Spacery

Spacery po Warszawie to najlepsza forma, aby poznać miasto i jego zaułki. Spacerując możemy wejść w każdą bramę, uliczkę, przyjrzeć się obiektom z bliska, obejrzeć detale architektoniczne. Gdy weźmiemy do ręki dobry przewodnik, który w dodatku wyjaśni nam, co widzimy, jaka jest historia danego obiektu, miejsca, ulicy czy placu mamy możliwość odkrywać na nowo miejsca, które mijaliśmy setki razy w ciągu roku. Tym razem jednak możemy na nie spojrzeć zupełnie inaczej.

W związku z zamiłowaniem do historii Warszawy oraz samego kształtowania się sieci ulicznej, historii ludzi, budynków, wydarzeń jakie miały przy niej miejsca, proponuję oprowadzać po ulicach, placach i skwerach gdyż tak najłatwiej opisać dane miejsca.

 

Co wiemy o samej sieci ulicznej Warszawy? Ano, że rozlała się z Rynku Starego Miasta za pośrednictwem 8 uliczek wychodzących z jej naroży, wtedy jeszcze nienazwanych, a dziś znanych pod nazwami: Nowomiejska, Wąski Dunaj, Krzywe Koło, Kamienne Schodki, Celna, Kanonia, Zapiecek i Świętojańska.

Choć wiele z ulic i placów zmieniło swe nazwy, bądź nawet zniknęło z mapy miasta na przestrzeni lat, to dziś sieć uliczna ma się całkiem dobrze. Wszystkich ulic, alej, mostów, rond, szos, traktów, wiaduktów, skwerów, placów, itd. mamy w Warszawie 5577. Ich pełna lista na oficjalnej stronie miasta. Oczywiście nie wszystkie z punktu widzenia turystycznego warto odwiedzić, ale jakąś część na pewno. Chodzić jest oczywiście gdzie, ponieważ wg SISKOMu na tę sieć uliczną składa się łącznie 2837 km dróg.

Najwygodniejszym podziałem będzie ten na:

Drogi

Place

 

Innych natomiast ciekawić będzie podział ulic wg:
 
1) położenia w danej dzielnicy
2) okresem jej wytyczenia

 

Jeżeli kogoś interesuje jak kształtowała się najstarsza sieć dróg polecam książkę Oskara Sosnowskiego „Powstanie, układ i cechy charakterystyczne sieci ulicznej na obszarze wielkiej Warszawy”, wydaną w Warszawie w roku 1930, a dostępną na portalu POLONA.

 

Inny zupełnie charakter mają spacery tematyczne. Tutaj przewodnik miejski ma nieograniczone pole manewru. W Warszawie chyba każde biuro oferuje wycieczki szlakiem legend warszawskich, szlakiem Chopina, szlakiem Warszawy żydowskiej, czy szlakiem Warszawy powstańczej. Tylko po co się tak ograniczać? Warszawa była ośrodkiem kulturalnym, społecznym, dóbr książęcych i królewskich i to przez tyle lat. Nie ma żadnych ograniczeń. Jednak wyodrębniłbym tutaj najpowszechniejsze kategorie. To wycieczki:

1) szlakiem rodów i postaci historycznych

2) szlakiem wydarzeń historycznych

3) szlakiem miejsc historycznych

4) szlakiem książek, filmów, opowiadań

5) szlakiem organizacji, stowarzyszeń, itp.

 

 

Kiedyś to miejsce zapełni się setką pomysłów 😊