Muzeum Chopina

Polska była ojczyzną wielu wybitnych osób, rozpoznawalnych na całym świecie. Ludzi, którzy zachowali się w pamięci jako wspaniali wojskowi, uczeni, reprezentanci sztuki oraz kultury. Z pewnością jedną z najwybitniejszych jednostek polskiej kultury jest Fryderyk Chopin.

Światowej sławy kompozytor i pianista, który naukę gry na fortepianie oraz całą wiedzę muzyczną pojął mieszkając w Warszawie. Nie może zatem dziwić, że w stolicy Polski znajduje się Muzeum Chopina, będące jedną z najnowocześniejszych placówek muzealnych w mieście.

Muzeum Chopina
Adres: ul. Okólnik 1, Warszawa (Śródmieście, MSI Śródmieście Północne)
www: https://nifc.pl/

Wizyta w Muzeum Chopina

Zanim przejdziemy do wrażeń z wizyty, kilka słów o tym, gdzie w ogóle jest to muzeum. Miejsce to jest wyjątkowe i nosi nazwę Zamku Ostrogskich lub jak kto woli Pałacu Gnińskich. Budowlę te zaczęto stawiać już pod koniec XVI wieku na dalekich przedmieściach Starej Warszawy. Projekt zamku porzucono, by prawie 100 lat później rozpocząć kolejny projekt, tym razem pałacu. Jednak i ten projekt poszedł do szuflady, tuż po zakończeniu budowy jednej z oficyn. Właśnie w tej oficynie mieści się dziś Muzeum Chopina.

IMG_0344

Wizyta w muzeum zaczyna się od pobrania elektronicznej karty, która uruchamia multimedia na ekspozycji. Muzeum Chopina jest bowiem zorganizowane w sposób godny XXI wieku. Postawiono tu na digitalizację i cyfryzację, która w naszej opinii pomaga przyswajać wiedzę historyczną w sposób zdecydowanie lekki. Oglądając ekspozycję muzealną podchodzi się do gablot, uruchamia kartą dźwięk lub dotykowe monitory. Można w tym momencie podziwiać pamiątki po Fryderyku Chopinie, a lektor odczyta nam np. fragmenty listów lub opowie ciekawostki z życia kompozytora.

Muzeum zorganizowane jest w sposób chronologiczny, ale i tematyczny. Są więc sale skupiające się na Żelazowej Woli, na wczesnych latach życia w Warszawie, oraz na okresie życia po wyjeździe do Paryża. Z drugiej strony mamy sale urządzone tematycznie, np. o kobietach, których w życiu kompozytora było wiele, albo salę poświęconą podróżom Fryderyka Chopina po Europie.

Aby nie odkrywać wszystkich kart przed waszą wizytą opowiemy wam o dwóch salach:

Warsaw

Prowadzimy bloga o Warszawie więc nie mogliśmy wybrać inaczej :). W sali tej prezentowane są eksponaty, które dot. życia Fryderyka w stolicy. Począwszy od miejsc, w których mieszkał z rodzicami, dawał pierwsze koncerty, przez te w których pobierał nauki i wypoczywał, a zakończywszy na jego wyjeździe i powstaniu listopadowym, które wybuchło wkrótce po tym. Jak wspomnieliśmy wyżej, multimedialne prezentacje przeprowadzą nas przez tą podróż. Mieliśmy okazję posłuchać o miejscach nauki młodego Fryderyka i jego nauczycielach. Byli to np. Samuel Bogumił Linde (autor pierwszego słownika języka polskiego) oraz ci najważniejsi, którzy zadbali o jego wychowanie muzyczne: Wojciech Żywny (nauczyciel gry na pianinie) oraz Józef Elsner. Inny ekran multimedialny zabiera nas w wycieczkę po Warszawie wyświetlając na mapie wszystkie miejsca związane z kompozytorem oraz krótką notkę inforująca o tym co je z nim łączy. Na środku sali znajdują się trzy “kopuły” odsłuchowe, które pozwalają zapoznać się z wybranymi dziełami Chopina.

