10 pomysłów na weekend w Warszawie (29.11-01.12.2019)

Nadchodzący weekend obfituje w naprawdę świetne wydarzenia. Przez moment przeszło nam przez myśl, żeby może rozszerzyć formułę do 15 lub 20 najlepszych wydarzeń. Jednak z bólem serca odrzuciliśmy kilka z nich i wybraliśmy 10 takich, na które wybralibyśmy się w pierwszej kolejności. Oto one:

Treść opisów wydarzeń oraz fotografie promujące zapożyczyliśmy z oficjalnych stron, do których można przenieść się klikając w konkretne wydarzenie. Kolejność przypadkowa.

Targi Książki Historycznej

Data: 28.11.2019 – 01.12.2019
Miejsce: Arkady Kubickiego, Zamek Królewski, pl. Zamkowy 4, Warszawa
Cena: bezpłatne

Targi Książki Historycznej to impreza o charakterze promocyjno-informacyjnym, cyklicznym (odbywa się co roku) i niekomercyjnym (wstęp na Targi jest bezpłatny). Towarzyszą jej liczne imprezy, spotkania autorskie, promocje książek oraz pokazy filmów. Od wielu lat Targi odbywają się w nowej siedzibie – w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie.

Targi Książki Historycznej w Warszawie 2019 – informacje
Z każdym rokiem formuła Targów Książki Historycznej się rozwija, oprócz wydawców książki historycznej, na Targach można teraz odwiedzić również Salon Muzeów czy Salon Bibliotek. Dzięki owocnej współpracy z parterami Targów (m.in. Zamkiem Królewskim w Warszawie, Stowarzyszeniem Muzealników Polskich, Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich, Narodowym Instytutem Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów), Targi stają się coraz bardziej atrakcyjne i popularne, na co wskazuje regularny wzrost frekwencji.

Targi są nie tylko wydarzeniem kulturalnym, ale także miejscem spotkań z wydawcami, wymiany doświadczeń i korzystnych zakupów.

VI RG Mazovia CUP 2019

Data: 30.11.2019 – 01.12.2019
Miejsce: Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji, ul. Południowa, Zielonka k. Stare Babice
Cena: bezpłatne

VI Mazovia CUP w gimnastyce artystycznej to 258 gimnastyczek, 34 kluby z 12 krajów, 26 sędziny (23 międzynarodowe), dwa dni zmagań na planszy, występy pokazowe w wykonaniu mistrzyń (GALA SHOW). W sobotę i niedzielę (30 listopada – 1 grudnia) w hali sportowej Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji Stare Babice odbędzie się VI Otwarty Puchar Mazowsza w Gimnastyce Artystycznej „Mazovia Cup”.
Uroczyste otwarcie w sobotę 30 listopada o godz. 13:45.
Organizatorem zawodów jest RG Legia Warszawa, największy w Polsce klub gimnastyki artystycznej.
Rywalizować będzie ponad 250 gimnastyczek z Polski i 11 innych krajów (Białoruś, Hiszpania, Holandia, Kanada, Litwa, Łotwa, Rosja, Rumunia, Ukraina, Wielka Brytania, Włochy). Wśród juniorek
i seniorek, które zobaczymy na Mazovia Cup, są uczestniczki i finalistki Mistrzostw Europy, Mistrzostw Świata Juniorek, Mistrzostw Świata czy Mistrzostw Panamerykańskich.
Zaproszenie jako Goście Specjalni zawodów przyjęły wyjątkowe osoby.
Jesteśmy niezwykle dumni, że Gościem Specjalnym Mazovia Cup będzie Pani dr Elżbieta Zienkowicz. Niezwykła postać w całej historii polskiej gimnastyki artystycznej. Zdobywczyni złotego medalu na
pierwszych Mistrzostwach Polski w gimnastyce artystycznej rozegranych w roku 1955. Założycielka pierwszego w Polsce sportowego klubu gimnastyki artystycznej na AWF, wychowawczyni wielu pokoleń gimnastyczek, pierwsza w Polsce i jedna z pierwszych osób na świecie, które w roku 1970
otrzymały tytuł międzynarodowego sędziego FIG.
Gościem Specjalnym będzie także Natalia Kulig, do niedawna zawodniczka kadry narodowej. Podczas Mazovia Gala Show na zakończenie zawodów ze specjalnym pokazem wystąpi jedna z najlepszych obecnie młodych gimnastyczek na świecie, medalistka Mistrzostw Świata – Alina Harnasko z Białorusi. VI Mazovia CUP w gimnastyce artystycznej to 258 gimnastyczek, 34 kluby z 12 krajów, 26 sędziny (23 międzynarodowe), dwa dni zmagań na planszy, występy pokazowe w wykonaniu mistrzyń (GALA SHOW).

