Park Rzeźby na Bródnie

Odwiedzając takie miejsca jak Park Rzeźby, który zadomowił się w Parku Bródnowskim, z jednej strony cieszę się, że miejsce takie jak park miejski można dodatkowo uatrakcyjnić. Z drugiej strony, sztuka współczesna w większości przypadków do mnie nie przemawia.

Jak to wygląda w przypadku Parku Rzeźby? W mojej subiektywnej ocenie większość prac się broni, choć są i tak zwane “pomyłki”. Zanim ktoś poczuje się urażony, proszę pamiętać, że jestem laikiem jeżeli chodzi o sztukę. Zaś moje odczucia są zwykłymi wrażeniami ‘człowieka z ulicy’, który nigdy nie skończył studiów artystycznych 🙂

Jakie prace zawiera Park Rzeźby?

Słowem wstępu, czym w ogóle jest Park Rzeźby i dlaczego swoje miejsce znalazł akurat w Parku Bródnowskim?

Park Rzeźby powstał z inicjatywy lokalnego artysty Pawła Althamera, stąd miejsce lokalizacji – Bródno – dziwić nie powinno. Jako, że Pan Paweł zajmuje się sztuką nowoczesną to i patronat Muzeum Sztuki Nowoczesnej dziwić nie może. A trzeci ze “współtworców”, czyli Urząd Miasta Targówek? No cóż, wydał zapewne pozwolenia to i się dokleił do projektu jak to w przypadku urzędów bywa (ale nie osądzam, tylko gdybam :)).

Jest to grupa różnorodnych prac z zakresu sztuki nowoczesnej, rozsiana po Parku Bródnowskim. Z założenia miało przybywać ich jedna na rok, ale według ostatniego komunikatu, nowych rzeźb przybywać już w parku nie będzie.

Zachęcam, aby każdy znalazł sobie jakiś wolny dzień, udał się do parku i sam z mapką dostępna pod tym linkiem, odszukał prace i osobiście je ocenił. Z tego powodu swoje wrażenia odnośnie prac chciałbym wyrazić dosyć zwięźle i krótko. Prezentować ja będę w kolejności chronoligicznej, tak jak pojawiały się prace, począwszy od 2009 roku (wtedy pojawiły się trzy prace, ale powiem szczerze, że nie wiem w jakiej kolejności). Tych bardziej zainteresowanych informacjami, co prezentować mają konkretne rzeźby, kim są ich autorzy i jakie przyświecały im cele, zapraszam na oficjalną stronę Parku Rzeźby. Poniższe opisy prac zostały pobrane właśnie z tej strony.

Krata

Rok powstania: 2009
Autor: Monika Sosnowska
Technika: rzeźba, pręty zbrojeniowe, warstwa malarska (farba przemysłowa), żelbetowy fundament
Wymiary: 400×400×400 cm

To jedna z tych prac, które są mi obojętne. Ot zwykła kula, przyjemna dla oka, usadowiona na polanie parkowej. Lubią się na nią wspinać dzieciaki. W chwili obecnej (21.10.2019) poddawana prawdopodobnie konserwacji, gdyż fundament otacza siatka, a kuli nie ma.

Domek herbaciany

Rok powstania: 2009
Autor: Rirkrit Tiravanija
Technika: instalacja, stal polerowana, konstrukcja, obiekt przestrzenny stanowiący funkcjonalne dzieło sztuki, latem bywa adaptowane na kawiarnię
Wymiary: 280×280×280 cm

Bardziej przypomina obiekt UFO aniżeli domek herbaciany. Raz jeden widziałem, aby coś tam się działo, aczkolwiek jakiś czas temu pojawiły się przy nim nowe schody. Kolejny z obiektów obok, którego przechodzę obojętnie, choć według mnie bardziej szpeci niż upiększa obraz parku.

