rynek starego miasta

10 miejsc w Warszawie, które każdy powinien zobaczyć

Gdy wybieram się w jakieś miejsce, zawsze czytam o walorach turystycznych tego regionu: co można tam zobaczyć, gdzie zjeść, jaka jest historia tego obszaru. Nie inaczej jest z miastami. Zarówno małe, jak i te duże, mają coś do zaoferowania. Może to być historia miasta, jego społeczność, architektura, kultura i sztuka, aż po najmniejsze czynniki, które wpływają na atrakcyjność danego miejsca.

W przypadku dużych miast, mamy mnogość wyborów, w jaki sposób spędzać czas wolny. Jedyne, co nas ogranicza to czas. Nie inaczej jest w przypadku turystów przybywających do Warszawy, aby się tu rozerwać, zwiedzać, czy po prostu spędzić przyjemny weekend. Są też ludzie przybywający służbowo, którzy mając trochę wolnego czasu, chcieliby zobaczyć, co ma do zaoferowania stolica Polski. Ze względu na ograniczenia czasowe, trzeba wybrać, gdzie iść, a co sobie odpuścić. Z pomocą przychodzi stworzone przeze mnie zestawienie najciekawszych miejsc w Warszawie, które trzeba odwiedzić. W przypadku osób stale zamieszkujących Warszawę, zakładam, że każdy już je widział, był, odwiedził i potwierdza, jak ciekawe są to miejsca. Nie ma tutaj podziału na lepsze i gorsze. Te 10 miejsc to niezbędnik warszawski, musisz je zobaczyć i tyle, kropka. Gdyby jednak wybrać, które wyróżnia się na tle pozostałych, będzie to…

1. Stare Miasto

rynek starego miasta

Jeden z 15 obiektów na terenie Polski, wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obejmuje historyczny obszar  miasta Stara Warszawa, założonego ok. 1300 roku na terenie Księstwa Mazowieckiego. Na listę UNESCO zostało wpisane ze względu na odbudowę i wierną rekonstrukcję, co było fenomenem w dziedzinie zabytków, ponieważ wcześniej zabytków się nie odbudowywało. W trakcie II Wojny Światowej na Starym Mieście toczyły się jedne z najcięższych walk Powstania Warszawskiego, dlatego zostało doszczętnie zburzone. Po wojnie odbudowane, jako jeden z pierwszych obszarów miejskich.

Obecnie Stare Miasto to najważniejszy punkt na turystycznej mapie Warszawy. Bez względu na porę roku, dnia, czy pogodę, zawsze są tutaj tłumy ludzi. Gdzie dokładnie iść na tym Starym Mieście i co sprawia, że ludzi tu jak mrówek?

Zamek Królewski

Od czasu przeniesienia dworu królewskiego z Krakowa do Warszawy w roku 1596, za czasów panowania Zygmunta III Wazy, staje się oficjalną siedzibą królów Polski. Budynek przebudowywany przez kolejnych władców, zostaje wysadzony przez Niemców w trakcie II Wojny Światowej. Odbudowany w roku 1978. Wpisany do rejestru zabytków, dziś jest siedzibą Muzeum Zamku Królewskiego. Ma przepięknie zdobione wnętrza, bogatą kolekcję obrazów, ponad 30 sal, w tym Salę Tronową, gdzie jak sama nazwa wskazuje, był królewski tron. Zamek to miejsce, które każdy w Warszawie powinien odwiedzić. Warto też zobaczyć pozostałe obiekty włączone w obszar muzeum zamkowego: Pałac pod Blachą, mieszczący zrekonstruowane gabinety księcia Józefa Poniatowskiego, Arkady Kubickiego, w których odbywają się różnego rodzaju imprezy, a także prezentujące się pięknie latem Ogrody Zamkowe.

