Podział administracyjny miasta

Warszawa dzieli się na 18 dzielnic, z których każda ma do opowiedzenia jakąś historię. Większość z nich zaczynała jako wsie, które z biegiem lat włączano w granice miasta. Najstarsza część, czyli dzielnica Śródmieście, to obszar odpowiadający mniej więcej granicom jakie stolica miała po uchwaleniu ustawy Prawo o miastach z roku 1791. Ustawa ta pozwoliła na połączenie Starej i Nowej Warszawy, przedmieść oraz jurydyk, nadając granice miastu po raz pierwszy odkąd wylało się poza średniowieczne mury Starego Miasta.

W Warszawie stosuje się obecnie podział, który nie jest podziałem prawnym, natomiast funkcjonuje w przestrzeni miejskiej i nazywa się Miejskim Systemem Informacji, w skrócie MSI. Wprowadzony został w latach 1997-02 i choć posiada nieco niedociągnięć to jest pożytecznym tworem pomagającym odnaleźć się w mieście. Ja również będę z niego korzystać określając miejsca na mapie Warszawy. Najwięcej kontrowersji wzbudza nazewnictwo i wydzielenie obszarów niespójnych historycznie, natomiast patrząc całościowo to jest to raczej dobra robota. Złą robotę wykonali wcześniej urzędnicy nadając nazwy dzielnic i stawiając nadrzędnie chociażby Targówek nad Bródnem lub Białołękę nad Tarchominem. Jest sztucznie stworzona Praga Południe, która nigdy Pragą nie była. Czy powinna wchłonąć takie historyczne miejsca jak Grochów, Gocław czy Saską Kępę? Z punktu widzenia historycznego mniejsze jednostki terytorialne zawsze lepiej oddają charakter obszaru, no i można nieco zawęzić jego opis, dlatego mimo wszystko wolę posługiwać się MSI.

 

Rzućmy nieco światła na historię podziału administracyjnego miasta. Po roku 1791 gdy już miasto otrzymało swoje ścisłe granice, podzielone je na 7 cyrkułów: Staromiejski (I), Nowomiejski (II), Krakowsko-Przedmiejski (III), Lesznieński (IV), Grzybowski (V), Nowoświecki (VI) i Praski (VII). Z biegiem lat dzielono obszar na mniejsze cyrkuły, jednocześnie poszerzając granice miejskie. I tak w roku 1916 istniało już 26 komisariatów, jak zwano ten oficjalny podział. Opierał się on oczywiście na jurysdykcji poszczególnych jednostek służb porządkowych i przetrwał do roku 1945, czyli do końca II Wojny Światowej. Komisariaty te miały swoje nazwy, nie tylko oznaczenia cyfrowe. Jak zatem nazywano poszczególne “komisariaty” przed wojną?

 

I – Krakowskie Przedmieście; II – Stare Miasto; III – Leszno; IV – Muranów; V – Powązki-Marymont; VI – Towarowy; VII – Mirowski; VIII – Grzybowski; IX – Ujazdowski; X – Ordynacki; XI – Koszyki; XII – Ratuszowy; XIII – Solec; XIV – Praga Pn.; XV – Praga Pd.; XVI – Mokotów; XVII – Grochów; XVIII – Golędzinów-Pelcowizna; XIX – Koło-Budy; XX – Sielce; XXI – Czerniaków-Siekierki; XXII – Wola; XXIII – Czyste; XXIV – Targówek; XXV – Nowe Bródno; XXVI – Marymont

 

Jak widać dzisiejsza dzielnica Śródmieście wchłonęła wszystkie stare jednostki terytorialne i skupiła je właśnie pod taką nazwą. Wola, Mokotów, Praga  i Targówek również ‘pochłonęły’ inne obszary i to dzisiaj ich nazwy znamy jako dzielnice miasta.

