek tętni życiem. Tutaj znajdują się najpiękniejsze kamienice Starego Miasta, w których otoczeniu można posłuchać ulicznych muzyków, podziwiać kunszt malarski tutejszych artystów. Na środku placu stoi zaś Syrenka – symbol Warszawy.
 8. Obejrzeć apartamenty księcia Józefa Poniatowskiego w Pałacu pod Blachą, będącym oddziałem Muzeum Zamku Królewskiego. Wizyta w muzeum pozwoli zapoznać się z życiem tego wielkiego wodza.
 9. Obejrzeć epitafia w skrzydłach prowadzących do Kościoła Padewskiego, które są niesamowitą pamiątka po burzliwych dziejach miasta, a zarazem wyrazem szacunku dla jego tragicznie zmarłych mieszkańców.
 10. Zobaczyć ocalały fragment muru getta przy ulicy Siennej, ponieważ ujrzenie na własne oczy muru – części przerażającej historii miasta – jest niezbędne aby zrozumieć historię całej Warszawy.
 11. Obejrzeć piękne barokowe wnętrza kościoła św. Anny, który do dziś uznawany jest przez wielu za najpiękniejszy kościół w całym mieście. Polichromia na ścianach i suficie zapiera dech w piersiach.
 12. Obejrzeć spektakl w Amifteatrze na wyspie w Łazienkach Królewskich, by poczuć się jak dwór królewski, który w letnie dni oglądał tu występy ponad 200 lat temu.
 13. Przespacerować się wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia, bo to najpiękniejsza ulica Warszawy, wzdłuż której stoją najpiękniejsze zabytkowe pałace, kościoły i pomniki. Jest to również najstarszy trakt prowadzący do miasta.
 14. Przespacerować się wzdłuż Nowego Światu, aby przenieść się w czasy XVIII-wiecznej arystokracji. Ta część Traktu Królewskiego to wspaniały szlak spacerowy z niezliczoną ilością restauracji i kawiarni.
 15. Zobaczyć salę tronową królów Polski odwiedzając Zamek Królewski, ponieważ to w niej zapadały najważniejsze dla dziejów państwa decyzje. Jest to zarazem jedno z najpiękniej urządzonych wnętrz w Warszawie, które współcześnie działa jako muzeum.
 16. Poczuć się jak głowa państwa odwiedzając Pałac Prezydencki, gdzie okazjonalnie organizowane są wycieczki z przewodnikiem. Sala Kolumnowa w pałacu to jedna z najsłynniejszych sal w całym kraju.
 17. Zobaczyć urnę z sercem Jana III Sobieskiego w kościele Przemienia Pańskiego, który został zbudowany jako wotum za zwycięstwo pod Wiedniem, jednego z największych królów w historii Polski.
 18. Zobaczyć w jaki sposób oczyszczana jest woda w Filtrach Lindleya, które nieprzerwanie od ponad 100 lat pracują i dbają o czystą wodę doprowadzaną do domów mieszkańców miasta.
 19. Uzupełnić spiżarnię wpadając na zakupy do Hali Mirowskiej, na której zawsze znajdziemy najświeższe towary i ogrom produktów. Hale te już od ponad 100 lat pełnią funkcję bazaru.
 20. Obejrzeć spektakl w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii, ponieważ ten prywatny teatr króla Stanisława Augusta jest jednym z niewielu XVIII-wiecznych teatrów dworskich, które przetrwały w Europie do czasów współczesnych.
 21. Wypić kawę w Cafe Bristol, czyli kawiarni zabytkowego i przepięknego 5-gwiazdkowego hotelu Bristol, w którym od początku swego istnienia nocowały najznakomitsze persony z kraju i ze świata.
 22. Obejrzeć zmianę warty pod Grobem Nieznanego Żołnierza, bo to najważniejsze miejsce upamiętniające walczących o ojczyznę, a zarazem jedyna pozostałość po zniszczonym Pałacu Saskim.
 23. Oddać hołd zabitym pod Bramą Straceń Cytadeli Warszawskiej, bo to najważniejsze miejsce martyrologiczne z czasów zaboru rosyjskiego. Sama Cytadela na setki lat zmieniła obraz tej części miasta, hamując rozwój Warszawy na północ.
 24. Odwiedzić Cmentarz Ewangelicko-Augburski na Woli, ponieważ dawna Warszawa była zlepkiem różnych kultur i religii. Wiele osób wyznania ewangelickiego zasłużyło się dla miasta i właśnie tutaj można odnaleźć mogiły tych znaczących postaci.
 25. Odwiedzić Cmentarz Powązkowski, ponieważ od momentu założenia to właśnie tutaj chowano największych i najbardziej zasłużonych obywateli miasta. Na cmentarzu znajduje się mnóstwo przepięknych pomników nagrobnych oraz bogato zdobionych kaplic rodowych. Nekropolia to miejsce pochówku wielkich naukowców, pisarzy, aktorów, urzędników i wielu innych zasłużonych osób.