Rynek Starego Miasta

Rynek to najważniejsze miejsce w średniowiecznym mieście. Tu odbywały się targi, spotkania rady miejskiej, publicznie karano przestępców. Otoczenie Rynku zostało zniszczone niemal w całości podczas II Wojny Światowej. Kamienice zrekonstruowano po wojnie i prezentują się wspaniale. Tu warto przyjść podziwiać architekturę. Na środku rynku stoi pomnik Syrenki, która znajduje się w herbie miejskim i jest symbolem Warszawy. Północna pierzeja rynku mieści Muzeum Warszawy, które zostało niedawno odnowione. W pozostałych kamienicach mieszczą się lokale gastronomiczne, z ogródkami piwnymi, sklepy i obiekty kultury: Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza oraz Staromiejski Dom Kultury. Rynek tętni życiem, więc spotkamy tutaj muzyków, malarzy i wszelkiej maści artystów.

Plac Zamkowy

Drugi po Rynku najważniejszy plac miejski Starego Miasta. Obszar wytyczony w latach 1818-1821, po likwidacji kilku kamienic i Bramy Krakowskiej, która prowadziła do miasta. Na placu znajduje się prawdziwy symbol Warszawy i pierwszy świecki pomnik jaki został tu wzniesiony – Kolumna króla Zygmunta III Wazy. Przy placu stoi Zamek Królewski, a swój bieg rozpoczyna Krakowskie Przedmieście. Tutaj wynajmiemy furmankę konną, którą można odbyć romantyczną przejażdżkę po Starówce. 

Mury obronne

Średniowieczne mury przybliżają nam obraz Starej Warszawy XIV – XVI wieku. W XVII wieku mury zostały zabudowane kamienicami, ale zniszczenia wojenne je odsłoniły. Po wojnie zostały zrekonstruowane wraz z dawnymi wieżami obronnymi. Na szczególną uwagę zasługuje budynek Barbakanu, który miał ogromne znaczenie taktyczne podczas działań obronnych. Warto przejść się murem miejskim dookoła całego Starego Miasta. Po drodze dowiesz się nieco o mieście mijając pomniki, tablice informacyjne i głazy pamiątkowe, a na końcu muru, od strony skarpy wiślanej, dojdziesz do punktu widokowego, z malowniczym widokiem na Pragę, leżącą po drugiej stronie Wisły.

Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela

Pierwszy kościół Starej Warszawy. Proces krzyżacki jaki miał miejsce w jego murach, sprawił, że Warszawa pierwszy raz pojawiła się w źródłach pisanych. Archikatedra został odbudowana po zniszczeniach wojennych w szacie neogotyckiej. Ma bogato zdobione wnętrza, a także katakumby udostępnione zwiedzającym. W jego podziemiach pochowani są dawni książęta mazowieccy.

Pomniki Starego Miasta

Poza wspomnianymi wcześniej pomnikami: Syrenki i Kolumną Zygmunta III Wazy, zwiedzając Stare Miasto natkniesz się na pomnik Jana Kilińskiego, pułkownika powstania kościuszkowskiego, pomnik Małego Powstańca, oddający hołd dzieciom, które czynnie pomagały walczącym w trakcie powstania warszawskiego oraz pomnik Warsa i Sawy, którzy są bohaterami legendy o powstaniu miasta. Poza pomnikami odnaleźć można rzeźby oraz tablice pamiątkowe.

Zabytki architektury

Niemalże wszystkie budynki znajdujące się dziś w obrębie murów Starej Warszawy, wpisane są do rejestru zabytków. Kamienice przypominają o średniowiecznych korzeniach miasta. Większość z nich jest bogato zdobiona, o szacie renesansowej, kryta polichromią. Wiele z nich jest na swój sposób wyjątkowo, np. przy ulicy Dziekaniej stoi kamienica o najwęższym froncie w Polsce. Poza wspomnianą archikatedrą, są też kościoły: św. Marcina i Matki Bożej Łaskawej, a także dawny klasztor oo. augustianów. 

A poza tym?

Na Starym Mieście znajdziesz liczne muzea, restauracje, kawiarnie i sklepy. Warto je odwiedzić, choć nie wszystkie. Część lokali gastronomicznych na Starym Mieście żeruje na turystach, niespecjalnie troszcząc się o jakość jedzenia. Czytajcie opinie na Google Maps, lub innych stronach, aby się nie przejechać. Poza tym ze Starym Miastem związana jest większość legend miejskich, jak choćby ta o Bazyliszku. Warto też zahaczyć o taras widokowy na Gnojnej Górze, aby napawać się widokiem prawobrzeżnej Warszawy.

