Poznajemy historię pieniądza w Centrum Pieniądza NBP

„Pieniądz rządzi światem” to maksyma, która dzisiaj wszystkim ciśnie się na usta. Skoro są tak ważne we współczesnym świecie to każdy z nas powinien poznać elementarne funkcje pieniądza, zasady działania transakcji walutowych czy funkcjonowania gospodarki pieniężnej. Gdzie zrobić to najlepiej? Oczywiście w Centrum Pieniądza założonym przy Narodowym Banku Polskim.

 

Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka

Adres: ul. Świętokrzyska 11/21

Wejście bezpłatne

www

 

Wizyta w obiekcie, który z jednej strony może nosić miano muzeum, a z drugiej placówki edukacyjnej była dla mnie niesamowitym zaskoczeniem. Jest to oczywiście zaskoczenie in plus, ponieważ tak nowocześnie urządzone placówki w Warszawie można policzyć na palcach obu rąk. Co najciekawsze – wizyta jest całkowicie darmowa.

Co czeka na nas w środku? Kilkanaście bogato urządzonych sal, w których przejdziemy przez najważniejsze zagadnienia dot. pieniądza i innych środków płatniczych. Całość urządzona na kilku piętrach, opierająca się na interaktywnych rozwiązaniach, zaciekawi nawet najmłodszych wizytujących.

 

DSC07815

 

Sale podzielone są tematycznie. Prowadzą nas od czasów antycznych po współczesne. Co znajdziemy w poszczególnych salach?

Antyk – Średniowieczne – Nowożytność przenosi w czasy pierwszych transakcji handlowych, gdzie pieniądz nie zawsze był metalem szlachetnym, ale tym co w danym regionie było najcenniejsze. Poznać historię pomagają interaktywne studnie wiedzy. W sali Systemy pieniężne dowiemy się więcej o emisji pieniądza i tego jak kontrolowany jest jego obieg. Na uwagę zasługuje tutaj najcięższa znana moneta, wykonana z miedzi i ważąca niemal 20 kg.

Następnie przejdziemy się Ulicą Bankową, po której oprowadzi nas hologram Leopolda Kronenberga – słynnego finansisty warszawskiego XIX wieku. Opowie o rozwoju banków i polskich instytucji finansowych. W Banku Centralnym zobaczymy jak kształtowała się ta instytucja od czasów Tadeusza Kościuszki, jak wyglądały pierwsze banknoty i dewizy bankowe. Więcej wiedzy historycznej z terenów Polski przyniosą sale Wojny oraz PRL i Transformacja.

W Gabinecie Numizmatyka usiądziemy za biurkiem prawdziwego finansisty i obejrzymy zbiór ponad 900 polskich monet wybijanych od czasów pierwszych Piastów. To największa tego typu kolekcja w kraju!

Później przyjdzie czas na poznanie najnowszych technologii. W Laboratorium autentyczności poznamy sposoby badania fałszywych pieniędzy. Warto zabrać własne banknoty, gdyż je również można sprawdzić na profesjonalnym sprzęcie. Tuż obok w Skarbcu istnieje możliwość podniesienia autentycznej złotej sztaby o wartości ponad miliona Złotych i jest to największa atrakcja całej placówki. Klimat warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych poznamy w sali Giełda i rynki finansowe, natomiast w świat transakcji bezgotówkowych przeniesie sala Nowoczesne systemy płatnicze, gdzie poznamy np. budowę i sposób działania bankomatu. Na koniec Unie walutowe i gospodarcze oraz Twórca i produkcja pieniądza, gdzie naturalnie czeka nas podróż w świat mennic i tego jak powstają banknoty oraz monety.

 

DSC07701

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.