Las Bródnowski – spadkobierca pradawnej puszczy

Kilkaset lat temu dolinę Wisły na wysokości Mazowsza porastały prastare puszcze. Wśród dzikiej gęstwiny leśnej na prawym brzegu rzeki, pierwsi osadnicy zbudowali osadę ponad tysiąc lat temu. Pamiątką po tych odległych historycznie czasach pozostaje bohater naszej dzisiejszej opowieści – Las Bródnowski. Pamiątką iluzoryczną, bo las posadzono niespełna sto lat temu. Nie ujmuje mu to jednak w żaden sposób. Jest kontynuatorem Puszczy Bródnowskiej, a współczesne alejki spacerowe i scieżki dydaktyczne, trasy biegowe, polana piknikowa i wały historycznego grodu, to tylko kilka z wielu atrakcji, jakie znajdziesz w Lesie Bródnowskim.

Walory przyrodnicze Lasu Bródnowskiego

„Nauka poszła w las” to nieco przekorne zaprzeczenie znanego powiedzenia o tym, że się czegoś nauczyliśmy. Jest to jednocześnie tytuł ścieżki dydaktycznej utworzonej w Lesie Bródnowskim do prowadzenia lekcji szkolnych w terenie. Podobnych „pomocy naukowych” można odnaleźć w lesie zresztą więcej. Dzięki nim spacer wśród drzew wydaje się być znacznie ciekawszy. Mi pomogły nauczyć się dopasować wygląd niektórych drzew do ich nazw gatunkowych, a przede wszystkim były bodźcem do dalszej nauki na temat flory występującej w polskich lasach.

Na szczególną uwagę w Lesie Bródnowskim zasługuje drewniany most widokowy puszczony nad podmokłą częścią lasu. Poza walorami krajobrazowymi, umieszczone w jego wnękach postojowych tablice umożliwiają pogłębienie wiedzy z zakresu ornitologii. Można dowiedzieć się z nich różnych ciekawostek na temat ptaków zamieszkujących teren lasu. Wśród licznie reprezentowanych gatunków, może ci się udać wypatrzeć takie „perełki”, jak dzięcioł czarny lub myszołów.

A skoro przy zwierzętach jesteśmy to warto wspomnieć, że ten niewielkich rozmiarów teren leśny (niecałe 90 ha) ma przedstawicieli wśród niemal wszystkich pospolitych gatunków, zamieszkujących polskie lasy. Bez obaw, wilków i niedźwiedzi tutaj nie spotkasz, ale sarnę, dzika, lisa, czy kunę, już tak. Sam zresztą kilka ciekawych okazów w lesie widziałem, wliczając w to np. zaskrońca zwyczajnego.

las bródnowski

Wizja mieszkańców, czyli budżet partycypacyjny

Wybierając się do lasu mamy zazwyczaj w planach krótszy, bądź dłuższy spacer w cieniu drzew, napawanie się ich zapachem, czasem grzybobranie, innym razem znalezienie leśnej polany i urządzenie sobie pikniku na trawie. Te wszystkie formy rekreacji występują w niemal każdym lesie. Zatrzymajmy się jednak chwilę dłużej przy piknikowaniu, bo w Lesie Bródnowskim istnieje przeznaczone ku temu miejsce. To polana idealnie dostosowana pod rodzinny wypad, co zresztą mogę potwierdzić z własnego doświadczenia. Plac zabaw zbudowany na podłożu piaszczystym, służącym za piaskownicę, obok zadaszone domki ze stołami, idealnymi do posiłku, ponadto kilka kłód służących za siedziska. Wszystko wykonane z drewna i stylizowane na średniowiecze, w trakcie którego ten teren przecież tętnił życiem. Naprawdę polecam.

Las Bródnowski z pewnością przypadnie do gustu również tym, którzy lubią aktywność sportową. Pomijając już aspekt lasu, jako idealnego miejsca do biegania, to jednak warto wspomnieć o wytyczonych tu trasach o długości: 1 km, 3 km oraz 4,2 km. Powstały w ramach budżetu partycypacyjnego, jako element większego założenia sportowego. Zaraz obok miejsca startu, znajdziesz także „ścieżkę zdrowia” jak zwykłem ją nazywać. Jest to bardzo niestandardowa siłownia plenerowa, bowiem wykonano ją niemal w całości z drewna. Na jej „wyposażenie” składają się stanowiska do ćwiczeń wszystkich grup mięśniowych. Gwarantuję, że w przeciwieństwie do znanych nam z podwórek i parków „siłowni plenerwych”, w tej zrobicie pełny trening funkcjonalny.

Wchodząc głębiej znajdziesz inne atrakcje: zimą popularna jest wysoka górka saneczkowa położona w północno-wschodniej części lasu. Latem z kolei sporo ludzi przyciąga bulwar spacerowo-rekreacyjny z obszernym placem zabaw, położony pomiędzy Lasem Bródnowskim, a Kanałem Zaciszańskim i ulicą Bystrą.

las bródnowski - siłownia leśna

Kontekst historyczny

Ostatnim walorem lasu, o którym zamierzam powiedzieć jest jego aspekt historyczny. Może nie tyle samego lasu, ale pozostałości miejsc, które niegdyś istniały w miejscu, gdzie dziś Las Bródnowski rośnie.

Na wstępie wspomniałem o wczesnośredniowiecznej osadzie, która istniała na tym terenie już w IX wieku. Wiemy o niej jedynie z wykopalisk archeologicznych, bo siłą rzeczy żadna lepianka, czy drewniana chatka nie miała prawa się ostać przez 1000 lat. Przetrwały natomiast wały grodziska, które służyło mieszkańcom tejże osady za schronienie w przypadku najazdów. Obiekt o kształcie pierścieniowatym ma wymiary ok 40 x 47 x 2,5 m, więc jest w miarę pokaźny. Niestety nie jest zagospodarowany w sposób właściwy i poza kilkoma tablicami historycznymi, które już dawno obrosły roślinnością, nic nie wskazuje na to, że w tym miejscu znajdował się najstarszy gród na terenie współczesnej Warszawy.

Innym obiektem, po którym właściwie pozostało jeszcze mniej, bo tylko zarys w postaci zmiennego ukształtowania terenu, są relikty jednego z XIX-wiecznych fortów rosyjskich wzniesionych w trakcie zaborów. Nosił miano Fortu XIII Lewicpol i był elementem pierścienia Twierdzy Warszawa. Jednak już na początku XX wieku podjęto decyzję o jego wysadzeniu. Tak czy siak, las jest przesiąknięty historią i z pewnością warto go z tego powodu odwiedzić.

gród bródno

Komentarze

mood_bad
  • No comments yet.
  • Add a comment