Kamienne Schodki

Uliczka Kamienne Schodki uważana jest za jedną z najbardziej malowniczych w Warszawie. Czy słusznie? O to można się spierać. Faktem jednak jest, że spotkać tu można różnych artystów, malarzy i fotografów. Szczególnie zaś to miejsce upodobały sobie pary młode, które tuż po ceremonii w Pałacu Ślubów udają się na schodki na sesje fotograficzne.

Dodatkowym plusem jest fakt, że uliczka znajduje się w rejestrze zabytków i niewątpliwie stoi za nią jakaś historia. Z drugiej strony, staranna, powojenna odbudowa Starego Miasta ominęła Kamienne Schodki i dziś ich zabudowa jest luźną interpretacją starych dziejów.

Dawne dzieje Kamiennych Schodków

Uliczka mogła powstać już na samym początku istnienia miasta. Wiemy natomiast, że gdy pod koniec XIV wieku Warszawa została otoczona murem od strony Wisły, na wysokości schodków przebito furtę, a przesmyk między kamienicami Rynku Starego Miasta i Krzywego Koła, utworzył stromą drogę, którą mieszkańcy schodzili po wodę nad Wisłę.

Odsuwanie się koryta Wisły spowodowało samoistne powstanie dalszego odcinka od Brzozowej do ulicy Bugaj. Nieregularny kształt schodków wskazywać może na to, iż kiedyś znajdował się tu wąwóz jakiegoś strumyka. W każdym razie w XVI wieku zyskały miano ulicy idącej do Wisły. Na tym dolnym odcinku stanęły spichrze, domy i ogrody, zaś górny wypełniały ściany boczne kamienic Rynku i Krzywego Koła. W połowie XVII mówiono już o drodze na schodkach, a w XVIII wieku Komisja Brukowa nadała oficjalną nazwę Schodki.

Wieża Rybaków bądź Brama Biała

W 1560 roku, za czasów Zygmunta Augusta powstała najważniejsza budowla przy Kamiennych Schodkach. Dawną furtę w baszcie przebudowano na znacznie większą bramę z wieżą, w której przez ponad sto lat mieściło się więzienie miejskie. Brama została otynkowana i stąd nazwa Brama Biała, zamiennie stosowano także określenie Wieża Rybaków, jako że w dalszym ciągu, choć niezbyt komfortowe, było to najlepsze zejście z miasta nad brzeg Wisły.

Jednak ten brak komfortu dał się we znaki na tyle, że w 1780 mieszkańcy własnym sumptem na odcinku od Brzozowej do Bugaju wybudowali schody z kamienia. Brama jednak niszczała i na nic zdały się remonty. Więzienie zamknięto, a w XIX wieku całkowicie rozebrano bramę, otwierając widok na Wisłę. Z tego miejsca panoramę Pragi podziwiał sam Napoleon Bonaparte, i choć podobał mu się widok, to już stan techniczny tego zejścia opisał podobno za pomocą mocno rynsztokowego języka.

ryspol7236
Akwarela Maksymiliana Gierymskiego “ulica Kamienne Schodki” namalowana w XIX wieku; źródło: cyfrowe.mnw.art.pl; oryginał obrazu znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Jak dziś prezentują się Kamienne Schodki?

Rozwinę nieco myśl ze wstępu do tego artykułu. II wojna światowa przyniosła zagładę Warszawie, w tym Staremu Miastu i Kamiennym Schodkom. Nie licząc kamienic narożnych z Rynkiem i Krzywym Kołem zabudowa w niczym nie przypomina tego, co stało tu wcześniej. Nie ma zresztą oficyn wspomnianych wyżej kamienic, a niżej jest już tylko gorzej. Brzozowa i Bugaj to wizja artystyczna architektów powojennej odbudowy. Dość ciasno zabudowany dolny odcinek to dziś puste place. Elewacje boczne domów pomazane są bohomazami, a mimo to Kamienne Schodki przyciągają turystów i artystów.

Będąc na Starym Mieście polecam zatrzymać się na górze uliczki. Po lewej stronie znajduje się smaczna restauracja o nazwie… Kamienne Schodki. Gdy już się najecie i napoicie, proponuję zejść w dół na Brzozową po 37 stopniach. Potem skręćcie w lewo by dojść do dolnego odcinka schodków, położonego kilka metrów dalej. Teraz możecie spojrzeć z góry w dal. Przez wąską uliczkę, stylizowane latarnie i opinającą mury roślinność ujrzycie Wisłę. Jeżeli pokonacie kolejne 63 schodki dojdziecie na Bugaj, skąd blisko na inne schodki, tyle, że bardziej rozrywkowe.

37 schodków na odcinku górnym i 63 na dolnym. Dokładnie 100 kamiennych schodków dzieli turystyczne Stare Miasto i imprezowe bulwary. Oba te miejsca gorąco polecam wszystkim mieszkańcom i turystom.

IMG_1762


IMG_1764


IMG_1766Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.