IMG_0354

Kompozytor

Ta sala mieszcząca się na poziomie -1 to prawdziwy Spotify z pełną “dyskografią” Fryderyka Chopina. Multimedialne pulpity podzielone są według rodzajów utworów, które komponował artysta. Mazurki, ballady, polonezy, etiudy, scherza, itd… Pełna kolekcja z utworzoną na każdym z takich pulpitów playlistą. Zakładamy słuchawki, uruchamiamy utwór i oddajemy się dźwiękom muzyki klasycznej. Co ciekawe, są tu nawet utwory, które Chopin komponował ‘do szuflady’. Na pulpicie możemy jednocześnie przeczytać o samym gatunku utworu: skąd w ogóle wziął się dany typ utworu muzycznego i czym się charakteryzował. W innym okienku możemy odnaleźć te same informacje, ale w odniesieniu już do naszego kompozytora. Prawdziwa skarbnica wiedzy i dźwięku!

IMG_0413

Ekspozycja muzealna

Skoro powiedzieliśmy nieco o układzie muzeum, powiedzmy jeszcze parę słów o ekspozycji muzealnej. Może zacznijmy od tego, że w roku 1999 część z tych zbiorów została wpisana na listę UNESCO “Memory of the World”. Znajdują się na niej obiekty, które podlegają najściślejszej ochronie ze względu na ich unikatowość kulturową w skali świata.

Najcenniejsze spośród eksponatów są oczywiście rękopisy muzyczne stworzone przez Fryderyka Chopina. Nie brakuje też listów pisanych przez niego, ale też do niego adresowanych. Ponadto znajdziemy tu wiele notatek, rysunków, zeszytów i innych rzeczy osobistych kompozytora. Jest grupa ikonograficzna portretów Chopina, od lat młodzieńczych do lat dorosłych. Jeszcze inną grupę stanowią pamiątki związane z jego rodziną, przyjaciółmi, uczniami i kolegami. Kolekcję wieńczą przedmioty związane z miejscami czy wydarzeniami, których był uczestnikiem. Pozwolimy sobie powiedzieć szerzej o jednym lub dwóch:

Złoty zegarek

Nie byle jaki zegarek, bo z wygrawerowanym: “M-me Catalani a Frederic Chopin age de 10 Ans. A Varsovie. le 3 Janvier 1820”. To zegarek kieszonkowy, który Angelica Catalani, wybitna włoska śpiewaczka operowa, podarowała Fryderykowi Chopinowi, gdy ten w wieku 10 lat oczarował ją swoją muzyką.

IMG_0376

Afisz koncertowy

Afisz zapraszający na ostatni koncert Fryderyka Chopina, który dał przed wyjazdem z Warszawy, w Teatrze Narodowym, w dniu 22 marca 1830 roku. Jakże dziwnie z perspektywy 190 lat wygląda napis na afiszu:”cena miejsc zwyczajna” :).

Pianino

I po raz kolejny – nie byle jakie pianino. Pianino firmy Ignace Pleyel (nr 14810) wyprodukowane w latach 40. XIX wieku. Jest to instrument, na którym grał i tworzył Fryderyk Chopin w latach 1848-49, a jednocześnie jest to ostatnie pianino naszego wielkiego kompozytora, którego używał przed swoją przedwczesną śmiercią.

IMG_0397

Edukacja i muzyka

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, który sprawuje pieczę nad muzeum realizuje również program edukacyjny skierowany do wszystkich grup wiekowych. Dla przedszkoli i szkół przygotowywane są lekcje muzealne, dla rodzin z dziećmi nauka gry na instrumentach, śpiewu i tańca. Dorośli natomiast mogą brać udział w koncertach edukacyjnych i wykładach.

Muzeum Chopina to także miejsce, w którym regularnie odbywają się koncerty muzyki klasycznej (jakżeby inaczej :)). Są to zarówno występy dorosłych, jak i najmłodszych.

Program koncertowy można znaleźć pod tym adresem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.