10 pomysłów na weekend w Warszawie (22-24.11.2019)

Grudzień coraz bliżej, zaczyna się świąteczny szał zakupowy, aczkolwiek proszę pamiętać o równowadze w życiu. Oprócz owczego pędu po sklepach (również tych internetowych) trzeba też kultywować relaks i wypoczynek.

Gdzie to zrobić lepiej, aniżeli na mieście? W kinach, teatrach, galeriach, salach koncertowych. Do wyboru mest wiele miejsc, a my jak co tydzień mamy dla was 10 propozycji, które najbardziej trafiły w nasze gusta.

Treść opisów wydarzeń oraz fotografie promujące zapożyczyliśmy z oficjalnych stron, do których można przenieść się klikając w konkretne wydarzenie. Kolejność przypadkowa.

Jarmark Bożonarodzeniowy 2019

Data: 22.11.2019 – 12.01.2020
Miejsce: Stare Miasto, Warszawa
Cena: bezpłatne

Przestrzeń Barbakanu po raz kolejny stanie się tłem świątecznych. Pośród pachnących choinek, aromatu grzanego wina i czekoladowych pierników na odwiedzających czekaj liczne atrakcje.

Znajdziecie tu szeroką gamę świątecznych produktów, takich jak:
ozdoby choinkowe,
artykuły dekoracyjne,
stroiki świąteczne,
wyroby ceramiczne,
wyroby z drewna, biżuteria, pamiątki, pocztówki, kalendarze.
Można skosztować wyśmienitych potraw z grilla, tradycyjnego oscypka prażonego na grillu z żurawiną oraz napić się grzańca galicyjskiego. Na miłośników małego co nieco czekać będą też prażone orzechy, pieczone kasztany oraz świąteczne ciasteczka i pierniki.

Znajdzie się też coś całej rodziny! Na Rynku Starego Miasta wokół Pomnika Syrenki na Starówce ponownie pojawi się lodowisko na którym będzie można się poślizgać w świątecznej scenerii.

Jeśli szukacie świątecznych inspiracji koniecznie musicie odwiedzić Jarmark Bożonarodzeniowy w Warszawie.

Wystawa “Splendor i finezja. Duch i materia w sztuce Korei”

Data: 11.10.2019 – 12.01.2020
Miejsce: Muzeum Narodowe, al. Jerozolimskie 3, Warszawa
Cena: 25 PLN

Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie, przygotowywana we współpracy z Koreańskim Muzeum Narodowym w Seulu, będzie największą z dotychczasowych prezentacją sztuki koreańskiej w Polsce. Ekspozycja, mająca uczcić trzydziestolecie nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Korei, jest odpowiedzią na zorganizowaną w Seulu w 2015 roku wystawę Sztuka polska: niezłomny duch. Ogromna popularność tego pokazu, który dla koreańskiej publiczności był pierwszą okazją do spotkania z Polską i jej kulturą, to dowód na wzajemną fascynację między odległymi geograficznie, ale zaskakująco podobnymi pod względem historii i doświadczeń krajami.

Na warszawskiej wystawie zaprezentowane zostaną zabytki z różnych epok – od czasów prehistorycznych aż po schyłek panowania dynastii Joseon (1392–1897). Buddyjskie rzeźby, malarstwo zwojowe, kunsztowna ceramika i wyszukane tkaniny, a także wyroby z metalu, laki i kamienia pozwolą zwiedzającym doświadczyć bogactwa tradycji artystycznych Korei oraz dalekowschodniego piękna.

W pierwszej części znajdą się najstarsze zachowane na Półwyspie Koreańskim obiekty (780 000–130 000 p.n.e., po okres Samhan, ok. 300 r. n.e.). Na szczególną uwagę zasługują narzędzia rytualne symbolizujące władzę klas rządzących – wykonane z brązu figurki, lustra i broń oraz nefrytowa biżuteria.

