Amber-Ring – salon firmowy i muzeum bursztynu

Na Starym Mieście znajduje się wiele sklepów z pamiątkami i biżuterią. W ogóle sklepy jubilerskie upodobały sobie tę zabytkową część miasta. Nie bez znaczenia jest pewnie fakt, że pierwsze zakłady złotnicze w Warszawie otwierały się właśnie tutaj. Chcielibyśmy jednak powiedzieć o jednym z nich nieco więcej, bo oprócz klasycznego sklepu z biżuterią, a dokładnie biżuterią opartą o bursztyn, jest tu zlokalizowane Muzeum Bursztynu. Mowa o salonie firmowym Amber-Ring, który zlokalizowane jest na Old Town Market.

Amber-Ring – salon firmowy i Muzeum Bursztynu
Adres: Rynek Starego Miasta 4/6, Warszawa (Śródmieście; MSI Stare Miasto)
www

Muzeum Bursztynu

Zaczniemy od funkcji muzealnej, która tak naprawdę jest funkcją dodatkową salonu firmowego Amber-Ring. To wszystko dlatego, że spędzanie czasu wolnego w placówkach muzealnych przekładamy nad zakupy i galerie handlowe (co nie znaczy, że nie lubimy kupować).

W każdym razie, pierwsze piętro kamienicy Rynkowej zaadaptowano na muzeum bursztynu. Musimy przyznać, że podczas pierwszej wizyty byliśmy mocno zaskoczeni (na plus), gdy zobaczyliśmy rozmach z jakim zorganizowano wnętrze muzeum. Spodziewaliśmy się kilku gablot z jakimiś okazami bursztynu i tabliczek z podpisami do nich. Trafiliśmy jednak na skarbnicę wiedzy o naszym lokalnym, bałtyckim złocie.

Zaledwie dwa pomieszczenia wystarczyły aranżerom muzeum by zmieścić w nich historię bursztynu i całej planety. Oglądając kolejne części ekspozycji dowiemy się w jaki sposób i w którym okresie bursztyn pojawił się na naszej planecie. Dowiemy się także, w których miejscach na Ziemi jest go najwięcej i czym się od siebie różni.

Najciekawiej przedstawiono historię organizmów na Ziemi. Oś czasu przedstawia obraz planety w danym okresie, od Ediakaru i Kambru po Czwartorzęd. Jest więc podziałka wskazująca czas trwania danego okresu, krótka notka o tym, które organizmy żywe pojawiły się wtedy i skamielina z przykładem danego organizmu. Jeszcze inna część ekspozycji, wyposażona w dziesiątki szkieł powiększających, pozwala obejrzeć organizmy w ich ostatnich sekundach życia, zastygłe na zawsze w kropli żywicy.

Drugie z pomieszczeń skupia się bardziej na wyrobach z bursztynu i tutaj zaczyna się magia. Część artefaktów to kopie wykonane na podstawie odkryć archeologicznych. Przedstawiają np. wczesnośredniowieczne zawieszki i pierścienie, a jeszcze inne neolityczne amulety. Znajdują się tam jednak i bardziej współczesne cuda, jak np. secesyjny zegar z końca XIX w. wykonany z bursztynu i mosiądzu. Jest kilkadziesiąt egzemplarzy oryginalnej biżuterii zdobionej bursztynem z początku XX wieku.

W końcu są przepiękne bursztynowe szachy, do których planszę oraz elementy stolika wykonano, jakże inaczej, z bursztynu. Co więcej, każda z figur wykonana jest z jednej bryły bursztynu, a uwierzcie, że nie są to małe figury… Majstersztyk i piękna robota, o wartości przekraczającej 100 tyś. Złotych.

IMG_0712
IMG_0717
IMG_0727

Salon firmowy

Zaczęliśmy od muzeum, więc teraz można udać się do sklepu na parterze by nie wychodzić stąd z pustymi rękoma. Tak się składa, że wyroby w salonie są równie piękne, co eksponaty na górze. Prócz biżuterii są tu przedmioty wszelakiego użytku, zdobione bursztynem.

Co więcej, są to przedmioty na każdą kieszeń. Nawet jeżeli nie jesteśmy skłonni wydać kilkuset złotych na złote zawieszki z bursztynem, lub kilkunastu tysięcy złotych na bursztynowy model statku, lub kilkudziesięciu tysięcy złotych na bursztynowy model samochodu,to wciąż możemy zakupić drobną srebrną biżuterię z bursztynem. Naprawdę piękną biżuterię. W naprawdę niewygórowanej cenie.

Co już powiedzieliśmy wcześniej, oprócz biżuterii, jest tu zastawa stołowa, zapalniczki, popielniczki, noże do kopert, fajki do palenia albo pióra wieczne. Do wyboru, do koloru, na każdą kieszeń.

Nawet jeżeli nie chcecie wydawać pieniędzy i nic kupować, to gorąco zachęcamy do wizyty w sklepie i muzeum. Są to wyroby jubilerskie na najwyższym poziomie i bardzo cieszą oko. Jesteśmy jednak przekonani, że skusicie się na zakup, choćby małej bursztynowej spinki :).

IMG_0734

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.