Strzelnica ZKS Warszawa

Wybierając się na strzelnice zawsze mam uśmiech na twarzy. Co prawda rozrywka dla przeciętnego zjadacza chleba może wydawać się dość droga, niemniej jednak raz na jakiś czas można sobie na nią pozwolić.

Moja wizyta w ZKS Warszawa odbyła się w asyście pasjonata militariów, a w dodatku było to moje pierwsze strzelanie z broni pneumatycznej. Czy takie karabinki i wiatrówki ustępują prawdziwej broni? Na pewno nie ma tej siły odrzutu, co przy normalnej amunicji, ale zabawa jest równie przyjemna.

O ofercie strzelnicy ZKS

W Warszawie występują dwa typy strzelnic: otwarte i zamknięte. ZKS jest strzelnicą półotwartą, dlatego huk wystrzałów niesie się dość dobrze. Co więcej, już z daleka słychać, że idziemy we właściwym kierunku. Na ZKS znajdują się tory umożliwiające strzelanie z broni krótkiej, długiej oraz pneumatycznej.

Łącznie jest tu kilkadziesiąt stanowisk strzeleckich: otwarte oraz zamknięte osie strzelań na 25 m, strzelnica dla broni pneumatycznej na 10 m, a także strzelnica sportowa na 50 m. Są więc: osie pistoletowe, dynamiczne, karabinowe, czarnoprochowe i bocznego zapłonu, biathlonowe oraz pneumatyczne.

IMG_0499

Jest tu również szeroki wybór broni. Od małego kalibru rewolwerów Taurus, przez klasyczne pistolety Glock, Walther P99, Glauberyt czy UZI, po mocniejsze ‘pukawki’ jak choćby .357 Magnum Smith&Wesson. Co znajdziemy jeszcze? TT-tki, Pepesze, Naganty oraz Skorpiony. Jest i nasz rodzimy polski Rak, czy słynny karabin Remington. Listę zamyka broń długa: Mauser oraz AK-47. Jednostek i typów broni jest tu znacznie więcej i z pomocą instruktora z pewnością znajdziemy coś, co pomoże się oswoić z bronią będąc początkującym lub odnaleźć mocniejsze wrażenia komuś, kto swoje już wystrzelał.

IMG_0500

Nadal warto pamiętać, że ZKS to przede wszystkim klub strzelecki i to nie byle jaki. Związkowy Klub Strzelecki – Warszawa, bo tak brzmi jego pełna nazwa, to jeden z największych klubów strzeleckich w kraju. Zrzesza 2,5 tysiąca członków, a dla tych koszt kupowanej amunicji jest znacznie tańszy. Swoją drogą na miejscu prowadzone są zajęcia, które pozwalają przygotować się do patentu strzeleckiego. Niewątpliwie jest to najszybszy sposób by ubiegać się o pozwolenie na posiadanie broni sportowej.

Cennik waha się od 15 do 60 PLN za stanowisko strzeleckie, w zależności od jego rodzaju, zaś koszt amunicji to od 1 PLN za nabój kal. 0.22 po 6 PLN za nabój 8x57SJ do Mausera i 7 PLN za nabój 7,62x38R do Naganta. Przedstawione ceny dot. gości, a nie członków klubu. Na strzelnicy zatem płacimy jednie za miejsce na torze i amunicję, broń dostajemy ‘gratis’.

Wrażenia ze strzelania

Po zakupie miejsca na torze dla broni pneumatycznej sprawa jest w zasadzie prosta. Na ZKS zabierasz sprzęt, opłacasz tor i strzelasz. Ja miałem okazję postrzelać z AirArms S-410 Fac, kal. 0,22 (5,5 mm) oraz z Airgun Technologies – Uragan kal. 0,3 (7,62 mm). Na początek krótki instruktaż dot. ładowania butli, magazynków, kilka kwestii technicznych: ustawienie lunety (strzelaliśmy w tarcze z odległości 50 m), przeładowywania broni oraz parę wskazówek dot. prawidłowej pozycji strzeleckiej. Dalej już tylko przygotowanie i rozstawienie tarcz, a potem cel – pal. Wystrzelanie ok 100 naboi zajęło jakieś dwie godziny.

Strzelectwo to bardzo ciekawa forma spędzania wolnego czasu. Niewątpliwie wymaga skupienia, dobrego oka, umiejętności wytrzymania w bezruchu i kilku technik wspomagających, jak np. strzelania na wydechu. Z pewnością jest to umiejętność, którą każdy mężczyzna powinien posiąść. Bez względu na to jaki jest aktualnie stosunek państwa do posiadania broni, strzelectwo uczy pokory i szacunku w obchodzeniu się z nią.

W dodatku czuć ducha rywalizacji. Idąc postrzelać z partnerem (lub partnerką) po wystrzelaniu swoich magazynków, możecie porównać swoje wyniki i zobaczyć, kto lepiej sprawdziłby się w warunkach przetrwania 😉

IMG_0488
IMG_0498

Informacje dla wizytujących

Strzelnica ZKS znajduje się przy ul. Marymonckiej 42, tuż obok mostu Marii Skłodowskiej-Curie, Cmentarza Żołnierzy Włoskich w Warszawie oraz infrastruktury sportowej klubu Hutnik Warszawa. Kilkadziesiąt kroków od strzelnicy płynie rzeka Wisła.

Dojazd możliwy komunikacją miejską: autobusową oraz tramwajową. Przed strzelnicą kilkadziesiąt miejsc parkingowych.

IMG_0480

www: https://www.zks.waw.pl/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.