Resursa Obywatelska

Budynek Resursy Obywatelskiej jest jednym z tych obiektów, które przypominają w Warszawie o zapomnianym stylu architektonicznym, jakim był eklektyzm.

Gmach wzniesiony przez towarzystwo o nazwie Resursa Obywatelska, przejął po niej nazwę, chociaż sama organizacja przestała istnieć, gdy wybuchła II wojna światowa. Dziś budynek jest siedzibą Stowarzyszenia “Wspólnota Polska”, oraz miejscem, w którym możemy bardzo smacznie zjeść.

Resursa Obywatelska
Adres: Krakowskie Przedmieście 64 (Śródmieście; MSI Śródmieście Północne)

Czym była Resursa Obywatelska?

Nowe Towarzystwo Resursowe, bo tak brzmiała pierwsza nazwa, było stowarzyszeniem o charakterze towarzyskim i kulturowym, powstałym w wyniku rozłamu w Resursie Kupieckiej. Ta ostatnia założona w 1820 roku zrzeszała kupców oraz obywateli, a z czasem reprezentantów finansjery, arystokracji i innych zawodów.

W 1870 towarzystwo przyjęło nazwę Resursa Obywatelska. Jej członkami byli w dalszym ciągu właściciele ziemscy i właściciele nieruchomości, a ponadto artyści, urzędnicy, kupcy oraz przemysłowcy.

W roku 1860 wykupili oni teren, na którym stał Pałac Zamoyskiej oraz starszy (XVII-wieczny), ulokowany w głębi posesji dwór Lubomirskich. Następnie wyburzyli wszystkie budynki i w ciągu roku wznieśli dla siebie nowy gmach, wg projektu Edwarda Cichockiego (fasada) oraz Piotra L. Karasińskiego (wnętrza). Ten wspaniały gmach stał się miejscem, w którym członkowie towarzystwa organizowali liczne bale, odczyty i spotkania towarzyskie.

I chociaż budynek spłonął w 1939, to jego bryłę zewnętrzną wiernie odtworzono po wojnie. Same wnętrza zaprojektowano już jednak na nowo.

Resursa Obywatelska - Delicja Polska (1)

Rejestr zabytków

Od roku 1965 gmach Resursy Obywatelskiej znajduje się w rejestrze zabytków. Prezentuje on piękną szatę eklektyczną, łączącą cechy neorenesansu, neobaroku i neoklasycyzmu.

Do najciekawszych form architektonicznych z pewnością należą:

  • belwederek, będący jednocześnie trzecią kondygnacją budynku;
  • piękny portyk podtrzymywany przez kolumny toskańskie, tworzący na górze obszerny taras, otoczony balustradą tralkową;
  • zróżnicowanie pilastrów i kolumn (toskańskie, korynckie, jońskie) oraz otworów okiennych (półkoliste, prostokątne, zamknięte odcinkowo) w każdej kondgynacji;
  • bogaty fryz wieńczący każdą z kondygnacji;
  • balustradowa attyka z datą 1861 (zakończenia budowy) oraz grupą rzeźbiarską autorstwa Wojciecha Święcickiego (ob. kopia), przedstawiającą postacie alegoryczne: Poezję, Muzykę oraz Śpiew, w towarzystwie kupidynów.

Resursa Obywatelska - Delicja Polska (2)

W środku Resursy

Obecnie budynek jest siedzibą Stowarzyszenia “Wspólnota Polska”. Organizacja skupia się na współpracy pomiędzy Polonią i Polakami na całym świecie oraz Ojczyzną. Jest to współpraca na poziomie oświaty, nauki, kultury, religii, gospodarki, turystyki oraz sportu.

Ponadto, stowarzyszenie upowszechnia w środowiskach polonijnych wiedzę o kulturze polskiej oraz współczesnych zjawiskach w życiu społecznym, gospodarczym i politycznym kraju. Oraz w drugą stronę, przed gmachem Resursy, często prezentowane są ekspozycje plenerowe, dot. życia naszych rodaków na obczyźnie, czy też na dawnych ziemiach kresowych, znajdujących się obecnie poza granicami Polski.

Pasjonatom historii i nie tylko, polecam także filmy, które znajdziecie na stronie stowarzyszenia.

Gastronomia: Delicja Polska oraz Chłopskie Jadło

W Resursie Obywatelskiej ulokowały się również dwie restauracje.

Pierwsza z nich to Delicja Polska. Restauracja wyśmienita, należąca do czołówki miejsc gastronomicznych w Warszawie (34 pozycja w Warszawie wg tripadvisor /stan na 21.7.2020). Mieliśmy kiedyś przyjemność zjeść tam romantyczną kolację. Bez cienia wątpliwości przyznajemy, że miejsce to nadaje się idealnie na tego typu wieczór. Liczyć się jednak trzeba z nieco większym wydatkiem (full opcja to ok 200 zł na dwie osoby).

Resursa Obywatelska - Delicja Polska (5)

Z drugiej strony znajduje się przyzwoity lokal o nazwie Chłopskie Jadło, będący jedną z trzech restauracji w Warszawie, funkcjonujących pod tym szyldem. Jedzenie polskie, smaczne, treściwe i przyzwoite cenowo (szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę lokalizację).

Comments

mood_bad
  • No comments yet.
  • Add a comment