Cmentarz Bródnowski

Cmentarz Bródnowski

Cmentarz Bródnowski - najstarsza część cmentarza

Warszawa zważywszy na swoją długą historię na swym obszarze mieści wiele cmentarzy. Podczas gdy wszystkim od razu na myśl przychodzą Powązki, mało kto pamięta, że Cmentarz Bródnowski to dzisiaj już całkiem wiekowa nekropolia. W dodatku ma do zaoferowania wcale nie mało interesujących pomników…

Ponad 100 lat wstecz…

Historia Cmentarza Bródnowskiego rozpoczyna się w roku 1883 wraz z zakupem ziemi przez Starynkiewicza pod cmentarz dla rozwijającej się prawej części miasta. Już w rok później dokonano poświęcenia cmentarza i pierwszego pochówku, a w roku 1888 stanął drewniany kościół jaki znamy do dziś. Cmenatrz z kościołem św. Wincentego a Paulo są zatem najstarszymi zachowanymi obiektami na Bródnie. Początkowo był to cmentarz dla biednych i ubogich, który wraz z powiększaniem swego terenu, zaczął zmieniać oblicze. Natomiast wraz z pochówkiem kardynała Aleksandra Kakowskiego, pod koniec drugiej Rzeczpospolitej, Cmentarz Bródnowski zaczął być postrzegany już zupełnie inaczej. W 1927 roku cmentarz zyskał całkowite ogrodzenie. W okresie wojny służył jako arsenał broni dla organizacji konspiracyjnych. Tu także chowali się ludzie poszukiwani przez gestapo.

Cmentarz Bródnowski - kościół św. Wincentego a Paulo

Cmentarz dziś

Dziś Cmentarz Bródnowski to jedna z największych nekropolii w Europie pod względem ilości pochowanych osób – 1,2 mln. Jego całkowita powierzchnia wynosi ponad 114 ha, a obwód murów ok. 5km. Na cmentarz można dostać się przez osiem bram. Najstarsza z nich znajduje się od strony ul. św. Wincentego. Od tej strony polecamy również rozpocząć spacer, jeżeli chcecie zobaczyć tę nekropolię. Od strony wejścia znajdują się wspomniany wcześniej drewniany kościół, który wpisany jest na listę zabytków. Tuż przed nim znajduje się dzwonnica, a zaraz obok pomnik poświęcony więźniom politycznym pomordowanym w latach 1939-89. Główne aleje cmentarza to: Aleja Główna, Aleja Szeroka i najnowsza Aleja Lipowa. Najstarsze i najciekawsze nagrobki z pomnikami z piaskowca znajdziemy właśnie przy Aleji Głównej, od strony Bramy Głównej przy ul. św. Wincentego, skąd rozrastał się cmentarz. To tutaj znajduje się grób kardynała Kakowskiego, Romana Dmowskiego, czy Mieczysława Fogga. Jeżeli checie zapalić lampkę na grobie wybitnych Polaków, polecamy tę stronę, gdyż zawiera ona najbardziej obszerną listę pochowanych osobistości na Cmentarzu Bródnowskim.

Cmentarz Bródnowski - grób rodzinny Romana Dmowskiego

 

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o