 26. Odwiedzić Cmentarz Żydowski na Woli, ponieważ jest to jedna z największych nekropolii tego wyznania na świecie, a zarazem ważna część historii Warszawy, w której przed wojną mieszkało niemalże 30% mieszkańców pochodzenia żydowskiego.
 27. Odwiedzić kościół i klasztor kamedułów na Bielanach, bo to jeden z ciekawiej usytuowanych kościołów – w środku Lasu Bielańskiego – a zarazem pięknie uposażony. Miejsce, do którego Warszawiacy ciągnęli na pielgrzymki już od końca XVII wieku.
 28. Odwiedzić kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, który jest jedynym gotyckim kościołem zachowanym w Warszawie, w dodatku najstarszym na Nowym Mieście.
 29. Odwiedzić Pałac w Wilanowie i jego królewskie ogrody, bo to najpiękniejszy barokowy zabytek w tej części Europy, a zarazem rezydencja, którą urządzał i w której mieszkał król Polski Jan III Sobieski.
 30. Odwiedzić sobór pw. Marii Magdaleny, bo jest to jedna z niewielu zachowanych pamiątek religii prawosławnej w Warszawie. Pozostałe poznikały wraz z odzyskaniem niepodległości w 1918 roku.
 31. Pójść wieczorem w Święto Zmarłych na Cmentarz Bródnowski, ponieważ to jeden z największych cmentarzy w Europie. Nekropolia nocą w to święto robi niesamowite wrażenie. Ponadto jest wpisana do rejestru zabytków, a na jej terenie pochowano wielu zasłużonych Polaków.
 32. Przespacerować się po kampusie Uniwersytetu Warszawskiego, ponieważ większość budynków na jego terenie wpisanych jest do rejestru zabytków. W jednym z nich znajduje się ciekawie urządzone muzeum tej najstarszej warszawskiej uczelni.
 33. Udać się na Umschlagplatz, czyli w miejsce dawnej rampy kolejowej, z której wywożono żydów z getta warszawskiego do obozów zagłady. Każdy powinien poznać smutną historię tej części miasta i oddać się chwili zadumy w obecnym miejscu pamięci.
 34. Wejść do Kaplicy Katyńskiej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, której ściany wyłożono tabliczkami z nazwiskami niemalże 15 tysięcy osób zamordowanych w Katyniu. Warto zwrócić też uwagę na pięknie zdobione drzwi samej katedry.
 35. Zapalić znicz pod pomnikiem Małego Powstańca, aby uhonorować pamięć o dzieciach, które pomagały na różne sposoby walczącym w Powstaniu Warszawskim. Wiele z tych dzieci zginęło w walce o wolną Polskę.
 36. Zwiedzić Pałac na Wyspie w Łazienkach, ponieważ jest to jeden z najpiękniej urządzonych pałaców w mieście, na pewno najpiękniej usytuowany, a całości dopełniają przechadzające się tu pawie. Iście królewskie miejsce na miarę Stanisława Augusta.
 37. Zwiedzić budynki Sejmu i Senatu, ponieważ to jedne z najważniejszych miejsc w całej Polsce, gdzie wybrane przez obywateli władze decydują o doli lub niedoli kraju.
 38. Zwiedzić z przewodnikiem Pałac Kultury i Nauki, bo choć wszyscy uważają go za symbol komunizmu i ucisku powojennego to każdy kto był w środku potwierdzi, że jego monumentalne wnętrza po prostu trzeba zobaczyć.
 39. Wejść do kościoła ewangelicko-augsburskiego, ponieważ zachwyca swą prostotą i pięknem zarazem, a niegdyś był to najlepszy punkt widokowy w mieście.

DLA AKTYWNYCH

 1. Nauczyć się wakeboardingu na Wake Farmie, ponieważ ekstremalne sporty wodne to niesamowita dawka adrenaliny i świetna rozrywka. Na Farmie jest również możliwość uczestnictwa w innych zajęciach ruchowych, czyli świetna opcja na lato.
 2. Poskakać na trampolinach w Stacji Grawitacji, bo to świetna forma rozrywki, która pozwoli poczuć się jak dziecko. Salta, fikołki, wsady do kosza i lekcje akrobatyki, a oprócz samych trampolin ścianka wspinaczkowa i park linowy – fenomenalne miejsce dla całej rodziny.
 3. Pośmigać nocą na rolkach podczas Nightskating, ponieważ aktywność ruchowa zawsze na plus, a w dodatku Warszawa nocą jest przepiękna, w szczególności gdy dzieli się chwile z tysiącem innych uczestników zabawy.
 4. Zwyciężyć rozgrywkę paintballową w Killshot, największej i najlepiej zorganizowanej hali do tego typu rozrywki w mieście. Ta zabawa to ogromny zastrzyk adrenaliny, który każdy powinien choć raz w życiu poczuć.
