Muzeum Wojska Polskiego

 

Biorąc pod uwagę burzliwą historię Polski sięgającą Średniowiecza, wraz z upływem czasu polskie wojsko musiało się dostosowywać i ewoluować. Od wojów Mieszka I, przez Husarię, aż po Legiony i Armię Krajową. Dzięki bogatej historii kraju, w muzeum działającym od 1920 roku, udało się zgromadzić już ponad 250 000 eksponatów związanych z obronnością kraju. Niektóre z nich to prawdziwe perełki.

Zbiory

Jak wspomnieliśmy na wstępie, muzeum posiada kilkaset tysięcy eksponatów w swoich zbiorach, a liczba dzięki darczyńcom i zakupom wciąż rośnie. Można je podzielić na trzy grupy: zbiory główne (ruchome, trójwymiarowe) w ilości ok. 100 tys. obiektów. Jest to broń palna i sieczna, umundurowanie i oporządzenie żołnierskie oraz jeździeckie, weksylia i pieczęcie, kolekcja falerystyczna (ordery, odznaczenia), uzbrojenie ochronne, broń drzewcowa, obuchowa, miotająca i ciężki sprzęt wojskowy. Drugie w kolejności są zbiory specjalne, w liczbie ponad 100 tys. obiektów. Najliczniejsze z nich stanowią dokumenty i rękopisy, choć muzeum posiada też bogatą ikonografię, fotografie, pocztówki, kartografię i plakaty. Ostatnia część zbiorów to sztuka, czyli malarstwo, rzeźba, medalierstwo, monety i tkaniny. Ich łączna ilość wynosi kilka tysięcy. Będąc w muzeum warto skorzystać ze wspaniałego narzędzia, jakim jest eMWPaedia, czyli encyklopedia online, która opisuje z osobna historię każdego eksponatu muzealnego. Muzeum możemy zatem zwiedzać z bogatym w treść przewodnikiem internetowym. 

 

Muzeum Wojska Polskiego - czołg

Ekspozycja muzealna

Ekspozycja muzealna rozmieszczona jest na dwóch piętrach budynku przy Alejach Jerozolimskich, współdzielonego z Muzeum Narodowym. Uzupełniona jest o wystawę plenerową i liczne wystawy czasowe. Ekspozycja stała zorganizowana jest w formie podróży po osi czasu. Poruszamy się między salami, które wraz z kierunkiem zwiedzenia mają następujące miano: Sala średniowiecza, Sala renesansu, Sala XVI-XVII wieku, Sala Sobieskiego, Sala Saska, Sala Powstania Kościuszkowskiego, Sala Księstwa Warszawskiego i na kolejnym piętrze Sala Powstania Styczniowego, Sala Drogi do Niepodległości, Sala II RP, Sala Września 1939 r., Żołnierz polski na frontach II Wojny Światowej, Sala polskiego państwa podziemnego i na końcu Sala Powstania Warszawskiego. Warto zarezerwować sobie cały dzień na obejrzenie całej ekspozycji Muzeum Wojska Polskiego, gdyż jak wspomnieliśmy powyżej, zbiory są bardzo obszerne. 

Najcenniejsze eksponaty:

Broń palna

Zespół karabinów regulaminowych z lat 1840 – 1890, zawierający prawie pełny przegląd rozwiązań konstrukcyjnych używanych w armiach tego okresu (Dreyse, Chassepot, Snider, Krnka, Berdan, Mauser, Werndl).

Wśród broni znajdujemy wybitne dzieła rusznikarstwa europejskiego sygnowane m.in. takimi nazwiskami, jak: Cominazzo, Arlot, Lebeda, Contriner.

Broń sieczna

Zespół rapierów, szpad oraz pałaszy, a także bogata kolekcja szabel polskich od batorówki z XVI wieku do szabli polskiej wz 1976/90.

Niektóre okazy broni białej należały do sławnych bohaterów naszej historii, m.in.: hetmana Jana Zamoyskiego, króla Stefana Batorego, króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, ks. Józefa Poniatowskiego, brygadiera Józefa Piłsudskiego, płk. Władysława Sikorskiego, marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego.

Muzeum Wojska Polskiego - szabla generalska

Umundurowania i oporządzenie żołnierskie

W zbiorze umundurowania i oporządzenia szczególnie wiele obiektów posiada personalną proweniencję. Znajdują się tu mundury, które należały do dowódców: marszałka Józefa Piłsudskiego, gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, płk. Jana Hipolita Kozietulskiego i płk. Stanisława Rostworowskiego, gen. Józefa Hallera, Wacława Sieroszewskiego i Władysława Gąsiorowskiego, gen. Stanisława Sosabowskiego, gen. Kazimierza Sosnkowskiego, gen. Zygmunta Berlinga, gen. Władysława Sikorskiego, gen. Stanisława Skalskiego, płk. Jana Falkowskiego.

