Stadion Legii Warszawa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

Stadion Legii Warszawa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

„W tramwaju jest tłok, w pociągu jest tłok, kibice na Legię jadą…” – tak zaczyna się jedna z przyśpiewek meczowych Legii Warszawa. To kibice z całej Warszawy i nie tylko, jadą na Stadion Legii im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, przy ul. Łazienkowskiej 3. Na Solcu, czy Czerniakowie w dni meczowe, krzyk stadionu rozchodzi się po wszystkich okolicznych osiedlach.

Stadion miejski

Stadion Legii został zbudowany w kilku etapach, a oficjalne otwarcie całego obiektu miało miejsce w dniu 07.08.2010. Wzniesiony został na miejscu starego obiektu Legii z roku 1930. Jego całkowita pojemność to 31 103 miejsc, z możliwością powiększenia do 33 609 miejsc. Dla kibiców wydzielono cztery trybuny, które nazwane są: im. Kazimierza Deyny (wschodnia), im. Lucjana Brychczego (południowa), Żyleta (północna) oraz zachodnia mieszcząca Klub Biznesowy. Swoje mecze rozgrywa tutaj Legia Warszawa, jednak oprócz funkcji sportowych, stadion oferuje nieco więcej. Znajduje się tutaj centrum konferencyjne, przychodnia rehabilitacyjna, muzeum klubowe, dwa sklepy z pamiątkami klubowymi, bar i cała infrastruktura związana z funkcjonowaniem klubu. Przed wejściem na osławioną Żyletę, od strony ul. Łazienkowskiej znajduje się pomnik Kazimierza Deyny, a przed wejściem do budynku klubowego tablica poświęcona jego pamięci.

Wszyscy na mecz

O tym jak wyglądają spotkania, mogliście dowiedzieć się nieco więcej przy okazji opisywanego przez nas spotkania Legia – Lechia. Jeżeli chcecie obejrzeć mecz piłkarski w Warszawie, to oczywiście musicie udać się tutaj lub na Stadion Narodowy. Przy czym tutaj zobaczycie rozgrywki klubowe, a tam mecze kadry narodowej. Jako, że Legia ostatnimi laty radzi sobie całkiem nieźle w rozgrywkach europejskich (poza sezonem bieżącym), mogliśmy gościć u siebie zespoły z całej Europy: Real Madryt, Borussia Dortmund czy Ajax Amsterdam. Koneserzy futbolu znajdą więc tutaj coś dla siebie. Atmosfera na meczach, co również wspominaliśmy niepowtarzalna: fanatyczny doping przez całe spotkanie, czy też często prezentowane oprawy meczowe z pokazami pirotechnicznymi. Wszystko to tworzy wspaniałą atmosferę, jakiej możecie uświadczyć na niewielu stadionach na świecie. Można wybrać loże VIP dla bardziej zamożnych, chcących omówić biznes w przyjemnej atmosferze lub sektor rodzinny, jeżeli wybieracie się na mecz całą rodziną. Możecie też poczuć ten największy fanatyzm i wybrać Żyletę, gdzie znajdziecie się w samym sercu emocji piłkarskich. Mecze odbywają się średnio raz na tydzień – dwa tygodnie. Bilety można kupować online lub w kasach klubowych. Pamiętajcie jednak, że na te najważniejsze mecze w sezonie, 30 tysięcy wejściówek rozchodzi się bardzo szybko 🙂

Zwiedzanie stadionu

Co oferuje nam jeszcze klub poza meczami piłkarskimi? Można oczywiście poznać klub od środka i zapisać się na zwiedzanie z przewodnikiem, który pokaże nam stadion Legii. Podczas wycieczki zostaniemy oprowadzeni po głównym budynku. Zwiedzimy loże prasowe, pokój konferencyjny przed i po-meczowy, wyjdziemy na główną trybunę klubową, a jak się nam poszczęści to zobaczymy szatnie gości i gospodarzy. W harmonogramie wycieczki nie może oczywiście zabraknąć głównego holu, ozdobionego zdjęciami wszystkich obecnych i byłych mistrzów Polski w barwach Legii Warszawy. Stąd jak piłkarze przed meczem, udamy się na boisko i ławki rezerwowych, gdzie możemy zasiąść i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Muzeum Legii

Warto jeszcze wspomnieć, że pierwsza część wycieczki to krótki spacer po muzeum klubowym, jednak dla nas to atrakcja na inną okazję, gdyż temat podczas zwiedzania jest omówiony zbyt pobieżnie. My też nie będziemy się tutaj na nim skupiać, a omówimy go w oddzielnym wpisie na blogu. Mówiąc ogólnie znajdują się tutaj trofea klubowe oraz indywidualne – piłkarzy reprezentujących barwy Legii, ale także pamiątki po olimpijczykach reprezentujących Polskę, będąc sportowcami Legii, na różnych Olimpiadach.

Poczuj się jak kibic

Oprócz tego, że bycie kibicem zobowiązuje nas do stawiania się na meczach ukochanej drużyny, to warto poznać jeszcze trzy miejsca na mapie stadionu. Jest to oficjalny sklep klubowy, gdzie możemy znaleźć kolekcje odzieżowe projektowane przez klub. Oprócz odzieży znajdziemy tu również bibliografię związana z Legią, różnego rodzaju gadżety klubowe i artykuły sportowe. Drugi sklep to ‘Żyleta’, która również mieści się od strony ulicy Łazienkowskiej i jest to sklep prowadzony przez kibiców Legii. Tutaj możemy zakupić ciuchy i gadżety projektowane przez fanatyków z trybun. Trzecie miejsce to Sports-Bar – oficjalny bar klubowy, gdzie możemy zjeść, napić się piwa i obejrzeć mecze na licznych telewizorach, jeżeli już nie udało nam się dorwać wejściówek na mecz. Między tymi lokalami mieszczą się jeszcze kasy klubowe i punkt obsługi klienta, gdzie można wyrobić kartę kibica, a następnie kupić bilet na któreś ze spotkań.

Inicjatywy pozasportowe

Stadion Legii to też miejsce, gdzie odbywają się imprezy, które nie są bezpośrednio związane z rozgrywkami piłkarskimi. Legia organizuje na stadionie różne charytatywne turnieje oraz mecze piłkarskie. W dzień dziecka, pojawiają się sekcje klubowe Legii, które zachęcają dzieciaki do aktywności sportowej. Dzieciaki mogą poćwiczyć judo oraz zapasy ze sportowcami. Są dla nich organizowane różne aktywności, które umilą im ich święto. Na stadionie nie zapomina się jednak o dorosłych. Co roku organizowany jest Warszawski Festiwal Piwa, gdzie kilkudziesięciu wystawców prezentuje swoje piwne wyroby. W tym roku odbyła się również impreza 5th Warsaw Tattoo Convention, gdzie artyści z całego świata pokazywali swoje umiejętności.

Warto wiedzieć

Adres: Łazienkowska 3, Warszawa
Oficjalna strona
Oficjalny fanpage
Terminarz meczowy

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o