 5. Pojeździć na wrotkach w Roller Disco, czyli pierwszej wrotkarni w Warszawie, która klimatem przywodzi na myśl lokale do jazdy na wrotkach z amerykańskich filmów.
 6. Skoczyć na jedynym miejskim bungee, które znajduje się przy basenach Moczydło. Skok z dźwigu z wysokości 90 metrów to niezapomniane przeżycie, szczególnie dla tych, którzy chcą przełamać swój strach.
 7. Wziąć udział w jednym z warszawskich biegów, gdyż w ciągu ostatnich lat cieszą się ogromną popularnością. Biegów rocznie odbywa się wiele i warto wspomnieć tu przede wszystkim o: Warsaw Orlen Marathon, Biegu Niepodległości czy Biegu Konstytucji.
 8. Zagrać w laser tag na W5 Arena, ponieważ jest to największa hala w Polsce dedykowana grze w laserowy paintball. Miejsce idealnie oddaje klimat prawdziwego pola bitwy, a jest to zdecydowanie łagodniejsza forma paintballu, po której nie liczymy sinych miejsc na ciele.
 9. Zrobić okrążenie życia na Torze Łyżwiarskim Stegny, bo jeżeli jeździć na łyżwach to nie na małym lodowisku, a na profesjonalnym torze łyżwiarskim, który niegdyś był areną Mistrzostw Polski w łyżwiarstwie szybkim.
 10. Szusować na nartach z Górki Szczęśliwickiej, ponieważ to najwyżej położony punkt w Warszawie, a zarazem dobry sposób by spędzić zimowe ferie w mieście.
 11. Spróbować swoich sił za kierownicą bolidu na A1 Karting, czyli największym torze gokartowym w mieście. Każdy może tu sprawdzić czy nadawałby się na kierowcę formuły F1.
 12. Wypocić się, a potem wskoczyć do lodowej bani na Warszawiance, bo tam jest najlepszy kompleks saun w całym mieście, a przy okazji największa pływalnia z basenem olimpijskim.

REKREACJA

 1. Odwiedzić centrum eventowe podczas Warszawskiego Festiwalu Konesera, aby poznać miejsce, w którym przez lata produkowano spirytus w Warszawie, a przy okazji spędzić miło czas podczas koncertów i wystaw organizowanych w te dni.
 2. Obejrzeć mecz Legii na stadionie przy Łazienkowskiej, bo choć poziom sportowy piłki nożnej w kraju kuleje, to kibiców Warszawa ma najlepszych w kraju i na świecie. Ktoś kto poczuje atmosferę tego stadionu często pozostaje tu na lata.
 3. Obejrzeć na żywo mecz reprezentacji Polski na Stadionie Narodowym, ponieważ mało co buduje tak poczucie wspólnoty narodowej jak wybuch euforii 50 tysięcy ludzi po strzelonym przez Polaków golu w meczu o punkty.
 4. Ustrzelić środek tarczy w PM Shooter, czyli jednej z kilku, ale w opinii wielu, najlepszej strzelnicy w Warszawie. Mnogość broni i profesjonalna obsługa sprawią, że czas spędzony z pistoletem w ręku stanie się dla nas bardzo ekscytujący.
 5. Wypić piwo na schodkach nad Wisłą, bo jest to obecnie absolutnie najbardziej kultowe miejsce w Warszawie, które przyciąga zarówno nastolatków, jak i osoby znacznie starsze. Latem tętni życiem od południa do rana.
 6. Zjeść śniadanie na Targu Śniadaniowym, by razem z setkami mieszkańców poczuć wspólnotę obywatelską, a przy okazji miło i smacznie spędzić poranek.
 7. Wziąć udział w Wiankach nad Wisłą, które są imprezą muzyczną bijącą rekordy frekwencji w Warszawie, jednocześnie kontynuują tradycję pogańskiego święta Nocy Kupały, kiedy to panny plotły wianki i puszczały je na wodzie.
 8. Spędzić dzień na basenach na Moczydle, ponieważ to jedno z ulubionych miejsc wypoczynku Warszawiaków w środku miasta. Kompleks basenów, boisk do piłki i siatkówki od lat przyciąga mieszkańców. To właśnie tutaj wszyscy przychodzą się opalać latem.
 9. Posłuchać wykładu w Worku Kości, czyli kawiarni, księgarni i barze w jednym, który hitem wdarł się na salony Warszawy. Spotkania z serii zbrodni i śmierci, które są tam organizowane wypełniają lokal po brzegi.
 10. Spędzić aktywnie dzień w Hula Kula, bo to największe centrum rozrywkowe w mieście. Można tu pograć w kręgle, bilard, rzutki i gry arcade, a potem zakończyć wieczór na parkiecie podczas jednej z weekendowych imprez.
 11. Skosztować przeróżnych piw podczas Warszawskiego Festiwalu Piwa, bo niecodziennie mamy okazję spotkać prawie 50 producentów browaru w jednym miejscu i wybierać spośród kilkuset różnych gatunków piw.
