Gród Bródno, czyli pierwsze zorganizowane osadnictwo na terenie dzisiejszej Warszawy

W czasach wczesnego średniowiecza, na prawym brzegu Wisły ciągnęła się ogromna Puszcza Bródzieńska. Wśród gęsto porośniętych terenów płynęły liczne strumienie i potoki tworząc rozległe obszary podmokłe, stanowiące naturalną barierę ochronną. W X wieku na terenie, gdzie dziś Bródno, a na długo przed powstaniem Warszawy, wzniesiono pierwszy ośrodek skupiający ludność – gród Bródno Stare.

 

Adres: Las Bródnowski

 

Gdy jesteśmy przy początkach stałego osadnictwa warto uświadomić sobie, że gród powstał w czasach, gdy Mieszko I scalał państwo pierwszych Polan. Tereny Mazowsza, wtedy jeszcze pogańskie, nie podlegały jurysdykcji książęcej. Gród wzniesiono na terenie podmokłym, będącym rozlewiskiem rzeczek Skurczy i Brodni (Zązy). Ta druga dziś uregulowana nosi miano Kanału Bródnowskiego. Gród wzniesiono na wydmie, umocniono go wałem drewniano-ziemnym. Początkowo twierdzono, że grodzisko pełniło funkcje administracyjne i militarne. Najnowsze badania archeologiczne obaliły jednak tę tezę. Jak się okazuje była to jedynie budowla obronna, użytkowana podczas łupieżczych najazdów ze wschodu. W czasach pokoju lokalna ludność zamieszkiwała rozległą osadę, ciągnącą się aż do terenów dzisiejszej ulicy Malborskiej i św. Wicentego.

O samej ludności wiemy na pewno, że na co dzień trudniła się zbieractwem, rolnictwem i rzemiosłem oraz częściowo handlem. Badania archeologiczne potwierdziły uprawę żyta, jęczmienia oraz różnych warzyw. Odnaleziono szczątki różnych zwierząt domowych, czyli hodowla nie była im również obca. Inne znalezione przedmioty wskazują, że polowano tu na dziką zwierzynę. Świetnie radzono sobie w obróbce metalu, nie obce były techniki garncarstwa czy tkactwa. Położenie na szlaku handlowym z Rusią Kijowską sprawiało, że rzemiosło nie było nastawione jedynie na potrzeby lokalne, ale również na wymianę handlową. Gród nie przetrwał zbyt długo, spalono go już w wieku XI. Choć nie zdecydowano się na odbudowę, osada funkcjonowała przez długi czas i dała zaczątek książęcej wsi Bródno.

 

DSC08803

 

Jak ten teren wygląda obecnie? Obszar majdanu grodowego zachował się do dziś, za co pasjonaci historii miasta na pewno są wdzięczni, zważywszy na to, że był to najstarszy gród na terenie dzisiejszej Warszawy. Pozostałe dwa (Jazdów i Stara Warszawa) nie przetrwały w żadnej formie do czasów współczesnych. Gród leży na terenie Lasku Bródnowskiego więc warto tutaj zajść wybierając się na spacer. W jego otoczeniu utworzona jest polana edukacyjna, na której ustawiono kilka tablic informacyjnych pozwalających poznać lepiej życie mieszkańców osady. Kiedyś planowano nawet odtworzenie grodu i utworzenie parku edukacyjnego, ale póki co pomysł trafił do szuflady… Dla tych natomiast, którzy chcieliby się dowiedzieć więcej o grodzisku Bródno i o jego mieszkańcach polecam udać się do Muzeum Archeologii. Stoi tam makieta grodu wraz z cyfrową tablicą informacyjną, która pozwala bardzo szczegółowo zapoznać się z tym miejscem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.