Targi Rzechy Ładnych. Zima!

Data: 30.11.2019 – 01.12.2019
Miejsce: Centrum Praskie Koneser; pl. Konesera 1, Warszawa
Cena: bezpłatne

Każdy kto kocha ładne rzeczy powinien tu być!

Targi Rzeczy Ładnych to dwudniowe święto miłośników piękna, przegląd tego, co w polskim designie najciekawsze i najnowsze, a jednocześnie dostępne dla szerokiej publiczności. Wydarzenie organizowane jest dwa razy do roku w Warszawie. Łączy część targową prezentującą polskich twórców sztuki użytkowej z częścią edukacyjną, podczas której organizowane są; wystawy, warsztaty, prezentacje i panele dyskusyjne poświęcone projektowaniu, pracy designerów, a także historii wzornictwa w Polsce.

Podczas dwudniowej imprezy każdy znajdzie coś dla siebie – meble, akcesoria, lampy, ceramikę, tkaniny, grafikę, produkty unikalne, funkcjonalne, zaprojektowane z miłością i pieczołowitością. Na dzieci i ich rodziców czeka strefa z ofertą dla najmłodszych – zabawkami edukacyjnymi, książkami, meblami i drobniejszymi dodatkami do domu.

Celem wydarzenia jest wspieranie i popularyzowanie polskiego designu. Inicjowanie dialogu między projektantami i producentami, konsumentami oraz mediami. Targi Rzeczy Ładnych integrują środowisko związane z designem tworząc wspólną, otwartą przestrzeń do dyskusji o roli i potrzebie estetyki w codziennym życiu.

Targi rzeczy ładnych to wydarzenie, którym rządzi dobre wzornictwo!

Planszówki na PGE Narodowy

Data: 30.11.2019
Miejsce: PGE Narodowy; al. ks. Józefa Poniatowskiego 1, Warszawa
Cena: bezpłatne

Planszówki na PGE Narodowym to coroczne święto fanów gier bez prądu. Na najbliższą edycję zapraszamy już 30 listopada 2019 – od 10.00 do 20.00. Wstęp wolny!

W planach liczne turnieje, pokazy gier, wypożyczalnie, strefa dla dzieci, stoiska wystawców, a wszystko na powierzchni ponad 5000 metrów kwadratowych.

Zeszłoroczna edycja przyciągnęła niemal 12 000 odwiedzających, na których czekały: 500 stołów do gier, 24 turnieje, w tym Finały Mistrzostw Polski i Mistrzostwa Świata.

To nie koniec!

Z ciekawych akcji, które mogą zainteresować wielu uczestników: w tym roku na Planszówkach na PGE Narodowym rusza pierwsza taka akcja zbiórki krwi – Krewni Pyrkonu, organizowana przez ekipę odpowiedzialną za największy festiwal fantastyki w Polsce. Będzie to okazja do oddania krwi i zdobycia limitowanej talii kart Krewni Pyrkonu. Więcej informacji o limitowanych kartach – TUTAJ.

Planujemy jeszcze więcej!

Planszówki na PGE Narodowym to przede wszystkim impreza skupiająca się na edukacji. Dlatego przygotowany został szereg wykładów i prelekcji o grywalizacji, grach w edukacji i nie tylko. Prowadzić je będą najlepsi edukatorzy z doświadczeniem w wykorzystaniu gier w pracy z dziećmi i młodzieżą.

Oczywiście będziemy też grać! Podczas Planszówek na PGE Narodowym uczestnicy będą mogli skorzystać z dwóch gigantycznych games roomów, w których uruchomione zostaną wypożyczalnie gier. Będzie można zagrać w planszówki, które jeszcze nigdy nigdzie się nie ukazały – za sprawą Strefy Prototypów prowadzonej przez Łukasza Makucha, twórcy gry logicznej “Plażing – parawany w dłoń”. Nie możemy też zapomnieć o sali turniejowej, w której odbywać się będą turnieje, także na poziomie mistrzowskim!

Nie wyjdziecie z pustymi rękami

Obok części edukacyjnej i rozrywkowej zaplanowane zostały wielkie targi gier planszowych. Niemal 50 firm, takich jak nasi Partnerzy, Egmont, Winning Moves, Rebel.pl i Nasza Księgarnia, pojawi się z najnowszymi planszówkami, klasycznymi grami, ale też z gadżetami, książkami, asortymentem dla fanów RPG i gier bitewnych.