2. Trakt Królewski

krakowskie przedmiescie

Droga łącząca warszawski Wilanów ze Starym Miastem. W czasach średniowiecza Trakt prowadził do głównego ośrodka miejskiego Księstwa Mazowieckiego – do Czerska, następnie po przyłączeniu Księstwa do Korony, była to główna droga do ówczesnej stolicy – Krakowa. Po wybudowaniu pałacu w Wilanowie, z którego zarządzał Jan III Sobieski, Trakt jeszcze bardziej zyskał na znaczeniu. Swój bieg rozpoczyna na Placu Zamkowym, składają się na niego ulice:

Krakowskie Przedmieście

Najwcześniej zabudowany odcinek Traktu Królewskiego, z czasem urósł do rangi najbardziej reprezentatywnej arterii miejskiej. Już w XVI wieku swoje pałace zaczęli tu stawiać magnaci, szlachta, a nawet królowie. Przy ulicy fundowano kościoły i klasztory, zaś na pozostałych mieszczańskich działkach stawały kamienice. Najwspanialsze obiekty architektury to pałace: Prezydencki, Kazimierzowski, Potockich, Czapskich; kościoły: św. Anny, św. Krzyża, Wizytek oraz pokarmelicki. Ponadto, funkcjonujące do dziś wspaniałe 5-gwiazdkowe hotele zbudowane w XIX i na początku XX wieku: Europejski i Bristol. W budynkach pałacowych mieści się kampus Uniwersytetu Warszawskiego. Stoją tu ważne dla Polaków pomniki: księcia Józefa Poniatowskiego, Adama Mickiewicza oraz Mikołaja Kopernika. Jako, że bieg zaczyna z Placu Zamkowego, jest to ulubiona ulica turystów i mieszkańców. Ludzie umawiają się tu na spotkania, spacery, randki i miłe wieczory. Sprzyja temu liczba lokali i miejscówek. Restauracje z dobrym jedzeniem, kawiarnie, bary – to wszystko tu znajdziecie. Ulica nie śpi do późnych godzin.

Nowy Świat

Ta utrzymana w XVIII-wiecznym stylu ulica tętni życiem o każdej porze dnia i roku. W pięknych kamienicach, znajduje się tu mnóstwo lokali gastronomicznych: od restauracji serwujących kuchnie z różnych stron świata, przez liczne kawiarnie, a na barach i klubach muzycznych kończąc. Znajdują się tu znane od lat Pawilony, obfitujące w bary i knajpy, gdzie w weekendy ludzie zbierają się odprężyć po tygodniu szkoły i pracy. Będąc na Nowym Świecie, warto skręcić w uliczkę Foksal, która kiedyś była arterią wśród ogrodów Pałacu Zamoyskiego, mieszczącego się na końcu ulicy. Wzdłuż ulicy położonych jest wiele zabytków pałacyków i kamienic.

Plac Trzech Krzyży

Łącznik między Nowym Światem, a Alejami Ujazdowskimi. W jego centralnym punkcie stoi piękny kościół św. Aleksandra. Plac z jednej strony zamyka Ministerstwo Rozwoju, a z drugiej zabytkowe budynki Instytutu Głuchoniemych im. Jakuba Falkowskiego. Przetrwały tu trzy krzyże, które dały nazwę placowi: rozpoczynały drogę krzyżową, stworzoną na polecenie króla Augusta II.

Aleje Ujazdowskie

W dawnych XIX-wiecznych pałacach swoje siedziby mają Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Sprawiedliwości, Centralne Biuro Antykorupcyjne oraz wiele ambasad i Belweder. Ulica zabudowana jest również pięknymi kamienicami, bogato zdobionymi rzeźbą, które nienaruszone przetrwały II Wojnę Światową, gdyż wtedy była to dzielnica niemiecka w okupowanej Warszawie. To również miejsce, gdzie znajdują się piękne parki: Ujazdowski oraz majestatyczne Łazienki Królewskie.

