Ciekawe miejsca

Nie od dziś wiadomo, że najciekawsze obiekty do zobaczenia w mieście, to te które mają do opowiedzenia jakąś historię, więc zazwyczaj mamy na myśli zabytki: zamki, pałace, itp. Musimy jednak pamiętać, że miasto ewoluuje. Zmieniają się trendy w architekturze, sposobie postrzegania i wykorzystania przestrzeni miejskiej. Współczesne obiekty zadziwiają nas swoją formą, rozmachem, a niejednokrotnie sposobem wykorzystania materiałów do ich budowy. Często próżno szukać ich w przewodnikach miejskich, gdyż spychane są na dalszy plan przez wspomniane wcześniej zabytki.

W tej części strony chciałbym się zatem skupić na tej nowszej architekturze. Z pomocą przychodzi konkurs o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszawy, przywrócony w 2016 roku, a który przyznaje wyróżnienia w sześciu różnych kategoriach:

  1. najlepszy budynek użyteczności publicznej
  2. najlepszy budynek komercyjny
  3. najlepszy obiekt mieszkalny
  4. najlepsza rewitalizacja
  5. najlepsza przestrzeń publiczna
  6. najlepsze wydarzenie architektoniczne

 

Wspaniałym źródłem informacji o powstałych, budowanych lub planowanych inwestycjach w Warszawie jest strona urbanity.pl. W chwili gdy piszę ten tekst (27.06.2019) powstaje 309 inwestycji, 34 obiekty są przebudowywane, 91 zostało zatwierdzonych i czekają na rozpoczęcie budowy, a kolejnych 124 już zaplanowano. Daje nam to ponad 500 obiektów, które pojawią się w ciągu najbliższych kilku lat na mapie Warszawy.

 

Na potrzebę wyodrębnienia i sklasyfikowania przyjąłem następujący podział, który będzie nieco zbieżny ze wspomnianą wcześniej nagrodą architektoniczną prezydenta m. st. Warszawy:

 

Obiekty użyteczności publicznej – będą to zarówno obiekty administracji publicznej, jak i placówki edukacyjne, kulturalne, służby zdrowia, sakralne, czyli wszystkie obiekty dostępne mieszkańcom Warszawy. Ze współczesnych obiektów to właśnie te przybierają najciekawsze formy architektoniczne, gdyż rozpisywane są dla nich konkursy, w których rywalizują najlepsi architekci w kraju i na świecie.

 

Osiedla i budynki mieszkaniowe – tych powstaje w Warszawie najwięcej, ale raczej próżno się tu doszukiwać kunsztu architektonicznego z kamienic, które powstawały w XIX i XX wieku, jeszcze przed wybuchem II Wojny Światowej. Nie oznacza to jednak, że nie trafiają się jakieś perełki, które chętnie byśmy odwiedzili.

 

Obiekty komercyjne – prywatni inwestorzy prześcigają się w pomysłach na najlepszą przestrzeń komercyjną, która będzie w sobie łączyła funkcje mieszkalno-handlowo-usługowo-kulturalną. Prawdziwy boom przeżywają rewitalizacje starych obiektów przemysłowych, wystarczy choćby wspomnieć Centrum Praskie Koneser, Browary Warszawskie czy Elektrownię Powiśle.

 

Przestrzeń miejska – miejsca, w które warto udać się spędzić czas na świeżym powietrzu, często ze świetnie wkomponowaną zielenią, miejscami do wypoczynku i aktywności fizycznej oraz strefą gastronomiczną. Najwspanialszym przykładem są tutaj Bulwary Wiślane, które ciągnąc się na przestrzeni kilku kilometrów tworzą jedno z najciekawszych miejsc do spacerowania w ciepłe dni.

 

Transport i infrastruktura – metro, lotnisko, nowoczesne dworce kolejowe. Warszawa jest bardzo dobrze skomunikowanym miastem, które dużą wagę przykłada do jakości transportu i dlatego w tym obszarze ciągle się polepsza. Tutaj również nie braknie inwestycji z rozmachem i jest o czym pisać.

 

Areny i stadiony – choć zaliczają się do obiektów użyteczności publicznej to jednak ich konstrukcja i przeznaczenie wymagają oddzielnego rozdziału. Duża część tych obiektów poza organizacją imprez, umożliwia zresztą zwiedzanie ich przestrzeni i dlatego należy im się kilka własnych linijek tekstu.

 

Wieżowce i drapacze chmur – to kolejny przykład, który można by zaliczyć do obiektów komercyjnych, jednak pod tym względem Warszawa jest ewenementem na tle kraju. Wieżowce, które wyrastają w mieście, mogą w niedalekiej przyszłości zrobić z niego Nowy Jork Europy. Już teraz 23 obiekty mają ponad 100 metrów, gdy prześledzimy te powyżej 60 metrów ich liczba rośnie do niemalże 70, a kolejnych 20 jest w budowie.

 

Punkty widokowe – nie są to klasyczne przykłady architektury, ale miejsca, z których te całą tkankę miejską: starą i nową możemy podziwiać. Jest kilka ciekawych miejsc, z których możemy oglądać Warszawę z góry dlatego warto o nich wspomnieć.

 

Obiekty opuszczone – no i na sam koniec, coś co ma wielu swoich fanów na całym świecie, czyli eksplorowanie opuszczonych budynków. U jednych powoduje gęsią skórkę, a u innych niesamowite podniecenie i skok adrenaliny. Póki nie zostaną wyburzone, warto do nich zajrzeć i lepiej poznać ich historię.