 12. Obejrzeć samochodowy Rajd Barbórka, który jest zakończeniem sezonu sportów motorowych w Polsce. Jest to prestiżowy rajd i biorą w nim udział najlepsi zawodnicy z kraju. Nierozerwalnie związany z ulicą Karową.
 13. Popłakać się ze śmiechu w Klubie Komediowym, który był pierwszym lokalem w Polsce, stawiającym na komediowy teatr improwizowany. Publiczność nie jest tu zwykłym słuchaczem, a współtworzy grane przedstawienia, które rozśmieszają do łez.
 14. Połazić po sklepach centrum handlowego Arkadia, bo to największe centrum handlowe w Warszawie, które rocznie odwiedza miliony ludzi.
 15. Wyczyścić kartę płatniczą w Vitkacu, bo przecież każdy z nas potrzebuje w życiu odrobiny luksusu, a właśnie tam znajdziemy butiki projektantów takich jak: Louis Vuitton, Gucci czy Givenchy.
 16. Przenieść się do wirtualnej rzeczywistości w DISCOVR, aby zawczasu poznać rozrywkę, która za kilkadziesiąt lat prawdopodobnie wyprze z rynku tradycyjne formy zabawy.
 17. Obstawić parę złotych na Wielkiej Warszawskiej, bo jak bawić się w hazard to tylko z klasą, a więc na torze wyścigów konnych na Służewcu, który w chwili swojego powstania w 1939 był największym i najnowocześniejszym torem tego typu w Europie.
 18. Poznać czym jest strach w Fear Zone, który polecam wszystkim fanom horrorów. Specjalnie przygotowana sceneria i aktorzy sprawią, że każdemu serce będzie walić jeszcze długo po opuszczeniu lokalu.
 19. Połazić po sklepach w Złotych Tarasach, bo to najciekawiej zaplanowane pod względem architektury centrum handlowe w Warszawie. Przy okazji jedno z najliczniej odwiedzanych w mieście.
 20. Poznać lokalną społeczność na Święcie Saskiej Kępy, które od wielu lat jest jedną z najciekawiej zorganizowanych imprez lokalnych. Kilka scen, liczne wystawy, stoiska i inne formy aktywności sprawiają, że na Saską Kępę chce się później wracać.
 21. Zrobić rajd po nocnych lokalach na bulwarach wiślanych, bo jak bawić latem pod chmurką to właśnie nad Wisłą. Najwięcej młodych ludzi spotyka się wieczorami w takich lokalach jak Cud nad Wisłą, Pomost 511 czy Hocki Klocki, które wpisały się na stałe w poczet najlepszych letnich imprezowni miejskich.
 22. Zrobić ucztę przy ognisku na Poniatówce, bo nie ma nic piękniejszego niż usiąść nad Wisłą, zjeść kiełbaskę z pieczonymi ziemniakami, wypić zimne piwo, a to wszystko legalnie na praskiej plaży, która każdego wieczora latem zapełnia się po brzegi mieszkańcami Warszawy.
 23. Zobaczyć pokaz w Królewskim Ogrodzie Światła w Wilanowie, ale również mappingi wyświetlane na fasadzie pałacu. W zimowe wieczory jest to jedna z ciekawszych atrakcji miejskich. Ogrody mienią się kolorowymi światłami i “tańczą” w rytm muzyki.
 24. Pobawić się na koncercie jakiejś muzycznej gwiazdy, szczególnie że w mieście co tydzień występuje ktoś o sławie krajowej, a także światowej. Ci najwięksi z największych grają na Stadionie Narodowym, ale duże koncerty odbywają się również na Torwarze, w Stodole i Progresji.
 25. Wybrać się na spacer Bulwarem Wiślanym, ponieważ z niego rysuje się piękny obraz na całą prawobrzeżną Warszawę i jest to miejsce wypoczynku tysięcy Warszawiaków.
 26. Pograć na flipperach w Pinball Station, które przeniesie nas w czasy gier, gdy komputery i smartfony nie były jeszcze w użyciu. Kilkadziesiąt maszyn tworzy interaktywne muzeum, w którym można pobawić się na flipperach oraz pograć w gry arcade.
 27. Poszaleć na Juwenaliach warszawskich, bo to jedna z największych imprez akademickich w tej części Europy, trwająca prawie miesiąc. Wszystkie warszawskie uczelnie prezentują swój program artystyczny: koncerty, spektakle, przedstawienia, spotkania i inne.
 28. Potańczyć na Disco Lodowisko, ponieważ to jedyna taka impreza w Warszawie. Organizowana na Stadionie Narodowy daje możliwość powyginania się w rytm muzyki z łyżwami na nogach.
 29. Przetańczyć dwa dni na Orange Warsaw Festival, czyli największym muzycznym festiwalu Warszawy organizowanym co roku na służewieckim torze wyścigowym. To występy gwiazd światowego formatu i niesamowita oprawa sceniczna.
