Lasek Bródnowski

Lasek Bródnowski zimą

 Lasek Bródnowski

Figuruje pod kilkoma nazwami: Las Bródnowski, Lasek Bródnowski lub Park Leśny Bródno. Idąc tu zimą na spacer można miejscami poczuć się, jak w położonej po drugiej stronie Wisły Puszczy Kampinoskiej. Dlaczego mieszkańcy Bródna, Zacisza i Marek tak chętnie przychodzą tu zimą na spacery? Ubrani w odzież termiczną i zaopatrzeni w prowiant, wybraliśmy się w wesołych nastrojach przejść Lasek Bródnowski, aby się tego dowiedzieć.

Lasek Bródnowski

Zimowe spacery

Pogoda dopisywała, więc spodziewaliśmy się spędzić kilka godzin spacerując po lesie. Niewiele się pomyliliśmy – 2,5 godziny łażenia, teren zwiedzony niemalże wzdłuż i wszerz, łącznie ok 10 km. Myślimy, że o walorach naturalnych lasku zimą, więcej opowiedzą poniższe zdjęcia. Każdy, kto lubi obcowanie z naturą, na pewno się nie zawiedzie. Pomimo tego, że jest to nasadzenie z czasów po II Wojnie Światowej, nie wygląda na młody las. Kiedyś były to tereny Puszczy Bródnowskiej, która została wycięta w wieku XIX pod tereny uprawne. Może obecny Lasek Bródnowski przejął walory dawnej puszczy? Z ciekawszych punktów na trasie, warto wspomnieć o miejscu odłowu dzików. Interesująco było natknać się w środku lasu na wojskowy fort Lewicpol, który okala siatka z drutem kolczastym. Obejście go dookoła, w śniegu po kostki, pozwoliło nam nieco urozmaicić sobie trasę. Ścieżek jest tu sporo – od szerokich alejek, po wąziutkie, gdzie trzeba się było schylić, żeby nie zahaczyć głową o gałęzie 😉 To urozmaicenie sprawia, że teren jest dobry zarówno dla spacerowiczów, dla tych, co lubią potruchtać po śniegu. Myślę, że i na nartach biegówkach możnaby się tutaj odprężyć.

Lasek Bródnowski

Lasek Bródnowski

Lasek Bródnowski

Lodowa górka

W północnej części, Lasek Bródnowski przejawia jeszcze jeden zimowy walor, który ściąga tu rodziców z dziećmi. Otóż znajduje się tu kilkunastometrowe wzniesienie, a raczej całe pasmo, które dzieciaki ochoczo wykorzystują do zjazdów na sankach, jabłuszkach i innych sprzętach ku temu przeznaczonych. Można wybrać zjazd łagodny, gdzie idzie się ładnie rozpędzić, ale amatorzy ekstremalnych zjazdów, mogą pojść kawałek dalej, by skorzystać z większej stromizny.

A w inną porę roku?

Celowo nie wspominamy tu o Grodzisku, polanie czy ścieżce edukacyjnej. W lato Lasek Bródnowski ma do zaoferowania jeszcze więcej i na pewno wrócimy do tematu, jak zrobi się nieco cieplej 😉

Lasek Bródnowski

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o