Głównym Partnerem wydarzenia jest Narodowe Centrum Kultury, które również pojawi się ze stoiskiem.

Chiński Festiwal Światła

Data: 30.11.2019 – 16.02.2020
Miejsce: Fort Bema; ul. Waldorffa 34, Warszawa
Cena: 20-45 PLN

Chiński Festiwal Światła to wielowiekowa chińska tradycja, obchodzona od dynastii Han. Wystawa świetlna składa się z 38 konstrukcji stalowych, pokrytych kolorowymi tkaninami. Są one podświetlone setkami tysięcy żarówek led, częściowo także z elementami neonowymi. Każda bryła została misternie zaprojektowana i starannie wykonana tak, aby wzbudzała podziw i zachwyt nie tylko rozmiarem, ale kolorem, kształtem. Większość figur związana jest ściśle z kulturą chińską, a więc nie mogło zabraknąć motywów: kwiatowych, zwierzęcych takich jak smok czy panda, lampiony. Bryły niekiedy sięgające 4 metrów wysokości lub 20 metrów długości robią wrażenie nie tylko na najmłodszych odbiorcach, ale także u dorosłych wywołują niemałe zaskoczenie. Przygoda z Festiwalem zacznie się na wejściu. Zwiedzających witać będzie kolosalna brama o wymiarach 12 metrów szerokości i 5 metrów wysokości.

Koncert Parov Stelar

Data: 30.11.2019
Miejsce: Hala COS Torwar; ul. Łazienkowska 6a, Warszawa
Cena: 149-169 PLN

Parov Stelar to projekt austriackiego producenta i muzyka Marcusa Füredera. Uwagę świata przyciągnął świetnym debiutanckim albumem „Rough Cuts” (2004). Jego muzyka jest doskonałym przykładem kontynuacji trip-hopu, dziś ewoluującego w stronę lounge i downtempo, pełnego ciepłych, stylowych elektronicznych brzmień. Muzyka Parova w znacznej mierze opiera się jednak na naturalnych brzmieniach m.in. trąbki, kontrabasu czy fortepianu. Jego nagrania znane są z takich kompilacji jak “Hotel Costes”, “Many Ray” czy “Stress Free”, a Polsce chociażby ze składanek z cyklu “Pinacolada”.

Na nadchodzącym koncercie muzycy promować będą najnowszy album, “The Burning Spider”, wydany w kwietniu tego roku. Na płycie pojawia się wiele aspektów unikatowego brzmienia Parova Stelara, które zapewniły mu miłość fanów na całym świecie, jednak teraz artysta czerpie również z bluesa i jazzu. Album, głównie za sprawą swingowych odniesień, uczynił z niego globalną gwiazdę gatunku. Podczas gdy w przeszłości głosy obecne na nagraniach były samplowane, teraz świadomie umieszcza obok siebie nazwiska – Muddy Waters i Lightnin’ Hopkins są obecni na płycie tak samo, jak Anduze, który pracował ze Stelarem wcześniej i jest kluczową postacią na „The Burning Spider”.

Gala boksu Babilon Promotion

Data: 30.11.2019
Miejsce: Centrum Sportu Raszyn; ul. Sportowa 30, Raszyn
Cena: 25 PLN

Obaj mają po 4 wygrane z rzędu, lecz seria któregoś z nich – a może obydwu – zostanie przerwana. Górnik z krwi i kości Robert Talarek (24-13-2, 16 KO) spotka się z olimpijczykiem z Pekinu i brązowym medalistą Mistrzostw Europy Alexem Streckim (9-1-1, 4 KO). To główna walka gali organizowanej 30 listopada w Raszynie przez Tomasza Babilońskiego i jego Babilon Promotion.

Od 1,5 roku i Robert Talarek, i Alex (Ołeksandr) Strecki tylko zwyciężają na profesjonalnym ringu. Zdecydowanie lepszych rywali miał charakterny wojownik Robert Talarek, interkontynentalny mistrz federacji IBO, który w karierze wygrywał z takimi pięściarzami jak King Davidson, Frank Haroche i – w walce, o której mówił cały bokserski świata za sprawą 10 (!) nokdaunów z obydwu stron – Patryk Szymański.