Po wojnie nastąpił dość prosty podział na dzielnice: Warszawa Śródmieście, W-wa Północ, W-wa Południe, W-wa Zachód, Praga Północ, Praga Południe. Z czasem i one zostały podzielone na mniejsze, o lepiej brzmiących nazwach, choć niekoniecznie z wydźwiękiem historycznym. Proces kształtowania się obecnego podziału administracyjnego zakończył się w roku 2002, wraz z włączeniem Wesołej w granice Warszawy i utworzeniem z niej odrębnej dzielnicy. Dzisiaj administracyjnie i informacyjnie Warszawa podzielona jest na:

 

 • Bemowo

Obszary MSI: Lotnisko, Fort Radiowo, Boernerowo, Bemowo-Lotnisko, Fort Bema, Groty, Górce, Chrzanów, Jelonki Północne, Jelonki Południowe.

 

 • Białołęka

MSI: Żerań, Tarchomin, Nowodwory, Dąbrówka Szlachecka, Henryków, Choszczówka, Białołęka Dworska, Szamocin, Brzeziny, Grodzisk, Kobiałka.

 

 • Bielany

MSI: Marymont-Ruda, Marymont-Kaskada, Stare Bielany, Słodowiec, Piaski, Chomiczówka, Wawrzyszew, Wrzeciono, Radiowo, Placówka, Wólka Węglowa, Młociny, Huta, Las Bielański.

 

 • Mokotów

MSI: Stary Mokotów, Sielce, Czerniaków, Siekierki, Augustówka, Sadyba, Stegny, Wierzbno, Ksawerów, Służew, Służewiec, Wyględów.

 

 • Ochota

MSI: Filtry, Stara Ochota, Rakowiec, Szczęśliwice.

 

 • Praga-Południe

MSI: Kamionek, Saska Kępa, Gocław, Gocławek, Grochów, Olszynka Grochowska.

 

 • Praga-Północ

MSI: Pelcowizna, Nowa Praga, Szmulowizna, Stara Praga.

 

 • Rembertów

MSI: Kawęczyn-Wygoda, Nowy Rembertów, Stary Rembertów.

 

 • Śródmieście

MSI: Śródmieście Północne, Śródmieście Południowe, Muranów, Nowe Miasto, Stare Miasto, Powiśle, Solec, Ujazdów.

 

 • Targówek

MSI: Bródno, Bródno-Podgrodzie, Zacisze, Targówek Mieszkaniowy, Targówek Fabryczny, Elsnerów, Utrata.

 

 • Ursus

MSI: Skorosze, Czechowice, Szamoty, Niedźwiadek, Gołąbki.

 

 • Ursynów

MSI: Ursynów Północny, Stary Służew, Stary Imielin, Natolin, Kabaty, Wyczółki, Grabów, Pyry, Dąbrówka, Jeziorki Północne, Jeziorki Południowe, Skarpa Powsińska, Ursynów-Centrum.

 

 • Wawer

MSI: Aleksandrów, Anin, Falenica, Las, Marysin Wawerski, Miedzeszyn, Międzylesie, Nadwiśle, Radość, Sadul, Wawer, Zerzeń.

 

 • Wesoła

MSI: Plac Wojska Polskiego, Wola Grzybowska, Groszówka, Wesoła-Centrum, Zielona-Grzybowa, Stara Miłosna.

 

 • Wilanów

MSI: Wilanów Wysoki, Wilanów Niski, Wilanów Królewski, Zawady, Kępa Zawadowska, Powsinek, Powsin, Błonia Wilanowskie.

 

 • Włochy

MSI: Nowe Włochy, Stare Włochy, Raków, Salomea, Opacz Wielka, Okęcie, Załuski, Paluch.

 

 • Wola

MSI: Mirów, Nowolipki, Powązki, Młynów, Czyste, Odolany, Ulrychów, Koło.

 

 • Żoliborz

MSI: Stary Żoliborz, Sady Żoliborskie, Marymont-Potok.

 

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o