Dom Spotkań z Historią

Kochamy stare czarno-białe fotografie. Uwielbiamy oglądać Warszawę w XX-leciu międzywojennym na czarno-białych fotografiach. Lubimy w zasadzie całe zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego.

I moglibyśmy tak opowiadać jeszcze długo o pozytywnych uczuciach. Wystarczy jednak, że sami odwiedzicie Dom Spotkań z Historią i przekonacie się jakie wrażenia wzbudza w człowieku stara fotografia wielkiego formatu.

Dom Spotkań z Historią
Adres: ul. Karowa 20 (Śródmieście; MSI Śródmieście Północne)
www: https://dsh.waw.pl/

Instytucja kultury

Dom Spotkań z Historią powstał w roku 2005 z inicjatywy ośrodka KARTA, a rok później zaczął działać jako instytucja kultury m. st. Warszawy. Jego celem jest przybliżenie w formie wizualnej, ale również audiowizualnej, historii Warszawy, Polski oraz całej Europy Środkowo-Wschodniej. Historii skupiającej się na okresie XX-lecia międzywojennego, gdy aparaty fotograficzne wchodziły do użytku na coraz większą skalę, a fotografowie wypływali na szerokie wody.

Wystawy czasowe w Domu Spotkań z Historią

IMG_0328

Najciekawszymi, z naszego punktu widzenia, są wystawy czasowe, zmieniające się co około 3-4 miesiące. Przestrzeń budynku wypełniają wtedy liczne czarno-białe fotografie o różnych rozmiarach (od większych, przez duże, po takie naprawdę dużego formatu). Największą ich zaletą jest właśnie jakość wydruku i rozmiar, a przez to możliwość oglądania miasta, którego już nie ma. Miejsca, ludzie, zwyczaje i wydarzenia – wszystko to, co składało się na życie codzienne przedwojennej Warszawy, tutaj zaprezentowano w kilku salach. Sam sposób prezentacji, sprawne przechodzenie między różnymi okresami oraz dziedzinami, okraszony dodatkowym plakatem informacyjnym, kalendarium czy notką, pozwala oglądać i uczyć się jednocześnie.

Jeszcze rok, czy dwa lata temu, odwiedzaliśmy Dom Spotkań z Historią, gdy jakaś reklama wydarzenia na mediach społecznościowych wyświetliła nam się na wallu. Dziś już sami śledzimy bacznie stronę DSH, by być na bieżąco z nowymi wystawami. Nie opuściliśmy żadnej z ostatnich wystaw:

Np. ostatnia z nich to przedstawienie w obiektywie roku 1939. Roku, w którym reprezentacja Polski zagrała mecz w piłce nożnej z Węgrami przy Łazienkowskiej, a ludzie pluskali się na basenach przy tej samej ulicy. Tego typu zdjęcia z sielską atmosferą zobaczymy na początku wystawy. Są też takie, które uchwyciły nieco bardziej nerwową atmosferę, gdy mimo wszystko naród wierzył w skuteczną obronę przed najeźdźcą. Uroczyste przekazywanie sprzętu przez związki pracownicze, czy przygotowanie do obrony przez ludność cywilną – ukazują kolejne fotografie.

Dalej już fotografie z nalotów i z okupowanej przez Niemców Warszawy. Są zdjęcia genialnego korespondenta Juliana Bryana, dzięki któremu zachowało się tak wiele fotografii Warszawy. Są też migawki żołnierza Armii Krajowej, Sylwestra “Krisa” Brauna, ale i niemieckich okupantów, którzy robili sobie zdjęcia w podbitej stolicy. Zniszczone domy, płaczące matki, naprędce uklepane mogiły. Smutny, ale jakże prawdziwy obraz wyziera z tych zdjęć.

IMG_0323
IMG_0325

Inne formy prezentacji

Dom Spotkań z Historią nie ogranicza swoich wystaw do przestrzeni kamienicy przy ul. Karowej. Na przeciw, na skwerze ks. Twardowskiego, wystawiane są często plansze z fotografiami, które skupiają się na konkretnych wydarzeniach historycznych. Obecnie (15.11.2019) jest to wytawa pt. “Ku – nowoczesności. Kresy niepodległe 1919-39”. Wystawa starająca się pokazać, jaki trud wkładały ówczesne władze w odbudowę tego, bądź co bądź, zacofanego po latach rosyjskiego zaboru terenu.

Jakie jeszcze ciekawe wydarzenia możemy trafić w DSH?

Chociażby oprowadzania kuratorskie po wspomnianych wystawach. Możemy załapać się na pokazy filmowe oraz spotkania z historykami, czy ludźmi kultury. To wszystko w ramach organizowanych w Domu Spotkań z Historią spotkań, prelekcji, wywiadów oraz pokazów. Przy tym wszystkim instytucja nie zapomina o najmłodszych, prowadząc różnego rodzaju lekcje, warsztaty oraz gry terenowe.

Pełny program instytutu znaleźć można pod tym linkiem.

Zanim opuścicie Dom Spotkań z Historią

Chcielibyśmy wspomnieć jeszcze o dwóch miejscach, które funkcjonują w przestrzeni DSH. Pierwsze z nich to księgarnia, która posiada niewyobrażalnie dużą ilość pozycji związanych z historią Polski i samej Warszawy. Jest to bodaj najlepsze miejsce w stolicy by zaopatrzyć się w książki o tej tematyce. Zresztą nie tylko książki, ale i publikacje Domu Spotkań z Historią, różne czasopisma, opracowania i albumy.

Po zakupie pozycji w księgarni, warto usiąść w drugim miejscu, czyli w lokalnej kawiarnii. Serwowana jest tu smaczna kawa i ciastka, dzięki czemu można usiąść i zagłębić się w nabytej właśnie lekturze. Jeżeli nic nie kupiliście, to nie ma tego złego, bo na miejscu jest też stojak z czasopismami o Warszawie 🙂

IMG_0319
IMG_0342

Comments

mood_bad
  • No comments yet.
  • Add a comment