Fotoplastikon

Warszawski Fotoplastikon jest jednym z tych miejsc, do których bardzo lubimy powracać. Stare fotografie prezentowane w niesamowitej technice, wiek urządzenia i fakt, że od ponad 100 lat stoi pod tym samym adresem. To wszystko składa się na niesamowitą atmosferę, którą nasiąką się od chwili przekroczenia progu drzwi.

Gdy dodać do tego ogromne zbiory, które są regularnie prezentowane na nowych wystawach, możecie poznać odpowiedzieć, dlaczego tak często tu wracamy. Chcemy jednak powiedzieć coś więcej…

Fotoplastikon
Adres: Aleje Jerozolimskie 51 (Śródmieście; MSI Śródmieście Południowe)
www: https://fotoplastikonwarszawski.pl/

IMG_0051

Co to w ogóle jest Fotoplastikon?

Fotoplastikon to urządzenie (automat) do prezentacji fotografii stereoskopowych, który opracował niemiecki przedsiębiorca August Fuhrmann w latach 80′ XX wieku. Urządzenie to zwane było Kaiser-Panoramą i szybko zyskało popularność w całej Europie, gdyż pozwalało oglądać fotografie 25 osobom naraz. Moda na nie dotarła równie szybko do Polski, ponieważ pojawiły się w naszym kraju już na przełomie XIX i XX wieku, a w Warszawie do roku 1914 było ich już 8.

Najfajniejszą sprawą w oglądaniu fotografii jest technika obrazowania stereoskopowego. Okular Fotoplastikonu jest tak zbudowany, że oglądamy obrazy przykładając oczy do lornetki. Fotografia widziana jest z osobna lewym i prawym okiem pod różnym kątem. Mózg nakłada na siebie te obrazy sprawiając, że widzimy je trójwymiarowo. To właśnie jest potęgą Fotoplastikonu! 🙂

Jak wspomniałem wyżej, panorama ma 25 stanowisk siedzących. Wystarczy, że zajmiemy jedno z nich, a obrazy przesuwają się automatycznie, co około 10 sekund, a my oglądamy kolejne fotografie bez wstawiania z miejsca. Na zakończenie dodam, że Fotoplastikon warszawski jest najstarszym wciąż działającym w Europie (od ok 1905 roku).

IMG_0046

Wystawy i inne

W roku 2012 urządzenie Fotoplastikonu zostało zakupione przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Wtedy połączono zbiory Muzeum, ze zbiorami Fotoplastikonu oraz zbiorami Danuty Szlajmer. Dziś jest to łącznie ponad 5 tysięcy fotografii, które pokazywane są na regularnie zmieniających się wystawach. Poza zdjęciami przedwojennej Warszawy (których tu najwięcej), możemy zobaczyć zdjęcia Polski z początków XX wieku. Co jakiś czas natrafiamy też na obrazy ze świata, ukazujące oblicza takich kontynentów jak Afryka czy Azja. Np. kilka dni temu (24.10.2019) oglądaliśmy życie w Afganistanie i jego stolicy Kabulu w latach 60′ XX wieku. Co ciekawe wszystkie zbiory można obejrzeć online at this link.

Specjalną rolę w życiu Fotoplastikonu odgrywają niedziele. To nasz ulubiony dzień wizyt. Wtedy oglądamy zdjęcia przedwojennej Warszawy: Stare Miasto, Krakowskie Przedmieście, Łazienki, ulice Marszałkowska i Aleje Jerozolimskie. Stereoskopowe obrazy pozwalają nam spojrzeć na miejsca i ludzi, jakbyśmy stali tuż obok. Dwoma słowami – coś pięknego. Czwartek natomiast jest dniem bezpłatnego wstępu, aczkolwiek ceny biletów w dni regularne (4 PLN normalny / 2 PLN ulgowy) nie powinny nikomu specjalnie nadwyrężyć budżetu :).

Oprócz głównej atrakcji, jaką są niewątpliwie fotografie, możemy zapisać się bezpłatnie na różnego rodzaju spotkania, prelekcje i warsztaty fotograficzne. Fotoplastikon prowadzi je w specjalnie dostosowanej sali przylegającej do głównego pomieszczenia. Obiekt nie zapomina również o dzieciach, gdyż dla najmłodszych także organizuje specjalne warsztaty, a dla nastolatków lekcje muzealne.

IMG_0043

Wisienką na torcie jest mała gablotka, w której możemy obejrzeć sprzęt fotograficzny, jakiego używano w zamierzchłych czasach.

Mamy nadzieję, że ten krótki tekst zachęci wszystkich, którzy o Fotoplastikonie nigdy nie słyszeli, aby go odwiedzić. Wszakże położony w samym centrum miasta, jest codziennie mijany przez tysiące nieświadomych jego istnienia ludzi. Tego typu zabytki kultury Warszawy, które przetrwały wojnę, należy głośno i szeroko promować!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.