Mający polskie korzenie i paszport Alex Strecki to w poprzedniej dekadzie czołowy zawodnik świetnej amatorskiej reprezentacji Ukrainy. W 2006 roku zdobył brązowy medal Mistrzostw Europy, a później wywalczył olimpijską kwalifikację i pojechał na Igrzyska, co jest marzeniem wielu naszych bokserów. Co ciekawe, pochodzi z ukraińskiego Dniepropietrowska (dziś nazywa się Dnipro), gdzie mieści się Narodowy Uniwersytet Górniczy. W okolicach miasta nie brakuje wielkich kopalń rud metali.

Tomasz Babiloński uwielbia organizować polsko-polskie pojedynki, w których nie brakuje dramaturgii, widowiskowości i zwrotów akcji. – Jestem przekonany, że starcie niesamowicie walecznego Talarka z mającym ogromne doświadczenie w boksie amatorskim Streckim (365 walk, tylko 20 przegranych) dostarczy wielu emocji kibicom w hali w Raszynie i fanom przed telewizorami. Wkrótce ogłosimy kolejne pary walk, na pewno będzie ciekawie – mówi organizator gali. Bilety są do nabycia na stronie Eventim.

Można powiedzieć, że Robert Talarek póki co doskonale sobie radził z zawodnikami z Poznania i Wielkopolski, bo przecież wygrywał ze wspomnianym Patrykiem Szymańskim i Sebastianem Skrzypczyńskim. Czy sprosta kolejnemu wyzwaniu i pokona trenującego w Poznaniu mańkuta Alexa Streckiego, boksera starej i dobrej ukraińskiej szkoły? Odpowiedź na to pytanie poznamy za niecałe dwa miesiące.

Promotor Tomasz Babiloński wraca z kolejną imprezą do podwarszawskiego Raszyna. Pod koniec 2018 roku zorganizował w nowo otwartym Centrum Sportu galę “Babilon MMA 6” w Mieszanych Sztukach Walki. W 5-rundowej walce o pas mistrza Babilon MMA w dywizji półśredniej Daniel Skibiński pokonał Pawła Pawlaka.

Koncert Pokahontaz x Renesans

Data: 30.11.2019
Miejsce: LOCAL na Mokotowie; ul. Sandomierska 13, Warszawa
Cena: 35-45 PLN

Stało się to na co długo czekaliśmy! Nieprzerwanie tworzymy historie i kładziemy silne akcenty na warszawskiej mapie imprez w kulturze hip hop. Local to miejsce w którym potrafimy spełniać muzyczne marzenia, a naszym był od dawna koncert ekipy która budowała kulturę hip hop w Polsce!
Ich numery towarzyszyły i nadal towarzyszą zarówno naszej ekipie jak i wam! Na przełomie lat cały czas aktywni na polskiej scenie, produkują nowe numery, wydają płyty i dalej niosą vibe w najwyższej formie!

POKAHONTAZ

Po świetnie przyjętym „REsecie”, który stylistycznie był powrotem do lat 90., Rahim i Fokus nie kazali fanom długo czekać na następcę. „REnesans”, czyli 5. album grupy Pokahontaz, jest kontynuacją drogi obranej przy poprzedniku. Artyści znani są jednak z
eksperymentów, więc mimo oldschoolowego trzonu nie obyło się bez flirtu z innymi gatunkami. Stało się to możliwe również dzięki zaproszeniu do współpracy grona nieco zaskakujących gości, którzy uświetnili album. Ich niespotykana na poprzednich wydawnictwach liczba, to mieszanka artystów różnych pokoleń i z różnych muzycznych światów – od rapowych wyjadaczy po przedstawicieli alternatywy czy muzyki klasycznej.
Duet wsparli: donGURALesko, Young Igi, Vito Bambino, Bober, Vixen, Kleszcz, Cheeba, YoT, LotDrozda, Minix, Tymoteusz Bies oraz Abradab i Miły ATZ.
Album zawiera 12 premierowych utworów, które wyprodukował Magiera z White House.
Jak zapewniają artyści, po „REsecie” we współpracy wytworzyła się jeszcze większa chemia, a każdy podkład był „skrojony na miarę”. Nagrania oprócz większości gościnnych zwrotek zrealizowano w katowickim MaxFloStudio. Miksem płyty zajął się Magiera, masteringiem Rafał Smoleń. Za gramofonami stanął natomiast DJ West.
Wydawnictwo promują single: „Z innej bajki”, „Średniowiecze”, „Diler liter”, „All inclusive” i „Burza mózgu”.

Spektakl “Wujaszek Wania”

Data: 30.11.2019 – 01.12.2019; 30-31.01.2020
Miejsce: Teatr 6. Piętro; pl. Defilad 1, Warszawa
Cena: 80-120 PLN

Arcydzieło światowego dramatu.