Druga część wystawy obejmie zabytki z okresu Trzech Królestw (ok. 57 r. p.n.e. – 676 r. n.e.), niezwykle ważnego dla kształtowania się kultury i sztuki koreańskiej. Zaprezentowane zostaną m.in. obiekty wydobyte z królewskich grobowców Silli: złote ozdoby, ceramika, broń i elementy końskich uprzęży, stanowiące dowód splendoru i potęgi starożytnych koreańskich władców.

Trzecia część ekspozycji będzie poświęcona kulturze Zjednoczonej Silli (676–935), pierwszego królestwa panującego na całym Półwyspie Koreańskim. To okres ożywionych kontaktów z innymi państwami, przede wszystkim z Chinami i Japonią, a także utrwalenia się buddyzmu jako oficjalnej religii. Wszystko to miało swe odzwierciedlenie w sztuce: na wystawie będzie można podziwiać między innymi posągi Buddy, a także ceramikę inspirowaną sztuką chińską.

W części czwartej znajdą się przykłady sztuki z czasów dynastii Goryeo (918–1392), od której współczesna Korea wzięła swoją nazwę. Powstawały wówczas słynne seladony, najbardziej znane przykłady koreańskiej ceramiki, będące do dziś świadectwem niedościgłej maestrii rzemieślników, a także ich niezwykłej wrażliwości na kolor i ornament.

Ostatnia część wystawy będzie poświęcona ponad pięćsetletniej historii i kulturze dynastii Joseon (1392–1897), najdłużej rządzącej dynastii w historii wschodniej Azji, mającej ogromny wpływ na kształtowanie się współczesnej kultury koreańskiej. Prezentowane będą symbole władzy królewskiej, świadczące o rozbudowanym dworskim rytuale: naczynia rytualne, stroje, zwoje dokumentujące ceremonie i obrzędy, a także liczne obiekty związane z życiem i działalnością koreańskich uczonych urzędników: wyposażenie pracowni, meble, przybory do pisania oraz zwoje malarskie i kaligraficzne. Uzupełnieniem tej części będzie również pokaz różnorodnych wyrobów ceramicznych, w tym słynnej śnieżnobiałej porcelany, oraz wspaniałe przykłady laki inkrustowanej masą perłową.

Wszystkie eksponaty pochodzą z Koreańskiego Muzeum Narodowego w Seulu, najbogatszego zbioru zabytków z tamtego obszaru. Wystawa pokaże inne oblicze Korei – dotychczas kojarzonej w Polsce z najnowszą technologią i kulturą popularną – jako kraju o sięgającej starożytności tradycji i zachwycającej sztuce. Będzie to wyjątkowe wydarzenie zarówno w historii Muzeum Narodowego w Warszawie, jak i stosunków kulturalnych między naszymi krajami.

Teatr Narodowy Opery i Baletu z Odessy – „Gdybym był bogaczem”

Data: 22.11.2019
Miejsce: Teatr Palladium, ul. Złota 7/9, Warszawa
Cena: 95-120 PLN

Artyści z Odessy przyjeżdżają do Polski z nowym programem. Śpiewacy zawiadamiają „Brunetki, blondynki”, że „Gdybym był bogaczem”, to „Be my love”. Panie mogą odpowiedzieć wówczas, że „Usta milczą, dusza śpiewa”, choć czasem wychodzi z tego aria ze śmiechem… Kiedy jednak obiecają „Przetańczyć całą noc”, soliści westchną „Ach, kobietki” i „Jaka noc księżycowa”, a potem pochłoną ich „Oczy czarne”, zaś na końcu obie strony oświadczą sobie „Time To Say Goodbye”. A poza tym – mnóstwo humoru, wspaniałych głosów, werwa taneczna wzbogacona cudownymi strojami oraz tańcem baletu i znakomita orkiestra – czyli czegóż chcieć więcej?

