Zielona enklawa pośród wielkich blokowisk – park Bródnowski

Park Bródnowski jest jednym z największych parków prawobrzeżnej Warszawy. Zaprojektowany wraz z budową całego Bródna, dziś jest najpopularniejszym miejscem spotkań i rekreacji mieszkańców tego osiedla.

 

Park Bródnowski

Powierzchnia: 25,4 ha

Data założenia: 1976-78

Projektant: Stefania Tarczyńska

 

Gdy w połowie lat 70’ Bródno było wciąż placem budowy, powstawały różne projekty stworzenia miejsca wypoczynkowego dla kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców, którzy mieli osiąść na tym ogromnym blokowisku. Wybrano projekt Stefanii Tarczyńskiej. Całkowita powierzchnia parku zajęła nieco ponad 25 ha, w tym akweny wodne 0,7 ha. To właśnie te stawy z fontannami oraz liczne alejki biegnące pośród buków i lip drobnolistnych są największą atrakcją parku. Można tu usiąść na jednej z wielu ławek, pokarmić kaczki, których w parku wiele, a może i nawet dostrzec wiewiórkę, których także tu nie brakuje.

 

Oprócz walorów naturalnych park posiada bogatą ofertę kulturowo-rekreacyjną. Do najciekawszych obiektów należą:

„Syrenka” czyli kompleks boisk pod zarządem VIII Ogrodu Jordanowskiego. Są tu boiska do koszykówki, piłki nożnej, siatkówki oraz siatkówki plażowej. Ponadto miejsca do gry w tenisa stołowego, a także wypożyczalnia sprzętów. Korzystanie z tego obiektu jest całkowicie bezpłatne.

Wielki plac zabaw wraz z ogrodem sensorycznym to oferta skierowana do najmłodszych. O takim placu jeszcze kilkanaście lat temu dzieciaki mogły tylko marzyć. Zaprojektowany według najnowszych trendów pełni funkcję edukacyjną, rekreacyjną, ale także kształtuje rozwój dziecka. Na jego terenie znajduje się również mini skatepark.

Dla osób dorosłych prowadzących aktywny tryb życia powstała natomiast ścieżka biegacza, czyli pętla o długości 5km wytyczona wzdłuż alejek parkowych.

Do innych elementów infrastruktury parkowej należą: stoły do gier planszowych, wypożyczalnia Veturilo dla dzieci, siłownia plenerowa oraz mini cukiernia o nazwie Przystanek Gofrowo.

Mówiąc o atrakcjach parkowych nie sposób nie wspomnieć, że to miejsce organizacji takich imprez jak Dni Targówka oraz Turniej o Szablę Króla Zygmunta III Wazy. Jest to także jeden z plenerów, w którym co roku wyświetlane są filmy w ramach Filmowej Stolicy Lata.

 

DSC07431

 

Innym ciekawym założeniem funkcjonującym na terenie parku jest Park Rzeźby działający jako oficjalny oddział i muzeum plenerowe pod nadzorem Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Pośród alejek można odnaleźć różne formy sztuki współczesnej. Jedne prace są bardzo interesujące, jak rzeźba „Sylwia” będąca zarazem fontanną, inne jak „Drabinka” są dla mnie całkowitym nieporozumieniem, ale sztuka to oczywiście rzecz gustu. Najbardziej charakterystyczny jest jednak napis „Bródno” usytuowany w jednym z narożników parku, który od razu przywodzi na myśl słynny napis Hollywood w Los Angeles.

Na zakończenie warto wspomnieć o planach na przyszłość. W roku 2020 ma zostać zakończona wielka rewitalizacja parku, obejmująca wymianę asfaltowej nawierzchni, montaż nowych ławek i monitoringu miejskiego. Fontanna wodna otrzyma podświetlenie, a sam staw zimą zamieni się w lodowisko. Ludzie będą mieć możliwość zjedzenia i wypoczynku w dwóch nowych pawilonach kulturalnym i gastronomicznym, natomiast czworonożni pupile wyszaleją się na psim wybiegu.

 

DSC07353

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.