Spianatoia – pizza i wino

Na wstępie powiem, że uwielbiamy pizzę więc artykuł będzie stronniczy. No bo jak wypunktować coś co uwielbia prawie każdy, a w dodatku kucharz naprawdę zna się na swojej robocie? Jedyne zastrzeżenia możemy mieć tylko do siebie. W końcu Spianatoia otwarta jest już rok czasu, jedno z nas bywa obok niego codziennie, a dowiedzieliśmy się o nim przypadkiem dwa tygodnie temu…

Spianatoia – pizza i wino
Adres: ul. Brylowska 2/U1a (Wola)
www: http://spianatoia.pl/

O lokalu słów kilka

Spinatoia mieści się w nowym budynku mieszkalnym na rogu ulic Brylowskiej i Prądzyńskiego. Naprawdę byłoby super gdyby pizzeria była nieco lepiej oznakowana, ponieważ lokal usługowy znajduje się we wnęce budynku. Choć może to moja ślepota, bo potem zwróciłem uwagę, że tabliczka informująca stoi na trawniku. No cóż, pretensje mogę mieć tylko do siebie…

IMG_0247

Lokal w środku jest przytulny. Są tutaj stoliki dwuosobowe, ale i miejsce do zjedzenia dla większej grupy. Stonowana kolorystyka, nastrojowa muzyka w tle i zdjęcia dużego formatu z Italii wiszące na ścianach – to wszystko sprawia, że pizzeria jest idealnym miejscem na randki dla dwojga :).

Oddzielny akapit należy się obsłudze. W dwa tygodnie byłem tam już kilka razy i bardzo zdążyłem polubić miłą panią kelnerkę. Również serdecznie pozdrawiam maestro od pizzy – pana kucharza, którego wiedza na temat tego, co i z czego przygotowuje, jakie napoje serwuje w lokalu, jest godna naśladowania. Obsługa lokalu na 5+.

IMG_0243
IMG_0519

Pizza pizza pizza!

Na fanpage’u Spianatoia możemy dowiedzieć się, że serwują pizzę w stylu neapolitańskim. Nigdy nie mieliśmy okazji być we Włoszech, ale chcielibyśmy aby właśnie taką pizzę tam serwowali :). Ciasto do pizzy wytwarzane jest z mąki pszennej ozimej sprowadzanej prosto z Włoch, podobnie zresztą jak reszta składników. Gdy jedliśmy pizzę czuć było, że ingredienty są najwyższej jakości. W ogóle czytając menu mieliśmy nieco zagwozdek (a Rafał lubi gotować). Choć nazwy ricotta, gorgonzola czy parmezan są oczywiste, to już salsiccia, nduja, capicola and spianata piccante wymagały rozmowy z kucharzem lub googlowania.

Menu jest zwięzłe i przemyślane za co duży plus. Pizza serwowana jest w trzech odsłonach nawiązujących do flagi Włoch: pizza zielona, biała i czerwona. Zielona zawiera narazie jedną pozycję – jest to pizza wegetariańska z kremem z karczochów. Biała ma trzy pozycje do wyboru, a czerwona ponad dziesięć. Bazą czerwonej pizzy jest pyszny sos pomidorowy, a biała różni się tym, że sosu nie posiada (dla antyfanów pomidorów). Wszystkie pizze mają jeden rozmiar (na oko ok 30 cm).

IMG_0245

Przez te dwa tygodnie odkąd znamy Spianatoia, zdążyliśmy spróbować Spianata Piccante, Nduja Piccante, Carnevale i Martina Franca. Jak wspomnieliśmy wyżej, kluczem do smaku są składniki tej pizzy. Cienkie ciasto ugniecione na bazie mąki pszennej ozimej ma niesamowite walory smakowe. W dodatku końcówki oblane oliwą pochłania się równie szybko jak sam spód ze składnikami :). Na pizzach czerwonych sos pomidorowy jest po prostu rewelacyjny, a np. ricotta, częściowo w nim zanurzona i roztopiona to niebo w gębie. Bardzo dobre jakościowo produkty mięsne, choć muszę przyznać, że Włosi mają nieco obniżony próg ‘ostrości’ i piccante dla nas jako fanów ostrej kuchni tajskiej, już takie pikantne nie było ;). Osobiście po spróbowaniu Martina Franca przekładamy czerwone pizze nad białe. Z drugiej strony musimy przyznać, że brak sosu pomidorowego pozwala jeszcze lepiej poznać walory smakowe samego ciasta.

IMG_0022

Pozostałe pozycje w menu

Podczas następnej wizyty bezsprzecznie ‘wjedziemy’ w calzone, które również serwowane jest w lokalu. Z przystawek mamy do wyboru focaccia. Po posiłku dopytaliśmy jeszcze o deser, choć ostatnio królowała beza, której fanami nie jesteśmy.

Pamiętamy, że pełna nazwa lokalu brzmi Spianatoia – pizza i wino. Tymczasowo jesteśmy abstynentami więc nie próbowaliśmy tutejszych alkoholi. Jeżeli jednak wino stoi na tym samym poziomie, co serwowane piwa (jest tu Kormoran!!), to z pewnością jest to poziom wysoki. Tymczasem możemy pochwalić kawę! Jest mocna, wyrazista i bardzo aromatyczna :).

Pełne menu lokalu znajduje się in this place.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.