 30. Zgłębić różne dziedziny nauki na Pikniku Naukowym, który jest największa naukową imprezą plenerową w Europie, a swoje stoiska prezentuje tu ponad 200 instytucji naukowych z kraju i świata.
 31. Przetańczyć noc na dachu wieżowca w The View, ponieważ nie ma drugiego takiego klubu w mieście, który pozwala jednocześnie się bawić i podziwiać teatr świateł nocnej Warszawy.
 32. Przetańczyć wieczór na Mazowieckiej, bo jest to imprezowe zagłębie miasta i jeżeli chcemy zobaczyć jak bawi się Warszawa nocą to trzeba zrobić rajd po tutejszych klubach.
 33. Posiedzieć latem ze znajomymi na Francuskiej, bo to jedna z najbardziej tętniących życiem ulic w mieście. Mnóstwo knajp z ogródkami na zewnątrz sprawia, że nasze kubki smakowe są szczęśliwe. Tak właśnie powinno wyglądać życie miejskie na wszystkich ulicach.
 34. Wziąć udział w targach na Expo XXI, które odbywają się tam niemalże co tydzień. Różnorodność wystaw jest tak wielka, że każdy może znaleźć interesująca dla siebie dziedzinę, poznać najlepsze firmy i różne nowinki z nią związane.
 35. Zebrać ekipę i wydostać się wspólnie z Przeklętej Wyspy, czyli jednego ze 120 escape roomów działających na terenie Warszawy. Nie ma co się ograniczać do tego jednego, bo większość z pokoi w mieście jest świetnie przygotowana, ale ten polecam na początek!
 36. Zjeść lunch na Koszykach, bo choć ceny nie należą tu do najniższych to jest to wciąż jedno z najciekawszych miejsc na gastronomicznej mapie Warszawy, gdzie nie tylko zjemy, ale również kupimy najlepsze produkty spożywcze.

KULTURA

 1. Obejrzeć film na leżaku w ramach Filmowej Stolicy Lata, ponieważ nie ma nic przyjemniejszego niż kino pod chmurką, w szczególności w letnie wieczory, w jednym z miejskich parków.
 2. Obejrzeć film w Atlanticu lub innym niszowym kinie, gdyż jest to miła odskocznia od wielkich multiplexów. Atlantic to najstarsze nieprzerwanie działające kino w Warszawie. Inne, do których warto zajrzeć to: Luna, Elektron, Kultura i Muranów.
 3. Zobaczyć “Bitwę pod Grunwaldem” i inne dzieła w Muzeum Narodowym, które mają ogromne znaczenie dla dziedzictwa kulturowego narodu polskiego. Są to przede wszystkim obrazy największych polskich malarzy, ale również inne dzieła, także zagranicznych artystów.
 4. Zwiedzić najciekawsze miejsca podczas Nocy Muzeów, bo choć za darmo wejdziemy do ogromnej ilości muzeów oraz galerii, to właśnie tej nocy otwiera się dla zwykłych ludzi mnóstwo miejsc na co dzień niedostępnych dla zwiedzających.
 5. Poznać nowe trendy w sztuce odwiedzając Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, bo wystawy i seanse filmowe tu prezentowane stawiają na sztukę nowoczesną, a odbudowany ze zniszczeń zamek ma wiele historii do opowiedzenia.
 6. Obejrzeć musical w Teatrze Roma, ponieważ jest to największy teatr muzyczny w Warszawie, którego repertuar od lat przyciąga setki ludzi na widownię.
 7. Poznać warszawską scenę artystyczną podczas Gallery Festival Weekend, w trakcie którego prywatne galerie sztuki otwierają się dla ludzi. Podczas jednego weekendu najciekawsze wystawy w mieście udostępniane są zwiedzającym całkowicie za darmo.
 8. Poznać historię pieniądza w Centrum Pieniądza NBP, ponieważ to jedna z najlepiej urządzonych nowoczesnych placówek edukacyjnych, w dodatku wizyta w niej jest całkowicie darmowa.
 9. Obejrzeć musical w Teatrze Studio Buffo, a w szczególności Metro, które już na stałe zapisało się w historii polskiego musicalu. Studio Buffo to miejsce bardzo charakterystyczne na warszawskiej mapie teatrów muzycznych.
 10. Uzupełnić domową bibliotekę podczas Warszawskich Targów Książki, które zrzeszają kilkuset wydawców i dają możliwość nie tylko zakupów, ale również spotkań, dyskusji i prelekcji z autorami książek.
 11. Poznać artystyczną część Pragi w ramach Otwartej Ząbkowskiej, będącej szeregiem działań lokalnych środowisk twórczych. Ta owiana niegdyś złą sławą ulica zamienia się w zamknięty dla ruchu aut deptak, a bramy kamienic w miejsca spotkań, kina, wystawy i pracownie.
 12. Zobaczyć nieistniejące perły architektury warszawskiej w Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego, gdyż wiele wspaniałych budowli nie przetrwało do naszych czasów, ale pieczołowicie odtworzony wygląd w postaci makiet pozwala ponownie ujrzeć ich piękno.