IMG_0647


Raj

Rok powstania: 2009
Autor: Paweł Althamer
Technika: rzeźba-ogród, otwarte założenie ogrodowe w wydzielonej przestrzeni Parku Bródnowskiego; różne gatunki drzew, kwitnących krzewów i kwiatów; zmienia się z czasem i pod wpływem warunków zewnętrznych
Wymiary: zmienne

Niewątpliwie jest to jedna z fajniejszych koncepcji. Kolorowy ogród z różnorodną roślinnością ulokowany jako cichy zakątek przy jednym z parkowych stawów. Prowadzi do niego piękny roślinny portal, choć od paru lat się już ‘nie domyka’. Bardzo urokliwe i piękne miejsce, zarówno latem jak i jesienią.

IMG_0644


Nie jesteś sam (Czy Ziemia istniałaby bez Słońca?)

Rok powstania: 2010
Autor: Susan Philipsz
Technika: instalacja dźwiękowa

Pierwsza z prac nienamacalnych w parku. To słup z głośnikami, z których co 15 minut wydobywa się dźwięk mający odzwierciedlać sygnały rozgłośni radiowych. Pominę odczucia, czy to wciąż sztuka, czy już jakaś wyższa, nieznana zwykłym ludziom forma ekspresji. Ważne, że jak idziesz się opalać do parku to wiesz, kiedy się obrócić na drugą stronę 🙂

bez tytułu (Interwencje malarskie)

Rok powstania: 2010
Autor: Katarzyna Przezwańska
Technika: malarstwo, farba przemysłowa, kilkanaście „interwencji” malarskich w przestrzeni parku
Wymiary: zmienne

Pal licho, czy to wciąż sztuka czy kreatywny pomysł na uzupełnienie braków w płytach chodnikowych i popękanym betonie. Pomysł jest po prostu świetny i skoro ‘ścieżki’ parkowe pamiętają jeszcze inżynier Tarczyńską (która projektowała park) to ktoś musiał zrobić z tym porządek. Za pomocą zwykłej farby można uatrakcyjnić park. Jestem jak najbardziej na tak! 🙂

IMG_0664


Sylwia

Rok powstania: 2010
Autor: Paweł Althamer & Grupa Nowolipie
Technika: rzeźba odlew w brązie, obiekt zainstalowany w zbiorniku wodnym, pełniący funkcję fontanny
Wymiary: 325×100×70 cm

A oto mój zwycięzca. Bezsprzecznie najwspanialsza praca w całym Parku Rzeźby. Gdy słyszę ‘sztuka nowoczesna’, chciałbym oglądać takie prace. Jest pomysł, artyzm, wykonanie, połączenie sztuki z funkcjonalnością. Leżąca kobieta – Sylwia, z której sutków wytryskuje woda (rzeźba jest jednocześnie fontanną). W dodatku, gdy na zimę ze stawów spuszczana jest woda, można podejść bliżej i odkryć mnogość detali tej pracy (szczególnie we włosach).

IMG_0636


Toguna

Rok powstania: 2011
Autor: Youssouf Dara, Paweł Althamer
Technika: drewno, słoma
Wymiary: zmienne

Ta rzeźba to jednocześnie miejsce, gdzie można schować się przed słońcem lub deszczem w oczekiwaniu na autobus (położona na skraju parku, tuż przy przystanku). W kulturze dogońskiej toguna to miejsce spotkań i narad męskich mieszkańców wioski, natomiast w kulturze bródnowskiej to miejsce spotkań i narad przy piwku męskich mieszkańców osiedla. Dodatkowo, z mojej strony plus za wyryte w drewnie rzeźby, które pokazują, że mamy wciąż doczynienia ze sztuką.

IMG_0672


Bródno

Rok powstania: 2012
Autor: Jens Haaning
Technika: rzeźba, cegły, zaprawa, pręty zbrojeniowe, żelbetowy fundament
Wymiary: 323,5 x 1591,5 x 51 cm

Moja druga ulubiona rzeźba parkowa. Nasz swoisty lokalny ‘Hollywood’; tak mi się przynajmniej kojarzy. Napis ustawiony na parkowym wzniesieniu jest jakby swoistym stemplem. Drogowskazem, który mówi: “Jesteś na Bródnie”.

