Muzeum Pragi

Dziś Praga to jedna z dzielnic Warszawy. W swojej historii była też osadą, wsią, jurydyką, a nawet miastem. Dzieliła się na Pragę Książęcą i Biskupią, dziś na Północ i Południe. Wycierpiała przez lata bardzo wiele. Przez cały okres spadały na nią różne nieszczęścia. Jak nie napady zbrojne wroga, to klęski żywiołowe, w postaci powodzi i pożarów. Dziś historię Pragi i jej mieszkańców możecie poznawać w Muzeum Warszawskiej Pragi.

Zabytek

Na wstępie należy powiedzieć o miejscu, w którym znajduje się obecnie Muzeum Pragi. Jest to zespół czterech budynków wpisanych do rejestru zabytków i nowego budynku zbudowanego na potrzeby muzeum. Budynki położone są przy ulicy Targowej i sąsiadują z Bazarem Różyckiego. Na listę obiektów zabytkowych składają się:

  1. kamienica Rothblitha, zbudowana w latach 1818-19 – najstarszy zachowany, murowany dom na Pradze
  2. kamienica Sokołowskiego, 1872-73
  3. kamienica Rothblitha, 1829-30
  4. oficyna murowana, 1870-79

Jednym z powodów, dla których wpisano te obiekty do rejestru zabytków, było odkrycie zespołu modlitewnego z zachowanymi polichromiami w jednym z budynków. Budynek służył za żydowski dom modlitwy. Jest to zabytek unikatowy w skali Warszawy i Mazowsza, ze względu na znikomą ilość zabytków kultury żydowskiej, zniszczonych w trakcie II Wojny Światowej.

Muzealna ekspozycja

W Muzeum Pragi znajduje się zarówno wystawa stała, jak i różne wystawy czasowe. Wystawa stała obejmuje Salę Historii Pragi, w której na rycinach, miedziorytach, obrazach i fotografiach prześledzimy oś czasu Pragi, aż od wojen ze Szwedami na przedpolach Pragi i Białołęki, przez wojny napoleońskie i kolejne powstania, które odcisnęły ogromne piętno na tym mieście (Rzeź Pragi), aż po II Wojnę Światową i czasy współczesne. Jest tu również wielka makieta Golędzinowa, Pragi i Skaryszewa prezentująca ich wygląd z drugiej połowy XVIII wieku. Piętro wyżej znajduje się Sala Targu Praskiego, która ukazuje nam codzienne życie praskie, związane z Bazarem Różyckiego i innymi tutejszymi targami, rzemiosłem oraz przemysłem. 

Piwnice Muzeum Pragi zaaranżowane są za pomocą instalacji artystycznych. Są sale: różności kulturowych, mieszkańców Pragi, utworów o Pradze, Stadionu Narodowego. Ma tu swoje gabloty projekt Prawobrzeżni, który poświęcony jest rodzinom i postaciom związanymi z Pragą. Jest również Archiwum Historii Mieszkańców, realizowane poprzez rozmowy z długoletnimi mieszkańcami Pragi, ale i innych prawobrzeżnych dzielnic, których możemy odsłuchać w muzeum. Ten projekt działa również online i odsłuch rozmów możliwy jest na stronie Muzeum Warszawskiej Pragi.

Są też sale, gdzie prezentowane są wspominane wcześniej polichromie z domu modlitewnego. Datowane są na rok 1934, przedstawiają ludność żydowską modlącą się pod Ścianą Płaczu w Jerozolimie. Ekspozycja ubogacona jest o eksponaty wypożyczone z Muzeum Warszawy: oryginalny zwój Tory i inne przedmioty rytualne wykonane ze srebra: rimonim, tarczę, koronę i jad.

W muzeum eksponowane są również wystawy czasowe. Ostatnio mogliśmy obejrzeć oryginalny akt lokacji Pragi, wypożyczony przez Archiwum Główne Akt Dawnych, a już wkrótce wystawa pt. “90. urodziny warszawskiego ZOO”, która potrwa do 16 września 2018.

Oferta placówki

Poza ekspozycją muzealną, Muzeum Pragi organizuje różne formy spotkań z mieszkańcami. Odbywają się tu lekcje i warsztaty dla dzieci, zajęcia rodzinne. Są oprowadzania kuratorskie, debaty, konferencje i inne spotkania. Organizowane są spacery. Na terenie muzeum znajduje się również czytelnia, w której gromadzone są publikacje dot. prawobrzeżnej Warszawy. Jest tu również sklep Muzeum Warszawy, z bogatą ofertą książkową. Sklep działa też online. Znajdziemy tu też kawiarnię i bistro. Ponadto dach jednego z budynków przystosowano na punkt widokowy, z którego rozpościera się widok na cały Bazar Różyckiego i ulicę Brzeską.

Informacje

Adres: Targowa 50/52, Warszawa
Cennik: 3-15 PLN; czwartki darmowe; z Kartą Warszawiaka 30% rabatu; zwiedzanie z przewodnikiem 100 PLN
Godziny otwarcia: wtorek, środa, piątek, sobota, niedziela: 10-18; czwartek 10-20
www: https://muzeumpragi.plfanpage

 

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o