 13. Obejrzeć rewię w Teatrze Sabat, ponieważ jest to jedyny teatr rewiowy w Polsce, a któż by nie chciał zobaczyć w swoim życiu spektaklu w stylu Moulin Rouge?
 14. Poznać lepiej historię kraju i miasta odwiedzając Dom Spotkań z Historią, gdzie prezentowane są wspaniałe wystawy fotograficzne i oprowadzenia kuratorskie połączone z wykładami.
 15. Obejrzeć seans 3D w kinie IMAX, w szczególności ten nakręcony specjalnie pod wielki ekran IMAXu, gdyż daje najlepszy efekt i wrażenia podczas oglądania.
 16. Obejrzeć spektakl w Teatrze 6. Piętro, ponieważ jest to jeden z najpopularniejszych teatrów Warszawy, a na jego deskach występują znakomici aktorzy, których znamy z najlepszych polskich produkcji filmowych.
 17. Odwiedzić muzea martyrologiczne Warszawy, czyli Więzienie Pawiak, katownie na al. Szucha, Muzeum Katyńskie i Muzeum Niepodległości, aby w pełni zrozumieć ile wycierpiała Warszawa i dlaczego tak mocno kładzie się tu nacisk na pamięć historyczną.
 18. Odwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego, które w całości poświęcone zostało najtragiczniejszemu w skutkach dla Warszawy wydarzeniu. W jednym miejscu zebrano tysiące pamiątek po mieszkańcach, którzy zginęli w bohaterskiej walce o wyzwolenie stolicy.
 19. Odwiedzić Muzeum Warszawy, ponieważ w nim poznamy najlepiej historię miasta, a eksponaty tu prezentowane pozwolą cofnąć się do życia mieszczan nawet do 600 lat wstecz.
 20. Posłuchać koncertów chopinowskich pod pomnikiem Chopina, ponieważ to świetna forma relaksu i jedno z ciekawszych wydarzeń kulturalnych w mieście, w dodatku całkowicie za darmo, na trawce pod chmurką.
 21. Poznać historię Fryderyka Chopina w muzeum jego imienia, ponieważ to jeden z najwspanialszych kompozytorów w historii muzyki, który do czasu wyjazdu do Francji związany był z Warszawą. Muzeum przenosi w zupełnie inny świat, oddziałując na wszystkie zmysły.
 22. Poznać historię polskiego oręża w Muzeum Wojska Polskiego, które jest tak bogato wyposażone, że spędzenie całego dnia nie jest wystarczające aby dokładnie zwiedzić wystawę. Przed muzeum znajduje się dodatkowo ekspozycja terenowa z ciężkim sprzętem wojskowym.
 23. Poznać historię polskich żydów w Muzeum POLIN, bo to jedna z najnowocześniejszych placówek kulturowych w mieście, świetnie urządzona, w dodatku dotycząca społeczności, która była mocno związana w przedwojenną Warszawą.
 24. Pójść na oprowadzanie kuratorskie po Galerii Zachęta, gdyż jest to narodowa galeria sztuki, dodatkowo ulokowana w budynku, który jest perłą architektury. Wystawy tu prezentowane poruszają ważne kwestie społeczne, a nieraz wzbudzają mocne kontrowersje.
 25. Pójść na występ w Filharmonii Narodowej, bo to najważniejsza placówka tego typu w całym kraju. Usłyszymy w niej najlepsze koncerty w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej, Orkiestry Kameralnej i Chóru Orkiestry Narodowej.
 26. Wziąć udział w spektaklu organizowanym w Teatrze Wielkim, ponieważ to jeden z najwspanialszych obiektów kulturalnych w całym kraju. Jest siedzibą Opery Narodowej, Polskiego Baletu Narodowego, ponadto mieści dwie sceny Teatru Narodowego.
 27. Założyć kartę w Bibliotece Narodowej, bo jak sama nazwa wskazuje to najważniejsza biblioteka w kraju i każdy choć raz powinien zapoznać się z jej zbiorami spędzając dzień w czytelni.

NIESAMOWITE

 1. Obejrzeć pokaz w Multimedialnym Parku Fontann, bo ten wspaniały artystyczny spektakl, wyświetlany na tryskającej z fontann wodzie przyciąga tysiące ludzi. Pokazy to aranżacja legend warszawskich, co roku innej.
 2. Zobaczyć defiladę z okazji Święta Wojska Polskiego, ponieważ jest to jedna z niewielu okazji w życiu, aby zobaczyć ‘na żywo’ wojskowe oddziały, pojazdy, a także lotnictwo Rzeczpospolitej.
 3. Obejrzeć pokaz w Planetarium CNK, bo choć nie ma tam prawdziwego teleskopu do obserwacji gwiazd to przygotowane przedstawienia potrafią bardzo zbliżyć do kosmosu.