IMG_0668


Anioł Stróż

Rok powstania: 2013
Autor: Roman Stańczak
Technika: drewno, złoto płatkowe, rdzeń stalowy, betonowy fundament
Wymiary: 390x270x60 cm, wys. cokołu: 460 cm

Odrestaurowana rzeźba, w tym roku (2019) znowu powróciła na swoje miejsce i mieni się odcieniami złota. Kiedyś ta rzeźba zupełnie nie pasowała mi do otoczenia parku i w sumie dalej nie do końca pasuje. Gdy jednak podejdzie się bliżej, coś w tym aniele urzeka i w sumie miło, że akurat zdobi Park Rzeźby na Bródnie.

IMG_0640


Do odnalezienia

Rok powstania: 2014
Autor: Ai Weiwei

Rzeźba, której nie ma 🙂 Ta praca to fragmenty rozbitej repliki XIV-wiecznej wazy. Zakopane gdzieś w parku. Jak chcecie podziwiać tę ‘pracę’ to musicie wziąć łopatę i przekopać park…

Zadomowienie

Rok powstania: 2015
Autor: Honorata Martin

Teraz zaczyna się robić ciekawie. Wydaje mi się, że poprzednia praca była pierwszym symptomem tego, że zaczyna brakować pomysłów, ale to w 2015 roku słynny ‘performans’ dotarł na Bródno. Mianowicie, autorka rozbiła namiot w parku, dorobiła do tego ideologię zbliżenia z mieszkańcami Bródna i nazywa się artystyką. Nie będę się dalej pastwił. Dla mnie, prostego człowieka, performans to sposób w jaki ludzie nie posiadający talentu, sprzedają siebie jako artystów. Wystarczy do głupiego pomysłu dorobić jakąś społeczną historyjkę. Po tym występie zostały nam przynajmniej teksty dwóch wierszów, namalowane na ścieżkach parkowych, więc jakiś pozytyw jest.

IMG_0662


Drabinka

Rok powstania: 2016
Autor: Nik Kosmas
Technika: –
Wymiary: 250×90×100 cm

Jeżeli dwie poprzednie prace były conajmniej dziwne, to Drabinka jest bez wątpienia przykładem, dlaczego sztuki nowoczesnej nie należy do końca traktować poważnie. Albo coś jest sztuką, albo nie jest. Jeżeli ktoś stawia drabinkę do ćwiczeń gimnastycznych i nazywa to rzeźbą, to tym bardziej gratuluję wszystkim panom Wiesiom, którzy codziennie montują podobne instalacje na setkach placów zabaw w kraju.

IMG_0660


Mieszkańcy z Bródna

Rok powstania: 2016-17
Autor: praca zbiorowa

Gdy już myślałem, że Park Rzeźby nie zaprezentuje nic ciekawego powstała ta rzeźba. To praca zbiorowa mieszkańców Bródna. Przedziwna konstrukcja stworzona z przedmiotów codziennego użytku, a następnie odlana w Centrum Rzeźby Polskiej. Przywróciła we mnie wiarę w sztukę nowoczesną, bo jest kreatywna i ma w sobie “to coś”. Gdy przechodzę obok niej, za każdym razem odkrywam jakiś nowy detal i chyba właśnie to sprawia, że jest dla mnie wyjątkowa.

IMG_0628


Oranżeria

Rok powstania: 2018
Autor: Fundacja Transformacja

Nie tyle rzeźba, co projekt. Lokalna Bródnowska oranżeria, w której rosną rośliny i zioła jadalne. W wyniku prac społeczności Bródno powstała bardzo fajna inicjatywa z okazji 10-lecia Parku Rzeźby. Niestety zniszczona ostatnio przez jakichś idiotów (październik 2019), oby na wiosnę została odnowiona i znowu przyciągała lokalną społeczność 🙂

IMG_0659


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.