Muzeum Wódki

Muzeum wódki

muzeum wódki

Gdyby spytać kogokolwiek na świecie, z jakim alkoholem kojarzy mu się Polska, z pewnością usłyszelibyśmy odpowiedź – wódka! Tym dziwniejsze jest to, że przez tyle lat w Warszawie nie mieliśmy żadnego miejsca, który sławiłby ten trunek produkowany od kilkuset lat na ziemiach polskich. Na szczęście już mamy. Niecały miesiąc temu w okolicach Placu Teatralnego otworzyło się pierwsze w Warszawie muzeum wódki.

Historia polskiej wódki

O muzeum wódki dowiedzieliśmy się za pośrednictwem facebooka. Nie potrzebowaliśmy sporo czasu by zdecydować się na wycieczkę do tego miejsca. Muzeum wódki mieści się przy ul. Wierzbowej, jednak wejście do niego znajduje się od ul. Corazziego. To, co bardzo nam spodobało się w muzeum to fakt, że jako wizytanci, otrzymaliśmy papierowy przewodnik po muzeum, abyśmy mogli poczytać o wystawie. Zwiedzanie z informatorem jest o wiele przyjemniejsze. Lubimy wiedzieć, co w trawie piszczy i dlaczego butelka, na którą patrzymy jest taka wyjątkowa. No a wyjątkowych butelek jest tutaj sporo – niektóre pełne, niektóre puste. Kolekcja jaka została tu zgromadzona robi wielkie wrażenie. Jednak nie są to same butelki – mamy tu etykiety, sprzęty barmańskie, szkło do picia, ale także przedmioty związane z produkcją i samymi producentami. Jest to kolekcja 1500 eksponatów ze zbiorów Panów Adama Łukawskiego i Piotra Popińskiego. Z tego, co udało nam się dowiedzieć eksponatów jest prawie 10 000, ale na razie muzeum ogranicza miejsce i oglądać możemy ledwie 15% zbiorów.

Rozkład muzeum

Muzeum zorganizowane jest tematycznie. Na początku poznajemy historię produkcji na ziemiach polskich. XVI-wieczna wódka z Danzig, tj. Gdańska, przez rodzinę Baczewskich we Lwowie, aż po Potockich z Łańcuta i Haberfelda z Oświęcimia. Historia prowadzi nas, aż do czasów Monopolu Państwowego w okresie międzywojennym. Wiedzieliście, że to co teraz określa się mianem ‘zawartości procentowej alkoholu’ kiedyś na etykietach było opisywane zwykłym słowem ‘MOC’? 🙂 Przewodnik mówi o tym, że najcenniejszym eksponatem jest kieliszek i menażka jednego z żołnierzy Napoleona Bonaparte. Na nas zrobiły jednak ogromne wrażenie osobiste przedmioty Jana Andrzeja Baczewskiego – papierośnica z kości słoniowej oraz laska wyjściowa zdobiona kością i ogromnym agatem. Warto wspomnieć też o oryginalnych, zapieczętowanych 200 i 100-letnich butelkach alkoholu produkcji Baczewskiego czy Hartwig Kantorowicz. W kolejnych gablotach oglądamy szklane zastawy, srebrne grawerowane kieliszki i shakery oraz alkohole z pozostałych stron świata (również wieloletnie). W ramach odpoczynku możemy usiąść i obejrzeć krótki film o produkcji wódki. My już znamy cały proces produkcji. Wiemy czym jest proces destylacji, rektyfikacji oraz filtracji. Od czego zależą smak i klasa wódki oraz jak duży udział w finalnej ocenie produktu ma źródło wody, której używa się w produkcji.

muzeum wódki

Degustacja

Dopłacając 20 PLN do ceny biletu możemy załapać się na jeszcze jedną atrakcję. Otóż czeka nas degustacja najlepszych wódek – smakowe J.A. Baczewski, czyste Belvedere, Chopin, pigwowy Stumbras, oraz francuskie Grey Goose czy Chiroc. To wszystko przy rozmowie z profesjonalną obsługą muzeum, która chętnie opowie o smakowanych alkoholach. Te kilka kielichów na koniec wycieczki poprawiło nam i tak bardzo dobre humory 🙂 Bilet z degustacją upoważnia również do 25% zniżki na lunch w restauracji Elixir by Dom Wódki.

Warto wiedzieć

Adres: Wierzbowa 9/11 (wejście od ul. Corazziego)
Godziny otwarcia: wtorek – niedziela; 13:00 – 21:00
Cena biletu: 19 PLN, z degustacją 39 PLN; przewodnik 50 PLN
strona www
fanpage

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o