 4. Zobaczyć miejsce pierwszej organizacji miejskiej – Gród Bródno, który jest najstarszym znanym grodem na terenie współczesnej Warszawy, datowanym już na wiek X, a więc w czasach kształtowania się państwa Mieszka I.
 5. Obejrzeć wystawę zdjęć w Fotoplastikonie, ponieważ jest to wspaniale zachowane miejsce ukazujące formę rozrywki miejskiej, która cieszyła się ogromną popularnością, zanim oglądanie filmów w kinie weszło na stałe do repertuaru kulturowego miasta.
 6. Odbyć lot helikopterem lub samolotem nad miastem, ponieważ z tej perspektywy najlepiej widać jak wielkim, różnorodnym i wspaniałym miastem jest Warszawa. Drapacze chmur w Śródmieściu, biurowce Mordoru, kamieniczna Praga, jednopiętrowa zabudowa Żoliborza i zalesiony Wawer – miasto kontrastów widocznych z góry jak na dłoni.
 7. Wspiąć się na kopiec Powstania Warszawskiego, z którego pięknie widać panoramę Warszawy, a który upamiętnia walczących o wolność miasta. Uwaga, aby się tam dostać trzeba pokonać aż 350 stopni.
 8. Wesprzeć zwierzaki ze schroniska na Paluchu, bo choć nie każdy może zwierzę adoptować to każdy może pomóc i dorzucić swoją cegiełkę, aby żyło się im choć trochę lepiej.
 9. Zobaczyć proces produkcji i wypić filiżankę gorącej czekolady w Wedlu, bo gdy myślimy o gastronomii warszawskiej od razu przychodzi nam na myśl ten zakład. Choć z przedwojenną firmą Emila Wedla ma wspólną tylko nazwę, w całej Warszawie wciąż nie znajdziemy lepszej czekolady.
 10. Zobaczyć jak mieszka się w Domu Kereta, czyli najwęższym domu w Warszawie, który jest swego rodzaju formą sztuki i manifestu dot. zagospodarowania przestrzeni miejskiej.
 11. Odwiedzić Niewidzialną Wystawę, aby poznać świat osób niewidomych i to jak w nim funkcjonują. Oprowadzanie przez osobę niewidomą po mieszkaniu oraz ulicy w totalnej ciemni jest ogromnym przeżyciem. Jednym z mocniejszych jakich można doświadczyć.
 12. Pomajsterkować w Centrum Nauki Kopernik, które jest największym i najbardziej popularnym muzeum, czy też placówką naukową w Warszawie. Rocznie przyciąga setki tysięcy turystów. Można tu samemu robić doświadczenia i uczyć się przez zabawę. Niesamowite miejsce!
 13. Posłuchać muzyki Fryderyka Chopina na jednej z grających ławeczek, których w mieście znajdziemy aż 15. Każda z nich stoi obok miejsca, które ma związek z życiem naszego wielkiego kompozytora.
 14. Poznać kulinarne smaki świata na Nocnym Markecie, który jest wspaniałą miejscówką na letnie nocne wyjścia. Można tu zjeść potrawy ze wszystkich kontynentów, wypić drinka, posłuchać muzyki i skorzystać z usług barbera. To miejsce ma niesamowity klimat.
 15. Przejść się wzdłuż muru służewieckiego, aby móc podziwiać zaczątek street-artu w Warszawie. To kultowe miejsce – mur o długości 1,5 km – było pierwszą legalną galerią graffiti w Polsce i miejscem, gdzie swoje prace malowali najlepsi writerzy w kraju.
 16. Przemaszerować z Ronda Dmowskiego na Saską Kępę w Marszu Niepodległości, ponieważ żadne inne wydarzenie w Warszawie nie przyciąga tylu ludzi. Pójść z biało-czerwoną flagą w pochodzie tysięcy osób to najpiękniejsza forma świętowania wolności.
 17. Spojrzeć na Warszawę z 30 piętra Pałacu Kultury i Nauki, ponieważ to najwyżej położony punkt widokowy w mieście. Z tej perspektywy miasto prezentuje się wspaniale, zarówno w dzień jak i późnym wieczorem.
 18. Uczestniczyć w mistrzowskiej fecie na Placu Zamkowym, ponieważ zdobycie najważniejszego trofeum sportowego sprawia, że na ulice wychodzą tysiące kibiców, niezależnie od miejsca na świecie. Nie inaczej jest w Warszawie, gdy Mistrzostwo Polski zdobędzie Legia.
 19. Zatrzymać się na minutę 1 sierpnia w godzinę W, aby uczcić moment rozpoczęcia Powstania Warszawskiego i pamięć osób w nim walczących. Szczególnie warto udać się o 17:00 na Rondo Dmowskiego oraz pod Maszt Wolności na Rondzie Radosława.
 20. Zjeść ciastko u Lourse’a w dawnym Hotelu Europejskim, ponieważ zakład ten stworzył podwaliny pod cukiernictwo warszawskie. Przed wojną była to najbardziej prestiżowa cukiernia w mieście, a otwarta w odnowionym Europejskim ponownie zachwyca smakiem i formą.
