Bródno

Park Rzeźby

Galeria sztuki nowoczesnej na otwartej przestrzeni, czyli Park Rzeźby. To wkomponowane w przestrzeń Parku Bródnowskiego, przez współczesnych artystów, formy sztuki – “rzeźby”, bo nie zawsze przybierają one postać stałą. Są to ekspozycje słuchowe lub wizualne. Stanowią ciekawą formę uatrakcyjnienia parku, za pomocą sztuki.

Raj Bródno

Projekt

Park Rzeźby to projekt powstały z inicjatywy mieszkańca Targówka, a zarazem autora sztuki współczesnej, Pawła Althamera, a także Urzędu Dzielnicy Targówek oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Plenerowa “galeria sztuki” jest zresztą oddziałem tego ostatniego, pod którego opieką pozostaje. Jest to ekspozycja stale ewoluująca, ponieważ z każdym rokiem, poczynając od 2009, gdy stanęła tu pierwsza praca, pojawiają się kolejne. Nie wiadomo jednak, czy w następnym roku zobaczymy nowe prace, ponieważ plan rewitalizacji Parku Bródnowskiego zakłada, że w latach kolejnych, żadne nowe rzeźby już nie będą tu prezentowane.

Krata Bródno

Sylwia Bródno

Mieszczanie z Bródna

Ekspozycja

Pierwszą pracą jaka tu powstała, był “Raj”. Paweł Althamer we współpracy z mieszkańcami Bródna zaprojektował rajski zakątek – kompozycję stworzoną z różnych gatunków drzew i krzewów. Dzięki pracy stworzonej za pomocą natury, każdego roku zmienia ona swoją kompozycję. Wtedy także pojawiła się “Krata”, domek herbaciany, ale również prace malarskie Katarzyny Przezwańskiej, która uzupełniła ubytki w ścieżkach, chodnikach oraz infrastrukturze parkowej, malowniczymi kompozycjami. W roku następnym w parku pojawiła się “Sylwia”. Rzeźba wykonana z brązu, która jest jednocześnie fontanną to postać kobiety leżącej na wodzie. 2011 przyniósł rzeźbę “Toguna”. Drewnianą wiatę opartą na rzeźbionych kolumnach, w stylu plemienia Dogonów, z którego wywodzi się współautor rzeźby, Youssouf Dara. W roku następny pojawił się napis “Bródno”. Ta instalacja z cegieł i cementu jest najbardziej charakterystycznym punktem Parku Rzeźby. Stojąca na wzniesieniu, przywołuje pamięć o słynnym napisie Hollywood. W kolejnych latach znalazł się “Anioł Stróż”, “Do odnalezienia”, “Drabinka”, a w ostatnim roku “Mieszczanie z Bródna”.

Anioł Bródno

Oprócz wspomnianych wyżej artystów, autorami kompozycji są: Olafur Eliasson, Jens Haaning, Nik Kosmas, Susan Philipsz, Monika Sosnowska, Roman Stańczak oraz Rirkrit Tiravanija.

Park Rzeźby Bródno

Toguna Bródno

Domek herbaciany Bródno

Informacje

Adres: Park Bródnowski
Godziny otwarcia: 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu
Adres www: https://artmuseum.pl/pl/wystawy/park-rzezby-na-brodnie/

 

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o