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata 2019

Data: 22-23.11.2019
Miejsce: Centrum Promocji Kultury Praga Południe, ul. Podskarbińska 2, Warszawa
Cena: 10-30 PLN

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata to muzyczny karnawał w sercu Warszawy, święto tradycyjnej muzyki, tańca i śpiewu. To koncerty i potańcówki z udziałem najlepszych kapel wiejskich, wybitnych muzykantów i ich uczniów. To warsztaty, zajęcia dla dzieci, pokazy produkcji ludowych instrumentów i spotkania z ich twórcami z całej Polski i zagranicy – ponad 100 wystawców. A na koniec Noc Tańca – 10 godzin świetnej muzyki, ponad 30 kapel i taneczne szaleństwo do rana.

Epic Games Concert

Data: 23.11.2019
Miejsce: Hala COS Torwar; ul. Łazienkowska 6a, Warszawa
Cena: 75-175 PLN

Epic Game Music – niezapomniany wieczór z muzyką epicką z gier! Zapraszamy na muzyczną podróż od Mario i Sonica, przez Dooma i Assassin’s Creed, aż po Wiedźmina i God of War. Epic Games Music bilety już dostępne.

Epic Game Music to wielkie symfoniczno – rockowe przedstawienie, nie tylko dla fanów muzyki z wirtualnego świata. Na gości czeka czas pełen muzycznych niespodzianek i niesamowitych zwrotów akcji rodem z gier. W tym czasie wyzwolone zostaną wszelkie możliwe emocje i barwy, zarówno w sferze dźwięku, jak i obszarze wrażeń wizualnych.

W programie koncertu przewidziane są legendarne i kultowe soundtracki, które sąsiadują z wykonaniami przedpremierowymi z popularnych tytułów polskich i zagranicznych.

Na scenie, której dyrektorem jest Adam Domurat wystąpi 80-osobowa orkiestra symfoniczna CoOperate Orchestra w towarzystwie Chóru Akademickiego UAM, który przygotowała Beata Bielska.

Koncertowi towarzyszyć będą wizualizacje z gier oraz wiele efektów specjalnych przygotowanych przez Platige Image S.A., studio produkcji, animacji, postprodukcji i efektów wizualnych, które współpracuje z topowymi markami świata, najlepszymi wydawcami gier wideo i jednymi z najznamienitszych reżyserów filmowych.

Bazarch – targi książki o architekturze i mieście

Data: 23-24.11.2019
Miejsce: Zodiak Warszawski Pawilon Architektury; Pasaż Stefana Wiecheckiego “Wiecha” 4, Warszawa
Cena: bezpłatne

Targi książki o architekturze i mieście, organizowane przez Fundację Centrum Architektury.

Wydarzenia towarzyszące:

sobota, 23 listopada

15:00 – Spacer z Agatą Gabik, autorką książki “Całe morze budowania. Wrocławska architektura 1956-1970″/ Muzeum Architektury we Wrocławiu

16:30 – “Fellini do kąta albo miasta kobiet”. Rozmowa wokół książki “Miasto” Deborah Stevenson / Części proste

18:00 – Michelle Provoost opowie o projekcie badawczym przezentowanym na Biennale Architektury w Wenecji “A City of Comings and Goings” / Kwartalnik RZUT

niedziela, 24 listopada

12:00 – “Mieszkanie trzeba przedłużyć” – w kontekście książki “Teksty modernizmu. Antologia polskiej teorii i krytyki architektury 1918-1981” / Instytut Architektury

13:30 – Spotkanie wokół książki “Archipelag CIAM. Listy Heleny Syrkus / CIAM Archipelago. The Letters of Helena Syrkus” / NIAiU

15:00 – Spotkania z serii PŁEĆ ARCHITEKTA. O pisaniu, przepisywaniu i niepisaniu historii i błędnym kole w pracy na źródłach, w kontekście książki “Gdzie są architektki” Despiny Stratigakos / Centrum Architektury

16:30 – Spotkanie z serii PŁEĆ ARCHITEKTA. Dyskusja o sytuacji kobiet w architekturze – na budowie i w pracowni, w kontekście książki “Gdzie są architektki” Despiny Stratigakos / Centrum Architektury

Koncert Bobby McFerrin oraz Gil Goldstein, Louis Cato, Jeff Carney

Data: 22.11.2019
Miejsce: Arena Ursynów, ul. rtm. Witolda Pileckiego 122, Warsaw
Cena: 100-260 PLN

Bobby McFerrin, legendarny wokalista, nazywany jednym z cudów światowej muzyki.