 21. Zjeść kolację w jednej z dwóch gwiazdkowych restauracji Michelin w Warszawie, a mowa tu o Atelier Amaro i Senses. Jeżeli odkrywać kulinarne smaki to przede wszystkim w miejscach, które cieszą się światową renomą.

PRZYRODA

 1. Obejrzeć galerię rzeźby w Królikarni, będącej hołdem dla Xawerego Dunikowskiego – wielkiego polskiego rzeźbiarza. To przy okazji świetny moment by pospacerować po pobliskim Parku Arkadia.
 2. Przepłynąć kajakiem warszawski odcinek Wisły, ponieważ to wspaniały sposób wypoczynku latem Z tej perspektywy zupełnie inaczej ogląda się miasto i daje to możliwość bliższego poznania nadwiślańskich rezerwatów przyrody.
 3. Spędzić latem dzień w Łazienkach Królewskich, choć to pewnie i tak zbyt krótko, aby zwiedzić cały park. To ulubione miejsce wypoczynku króla Stanisława Augusta, a później całej Warszawy. Na powierzchni 70 ha parku znajduje się ponad 20 zabytków architektury, w tym przepiękny Pałac na Wyspie. Wśród kilku założeń ogrodowych odnaleźć można liczne pomniki, rzeźby i popiersia.
 4. Zbadać Wyspy Zawadowskie, najlepiej kajakiem, bo ten rezerwat przyrody obejmuje wyspy, mielizny i piaszczyste łachy na obszarze 530 ha, również poza granicami miasta. Jest to przepiękny teren, na którego odcinku Wisła prezentuje się wspaniale.
 5. Zobaczyć zwierzęta ze wszystkich stron świata w ZOO, od bezkręgowców, które reprezentują mięczaki i stawonogi, po kręgowce czyli ryby, płazy, gady, ptaki i ssaki. Łącznie spotkamy tu ponad 500 gatunków przedstawicieli fauny.
 6. Zrelaksować się na łonie natury na Polu Mokotowskim, ponieważ jest to jeden z największych parków miejskich, z dużą ilością alejek spacerowych i stawów. Ponadto w jego otoczeniu znajduje się kilka ciekawych instytucji, lokali gastronomicznych, a puby Bolek i Lolek na stałe wrosły w krajobraz parku.
 7. Zrelaksować się nad Jeziorkiem Czerniakowskim, ponieważ jest to największy naturalny zbiornik wodny w Warszawie, a przy okazji rezerwat przyrody, w którym znajdziemy piękne okazy flory wodnej oraz ptactwa objętego ochroną gatunkową w kraju.
 8. Poznać piękno zagrożonych gatunków flory w Ogrodzie Botanicznym UW, które wraz z nadejściem wiosny mieni się różnorakimi barwami i aż prosi się o wizytę.
 9. Pójść na spacer do Ogrodu Saskiego, ponieważ jest to najstarszy publiczny park w Warszawie. Utworzony jako część założenia osi saskiej wychodzi wprost na Plac Piłsudskiego, a na jego terenie znajdują się liczne rzeźby, pomniki i komponowana zieleń.
 10. Wybrać się do Ogrodu Krasińskich, bo to jeden z dwóch historycznych ogrodów – parków miejskich. Wpisany dziś do rejestru zabytków jest miejscem wypoczynku mieszkańców Śródmieścia, a jeden z jego boków zamyka przepiękny Pałac Krasińskich.
 11. Wybrać się na spacer po Parku Skaryszewskim, ponieważ według wielu osób to tuż obok Łazienek najpiękniejszy park Warszawy. W 2009 roku został nawet uznany za najpiękniejszy park w Polsce. Na jego terenie znajdują się liczne pomniki, rzeźby i pamiątkowe tablice.
 12. Wypocząć w ogrodzie na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej, bo oprócz tego, że są tam wydzielone cztery rodzaje pięknie komponowanych ogrodów, to jest to jeden z największych ogrodów dachowych w Europie. W dodatku rozciąga się z niego piękny widok na Powiśle.
 13. Wybrać się na spacer po Lesie Bielańskim, ponieważ ten rezerwat przyrody jest leśną enklawą na terenie miasta, w której występuje bogaty drzewostan, urozmaicona rzeźba terenu, a ponadto płynie w nim zapomniana dawno rzeka Rudawka.
 14. Wybrać się na spacer po Lesie Kabackim, ponieważ jest to największy rezerwat przyrody na terenie całego Mazowsza, w którym spokojnie możemy spędzić cały dzień i poobcować z naturą.
 15. Wybrać się na rowerową przejażdżkę szlakiem Natura 2000, aby podziwiać naturalne tereny Wisły. Jest to fenomen na skalę Europy, że w dużej stolicy leżącej nad rzeką, tereny nadrzeczne pozostały nienaruszone przez człowieka.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.