Oporządzenie jeździeckie

Uwagę zwracają obiekty paradne lub związane z wybitnymi postaciami naszej historii, jak np.: paradny rząd Oskierki (uczestnika uroczystego wjazdu poselstwa kanclerza Ossolińskiego do Rzymu w 1633 roku), siodło hetmana Stefana Czarnieckiego, siodło koronacyjne króla Stanisława Leszczyńskiego, siodło gen. Napoleona Bonaparte z okresu wyprawy do Egiptu, siodło gen. Jana Henryka Dąbrowskiego czy z XX wieku siodło gen. Władysława Sikorskiego.

Muzeum Wojska Polskiego - Czapka Kościuszki

Weksylia, pieczęcie i instrumenty muzyczne

Wśród zabytkowych weksyliów najstarsze pochodzą z końca XVI i początku XVII wieku. Licznie zachowane są sztandary z połowy XVIII wieku oraz z Królestwa Polskiego, Powstania Listopadowego i Powstania Styczniowego.

Kolekcja falerystyczna

Znaczna część orderów i odznaczeń należała do konkretnych, znanych z nazwiska i imienia osób, wybitnych dowódców i żołnierzy, mężów stanu i zasłużonych obywateli. Najsławniejsze nazwiska to m.in. gen. Jan Henryk Dąbrowski, gen. Józef Chłopicki, gen. Władysław Sikorski, gen. Kazimierz Sosnkowski, gen. Zygmunt Berling, mjr Henryk Sucharski i wielu innych.

Muzeum Wojska Polskiego - Order Orła Białego

Uzbrojenie ochronne, broń drzewcowa, obuchowa i miotająca

Nieliczne, ale nadzwyczaj cenne okazy z czasów średniowiecza (tzw. szyszak piastowski z X w.), turniejowe zbroje z XV wieku, zbroje maksymiliańskie z wieku XVI oraz reprezentatywny zestaw uzbrojenia ochronnego husarii i pancernych z XVII wieku. Szczególną wartość bronioznawczą ma liczny zespół pancerny – kolczug polskich i orientalnych, juszmanów i bojowych osłon głowy (szyszaków, misiurek, szturmaków) oraz zestaw hełmów różnych armii z XX wieku.

Zbiór broni drzewcowej i obuchowej to prawie pełny przegląd rozwoju typologicznego tego rodzaju oręża, od toporów bojowych przez halabardy, szpontony, spisy, korseki, oszczepy i włócznie po lance kawaleryjskie z XX wieku. Broń miotająca to licząca kilkadziesiąt sztuk kolekcja łuków i kusz z XVI-XVIII wieku.

Przed Muzeum Wojska Polskiego znajduje się wystawa plenerowa, gdzie znajduje się uzbrojenie ciężkie z okresu XV-XX wieku. Znajdziemy tu artylerię, sprzęt pancerny, morski, samoloty, śmigłowce i broń rakietową. Wystawa ta jest darmowa i warto tutaj zajść w słoneczny dzień.

Eksponowane są również wystawy czasowe dot. konkretnych wydarzeń lub krótkich okresów czasowych. Były tu prezentowane wystawy takie jak np: Bitwa o Anglię, I Wojna Światowa, czy oflagi niemieckie 1939-45.

Działalność i oferta muzeum

Muzeum Wojska Polskiego oferuje zwiedzanie wystawy z kustoszem, jednak wymagana jest wcześniejsza rezerwacja. Ceny wahają się w zależności od liczebności grupy, w cenie od 100 do 250 złotych. Oferowane również oprowadzenie w języku angielskim. Przy muzeum działa sklep z ofertą książkową. Sklep dostępny też online. Warto wspomnieć, że przy muzeum działa archiwum ikonograficzne, biblioteka fachowa i specjalistyczne pracownie konserwacji zabytków. Muzeum bierze też regularny udział w różnych uroczystościach związanych z historią Polski. Posiada także oddział plenerowy na Sadybie, działający pod nazwą Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej.

W marcu b.r. wystartowała budowa nowej placówki Muzeum Wojska Polskiego, która pozwoli zaprezentować jeszcze większą liczbę zbiorów. Na miejsce to wybrano Cytadelę Warszawską, która idealnie wpasowuje się w wojskowy i historyczny charakter Muzeum Wojska Polskiego.

Informacja o muzeum

Adres: Al. Jerozolimskie 3, Warszawa
Godziny otwarcia: ekspozycja stała – środa 10-17, czwartek-niedziela 10-16; ekspozycja plenerowa – maj-wrzesień 9-18, październik-kwiecień 9-16 (środy 9-17)
Cennik: grupy szkolne 4 PLN/os, ulgowy 8 PLN, normalny 15 PLN, dopłata za audioprzewodnik 5 PLN; czwartki bezpłatne, ekspozycja plenerowa bezpłatna na stałe
www:  http://muzeumwp.pl
fanpage

 

 

 

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o