Zdobywca 10 nagród Grammy, uznawany jest za jednego z najsłynniejszych na świecie innowatorów i improwizatorów wokalnych. Jest wybitnym dyrygentem, twórcą jednej z najpopularniejszych piosenek końca XX wieku Don’t Worry, Be Happy.

Jego płyty sprzedały się w nakładzie 20 milionów egzemplarzy, zaś współpraca z takimi artystami jak Yo-Yo Ma, Chick Corea i Herbie Hancock uczyniła z niego prawdziwego ambasadora muzyki klasycznej i jazzu.

McFerrin posiada czterooktawową skalę głosu i szeroki zakres technik wokalnych. To ostatni prawdziwy człowiek renesansu w świecie muzyki, badacz wokalny, który łączy własne pomysły z jazzem, folkiem i muzyką świata – chóralną, a’cappella i klasyczną. Jako dyrygent posiada słuch orkiestrowy, przez co jego inwencja wokalna zdaje się nie mieć granic. Potrafi zaśpiewać na przykład zainspirowane trąbką partie w standardzie jazzowym Round Midnight albo interpretuje partie fletu i wiolonczeli w dziełach Fauré i Vivaldiego czy też po prostu tworzy zupełnie nowe brzmienie. Koncerty Bobby’ego McFerrina to niezwykłe widowiska wokalne, podczas których widzowie stają się częścią występu i śpiewają razem z nim.

Podczas listopadowej trasy koncertowej w Europie mistrzowi towarzyszyć będzie, po raz pierwszy od wielu lat, trio muzyczne! W Warszawie pojawi się wielokrotny zdobywca nagród Grammy, pianista, akordeonista, twórca muzyki filmowej Gil Goldstein, znany ze współpracy z Patem Metheny, Billym Cobhamem, Rayem Baretto czy orkiestrą Gila Evansa, producent i aranżer muzyki dla Milesa Davisa, Quincy Jonesa, Stinga, Michaela Breckera, Chrisa Bottiego, Davida Sanborna, Ala Jarreau czy The Manhattan Transfer. W Polsce znany m.in. z tras z Pathem Methenym, prowadzenia Sinfonii Varsovii podczas koncertu Marcus+ czy udziału w Ferrin+. Na scenie wystąpi również Louis Cato – perkusista, basista, wokalista, producent. Niezwykle utalentowany multiinstrumentalista, nominowany do Nagrody Grammy. Grał z takimi gwiazdami jazzu jak Marcus Miller, John Scofield, David Sanborn, czy George Duke oraz z gwiazdami pop, m.in. Beyonce, Mariah Carey i John Legend. Na co dzień wraz z Jon Batiste and Stay Human gra w popularnym telewizyjnym programie “The Late Show with Stephen Colbert”. Trio dopełnia znakomity basista Jeff Carney, który na swoim koncie ma współpracę z takimi gwiazdami jak Stan Getz, Art Farmer, John Abercrombie, Dewey Redman, Bobby Hutcherson, Joe Henderson, Woody Shaw, Freddie Hubbard oraz z wielkimi postaciami muzyki pop, jak Sting, James Taylor, Billy Joel, Elton John czy Barbara Streisand. Na co dzień występuje jako główny basista w The New York Pops Orchestra w słynnej Carnegie Hall. Jako muzyka sesyjnego można go usłyszeć na wielu soundtrackach m.in. do filmów Julie & Julia, The Producers czy Shaft 2. Wszyscy wielokrotnie koncertowali z Bobbym McFerrinem. Tym razem zaprezentują premierowe nagrania! Już nie możemy się doczekać!

