Las Bródnowski

Ciężko to sobie wyobrazić, ale gdy porozmawiać z ludźmi, mało kto wie, że to właśnie w lesie Bródnowskim znajduje się najstarszy zalążek stałego osadnictwa na terenie obecnej Warszawy. Grodzisko na Bródnie, bo właśnie o nim mowa, powstało już w X wieku, w czasach gdy Mieszko I jednoczył plemiona Polan.

Wzniesiono je pośrodku puszczy Bródnowskiej, wśród rozlewisk rzeczki Brodni. Choć gród spłonął ok 100 lat później to osada trwała dalej, dając zaczątek wsi Stare Bródno. Puszcza z biegiem lat uległa wycince i nie został po niej ślad, rzekę Brodnię uregulowano tworząc dzisiejszy kanałek Bródnowski.

Tuż po II wojnie światowej teren ten zalesiono na nowo. W kilkadziesiąt lat później na 134 ha wyrosła największa i najpiękniejsza oaza zieleni na terenie Targówka – las Bródnowski.

las brodnowski 7

Jakie walory naturalne prezentuje las Bródnowski?

Cisza i spokój – tymi dwoma słowami można opisać nastrój jaki panuje w lesie. Wysokie korony drzew dają przyjemny chłód w upalne wieczory, natomiast w zimowe dni tworzą piękne białe alejki, którym bajkowy nastrój nadają drzewa przysypane śnieżnobiałym puchem. No i ten zapach lasu…

Las Bródnowski można poznawać na wiele sposobów, w tym celu utworzono specjalną ścieżkę przyrodniczą. Na drewnianych tablicach informacyjnych wyryto nazwy gatunków drzew, które napotkać można podczas spacerów. Prócz królujących tu sosen i brzóz, odnaleźć można także występujące w podszyciu: głóg, dziki bez, kruszynę pospolitą, czy czerwoną odmianę dębu.

las brodnowski 3

Z łatwością można też natrafić na dziki, których jest tyle, że nawet zbudowano dla nich paśniki. Nam na szczęście nie udało się na nie trafić, bo jak uczono w młodości każdego z nas: kto spotyka w lesie dzika, ten na drzewo szybko zmyka. Zmykać zatem nie musieliśmy, ale np. lisa czy jaszczurki żyworódki widzieliśmy. Kiedyś mamy nadzieję trafić na zaskrońca, bo i te tutaj żyją.

Nie one jednak są największą atrakcją przyrodniczą. W lesie występują mokradła i torfowiska, nad którymi przeprowadzono odcinek drewnianego mostku. Swoją drogą, w tym miejscu świetnie widać jak zmienia się natura podczas różnych pór roku: latem bagna z wysoką roślinnością porastają wszystko dookoła, a zimą jałowe kępki obeschłych badyli przykrywa śnieg. Obszar tych mokradeł to tereny lęgowe dzięciołów czarnych, a nawet myszołowów! Dla kogoś kto lubi z lornetką wypatrywać ptasich piórek będzie to świetna opcja na spędzenie kilku godzin.

las brodnowski 5

Co jeszcze można zobaczyć i jak się zrelaksować w lesie Bródnowskim?

Z pewnością jest to najlepsze miejsce do biegania na całym Bródnie. Wyższość leśnych alejek nad asfaltowymi lub brukowanymi kostką chodnikami przewija się niemal w każdym artykule dot. rozpoczęcia przygody z bieganiem. Gdy dodać do tego cień i enklawę chłodu jakie tworzą korony drzew, mamy gotowy przepis na idealne miejsce do biegania. Tym samym tropem poszli autorzy projektu w ramach budżetu partycypacyjnego, którzy poza plenerową siłownią w środku lasu (i to o wiele ciekawszą niż te, które powstają z inicjatywy miejskiej), wytyczyli tu trzy ścieżki biegowe. Od siebie dodam, że swoje rekordy biegowe (nie, nie jestem maratończykiem 😊) zrobiłem właśnie w tym lesie, bo biega się tu po prostu mega przyjemnie.

las brodnowski 8

Zimą oblężenie przeżywa tzw. „zwałka” czyli górka saneczkowa, gdzie można zabrać dzieciaki. Mówimy tutaj o łukowatym pokaźnym wzniesieniu, a nie o mini górce, usypanym dla frajdy najmłodszych.

W lesie znajduje się kilka tablic informacyjnych, występujących pod nazwą „nauka poszła w las”, które pozwalają przybliżyć zagadnienia dot. leśnej flory i fauny, czy geologii i geografii. Są też tablice, traktujące o wspomnianej na początku osadzie i grodzisku Bródno.

Niemniej jednak uważam, że potencjał tego miejsca jest niewykorzystany. Co prawda jest polana edukacyjna, kilka krytych daszkami drewnianych stołów, gdzie można urządzić sobie piknik. Raz do roku, w okresie letnim, odbywają się tu rekonstrukcje prezentujące życie osadników wczesno-średniowiecznych. Rozkładane są liczne namioty, w których można poznać tajniki tkactwa oraz kowalstwa, postrzelać z łuku, a nawet obejrzeć w akcji drużyny wojów, które konkurują w prowizorycznym turnieju. Niemniej jednak, gdy uwzględnić fakt, że to miejsce pierwszego osadnictwa na terenie Warszawy, to aż prosi się o stworzenie tu jakiejś placówki edukacyjnej odtwarzając oryginalny gród. Jest lekki niedosyt, gdy trafi się w to miejsce, bo oprócz świadomości, że to najstarszy gród, wizualnie nie prezentuje się ciekawie. Był kiedyś projekt stworzenia placówki kulturalno-edukacyjnej, ale zaginął gdzieś w szufladzie urzędniczej…

las brodnowski 11

No i pamiętajcie na koniec, że jak już będziecie tak eksplorować ten las i traficie na teren ogrodzony metalową siatką, to broń boże nie przeskakiwać na drugą stronę. W środku lasu znajduje się bowiem jednostka wojskowa, powstała mniej więcej w miejscu, w którym kiedyś stał nieistniejący już, XIX-wieczny rosyjski fort XIII Lewicpol.

Informacje dla wizytujących

Las Bródnowski otoczony jest: od zachodu ulicami Głębocką i Przy Grodzisku; od północy rodzinnymi ogródkami działkowymi „Malborska” i ulicą o tej samej nazwie; od wschodu las od ulicy Radzymińskiej oddzielają nieużytki; zaś od południa ulice: Bystra wraz z pasem rekreacyjno-spacerowym i Kondratowicza.

Parkingi znajdują się przy ogródkach działkowych oraz u zbiegu ulic Kondratowicza i Przy Grodzisku. Przy tym drugim miejscu znajduje się główne wejście do lasu, a nieopodal stacja rowerów miejskich veturilo.

Wzdłuż ulic Kondratowicza i Głębockiej kursuje komunikacja miejska, więc teren jest dostępny również dla ludzi bez samochodów.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.