Jednostajne życie w prowincjonalnym majątku przerywa przyjazd profesora Sieriebriakowa oraz jego młodej, pięknej żony. Pod wpływem tego zdarzenia rozpoczyna się subtelna gra prawdy i fałszu, podszyta typowymi dla Czechowa namiętnościami: pożądaniem, nadzieją, bólem niespełnienia, a nade wszystko – miłością i pragnieniem odmiany swojego losu.

Krąg postaci dramatu ożywia plejada znakomitych aktorów, od występującego w głównej roli Wojciecha Malajkata, przez Annę Dereszowską, Irenę Jun/Grażynę Marzec, Dorotę Krempę, Joannę Żółkowską, Piotra Machalicę, Miłogosta Reczka, po kreującego postać Astrowa Michała Żebrowskiego.

Ta, po czechowowsku, naprzemiennie śmieszna i straszna opowieść jest okazją do przejęcia się losem „człowieka zbędnego”, a także do spojrzenia na nas samych, podlegających codziennym presjom i życiowym dążeniom. Przygotowujący inscenizację dramatu Andrzej Bubień, po latach pracy na europejskich scenach dramatycznych i operowych (za które zbierał liczne nagrody i wyróżnienia, na czele z nominacją do rosyjskiej Złotej Maski), powraca do autora „Trzech sióstr”.

Ukończona w 1896 roku sztuka należy dziś do ścisłego kanonu klasyki dramatycznej, pozostając jedną z najbardziej cenionych i najczęściej wystawianych w dorobku Czechowa. Dzięki geniuszowi stylu i ponadczasowości zawartych w dramacie refleksji, WUJASZEK WANIA stanowi pozycję obowiązkową dla każdego miłośnika teatru.

Ten spektakl dowodzi, że przenikliwość spojrzenia Czechowa nie straciła dziś nic ze swojej aktualności. Wraz z twórcami zapraszamy, aby temu spojrzeniu poddać własny codzienny trud oraz towarzyszące mu emocje.

30.11. i 01.12 2019  w obsadzie: A.Dereszowska, G.Marzec , D. Krempa, J. Żółkowska, J. Chabior, , W. Malajkat,  Machalica, M. Żebrowski

30 i 31.01.2020 w obsadzie: A.Dereszowska, I. Jun , D. Krempa, J. Żółkowska, J. Chabior, , W. Malajkat,  Machalica, M. Żebrowski

Spektakl “Legendy Polskie”

Data: 01-02.12.2019
Miejsce: Teatr Palladium; ul. Złota 9, Warszawa
Cena: 45-55 PLN

Czym są legendy i jakie jest ich przesłanie? 

Czego w XXI wieku mogą nas nauczyć, kiedy już wszystko zostało dokładnie poznane? 

Legendy przekazywano od dawien dawna. Opowieści te są bardzo stare, starsze niż najstarsza na świecie staruszka. A na poważnie, to sięgają początków kształtowania się państwa polskiego. Jeśli znasz historię o Warsie i Sawie, wiesz dobrze, że opowiada o założeniu miasta Warszawy.

Opowieści te uczyły także odróżniania tego, co dla nas dobre od tego co złe. Każda z historii przekazuje bowiem jakąś mądrość. Nauka płynąca z legend przetrwała stulecia, nadal jest żywa i aktualna.

Czy to oznacza, że wśród nas może istnieć Bazyliszek albo Twardowski?

Jasne, że tak! Rozejrzyj się wokół. Każdy z nas może odnaleźć w jakiejś osobie, lub nawet u siebie ich cechy charakteru. A któż z nas nie chciałby polecieć na księżyc?

Przyjrzyj się spektaklowi dokładnie, spróbuj odszukać legendarnych bohaterów i zrozumieć, dlaczego są dla nas ważni i co chcą przekazać swoją historią. 

Spektakl ,,LEGENDY POLSKIE’’ odchodzi od tradycyjnego sposobu przedstawienia historii z legend. Skupia się raczej na poszukiwaniu archetypów i ich odbicia w naszym świecie, wśród nas, w nas samych. Pokazuje poprzez współczesne ujęcie, że nie wszystko przemija, że dobro zawsze będzie dobrem, a zło trzeba pokonać. Chcemy przyjrzeć się bohaterom legend z bliska, z bardzo bliska, ukazać ich cechy i nieprzemijające wartości. Wejdź z nami do świata LEGEND POLSKICH.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.