“Morderca jest wśród nas” – odsłona 2 “069 zgłoś się”

Data: 22.11.2019
Miejsce: Teatr Syrena, ul. Litewska 3, Warsaw
Cena: 50 PLN

PRL, lata 70. Gierek właśnie sprowadził coca-colę, z olimpiady w Montrealu ze złotem wracają Szewińska, Wszoła i siatkarze Wagnera. W radiu Unitra śpiewa zespół Gawęda. Przed dancingiem w Sali Kongresowej taksówkarze zmieniają się za kierownicą żółtego dużego fiata, Karwowski z Maliniakiem idą opijać zakończenie budowy Trasy Łazienkowskiej, a w toalecie znaleziono trupa. Badylarz, inżynier, żołnierz czy szpieg? Wszystko, czego dziś chcę, to rozwiązać zagadkę tego morderstwa. A więc – 069 zgłoś się!
Morderca jest wśród nas. W nowym cyklu bierzemy zbrodnie na warsztat dawnej stolarni Teatru Syrena. W tej niedostępnej wcześniej dla widzów przestrzeni będziemy stwarzać na ich oczach wariacje kryminalne. Nastrój zbuduje doborowa trupa aktorska i instrument dźwięczący na żywo. Nie będzie sceny ani widowni, będzie improwizacja, w której mogą wziąć udział tylko chętni widzowie. Reszta może spokojnie obserwować z kieliszkiem lub kuflem w dłoni. Zagłębiamy się w historię Warszawy, czerpiemy z prawdziwych wydarzeń i znanych postaci, a potem puszczamy wodze fantazji. Kto okaże się mordercą? O tym za każdym razem zdecydują widzowie, a trupa spełni ich ostatnią wolę. Każdy pokaz będzie unikatowy, każdy będzie zagadką do samego końca.

W kolejnych miesiącach: porachunki żydowskich gangów na Karcelaku; mord w domu publicznym w okupowanej Warszawie, zbrodnia na pokładzie transatlantyku MS Batory wiozącego zespół Mazowsze oraz denat w pokoju hotelowym Eltona Johna.

Wieczór ze zbrodnią, teatrem i muzyką na żywo oraz bardzo czarnym humorem!

Dzień Pióra Wiecznego 2019

Data: 23.11.2019
Miejsce: Muzeum Etnograficzne; Kredytowa 4, Warszawa
Cena: bezpłatne

Już 23 listopada w godzinach od 10:00 do 18:00 w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie odbędzie się Dzień Pióra Wiecznego. To już czwarta edycja największego święta piór wiecznych, papieru, atramentu, stalówek, ołówków i wszystkiego co analogowe! 

Jak co roku, przygotowaliśmy dla Was wiele atrakcji, min. wystawy eksponatów Muzeum Kaligrafii i Historii Pisma, oraz warsztaty kaligrafii.

Dzień Pióra Wiecznego to również wyjątkowa okazja, aby spotkać najlepsze papiernicze sklepy w jednym miejscu, porozmawiać i wymienić się swoimi doświadczeniami 🙂

Fest Makabra

Data: 21-24.11.2019
Miejsce: Kino Praha; ul. Jagiellońska 26, Warsaw
Cena: 13 PLN

FEST MAKABRA to ogólnopolski przegląd horrorów, prezentujący najciekawsze i najoryginalniejsze dokonania światowego kina grozy ostatniego sezonu. W programie wydarzenia znajdują się mrożące krew w żyłach filmy z różnych stron świata, a większość z nich pokazywana jest w Polsce premierowo.

Seanse FEST MAKABRY odbywają się w kinach studyjnych i lokalnych w całej Polsce oraz na nocnych maratonach największych sieci kin. Organizatorem wydarzenia jest dystrybutor filmowy Kino Świat.
W ramach poprzednich edycji Przeglądu Horrorów FEST MAKABRA polscy widzowie mogli obejrzeć m.in. takie filmy, jak: „Lament”, „Zombie Express”, „Poroniony”, „Wyleczeni”, „Mrok”, „Słudzy diabła”, „Szklana trumna”, „Pamiętam Cię” czy „Bodom”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.