Na dalsze części traktu składają się ulice: Belwederska, Sobieskiego i Aleja Wilanowska, które mają swoje ciekawe obiekty, ale to miejsca opisane powyżej, powinny interesować Cię najbardziej.

3. Pałac w Wilanowie

Jeden z najwspanialszych pałaców w Warszawie. Zbudowany na polecenie króla Jana III Sobieskiego jest cudownym przykładem połączenia architektury europejskiej i staropolskiej. Ma szatę barokową z bardzo bogatą sztukaterią, którą stworzyli najlepsi rzeźbiarze ówczesnych czasów. W jego wnętrzach mieści się dziś Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego, a wystrój pałacowy jest jednym z trzech najwspanialszych w Warszawie. Poza rzeźbami, freskami, obrazami, możemy obejrzeć tu wspaniałe meble, porcelanę i inne przedmioty codziennego użytku. Wszystko to w oryginalnych lub odtworzonych gabinetach królewskich i magnackich.

Będąc w pałacu koniecznie trzeba odwiedzić część ogrodową z przedpolem mieszczącym Mauzoleum Potockich; ogrody tematyczne: różany, północny, barokowy, ale również bardziej dziko zarośnięte, sąsiadujące parki krajobrazowe i rezerwat przyrody Morysin. W okresie zimowym największą popularnością cieszą się: Królewski Ogród Światła i pałacowe mappingi.

4. Muzeum Powstania Warszawskiego

Jedno z najważniejszych muzeów w Warszawie, poświęcone w całości Powstaniu Warszawskiemu. Tuż obok potopu szwedzkiego, to najtragiczniejsze wydarzenie w historii miasta. Muzeum zostało otwarte w roku 2004, w budynkach zabytkowej elektrowni tramwajów miejskich. W jego wnętrzach urządzono prawdziwe kompendium wiedzy o powstaniu. Z urządzonej ekspozycji dowiesz się o wszystkich aspektach życia Warszawiaków w jego trakcie: o walce, o represjach, o życiu codziennym, a także o przyczynach i skutkach powstania. Zobaczysz tu przedmioty należące do powstańców, przejdziesz się odtworzonym kanałem ściekowym z lat wojny, a także zobaczysz film “Miasto 44”, które oddaje tragiczny obraz Warszawy po wojnie.

Przy muzeum funkcjonuje Park Wolności, z murem pamięci, na którym wyryto nazwiska prawie 12 tysięcy zabitych powstańców, którzy brali udział w walkach sierpnia i września 1944 roku. Jest to obowiązkowy punkt na muzealnej mapie Warszawy.

5. Pałac Kultury i Nauki

pkin

Ten obiekt budzi tak skrajne emocje, że nawet “Schody do nieba” na Placu Piłsudskiego nie mogą się z nim równać. Z jednej strony mamy do czynienia z prezentem od Rosjan, którego nie mogliśmy odmówić. Z drugiej strony jest to symbol miasta i najlepszy punkt orientacyjny, bo któż z nas mieszkańców, nie umawiał się wielokrotnie “pod Patykiem”?

Odstawmy jednak symbolikę na bok, a skupmy się na tym, co Pałac Kultury i Nauki ma do zaoferowania z turystycznego punktu widzenia. Po pierwsze jest to w dalszym ciągu najwyższy budynek w Warszawie i w Polsce, z tarasem widokowym na trzydziestym piętrze. Proszę sobie zatem wyobrazić, jaki widok na miasto się stąd rozpościera. Po drugie architektura pałacu, która jest mieszanką różnych stylów, głównie socrealizmu i art deco, ale zawiera również takie elementy jak attyki, kolumny i posągi. Po trzecie, w pomieszczeniach pałacu odnajdziemy kilka muzeów, w tym wspaniałe Muzeum EwolucjiDomków dla lalek oraz liczne wystawy czasowe, kino, kilka uczelni, bary, kawiarnie, kluby muzyczne i pasaż handlowy. Pałac można również zwiedzić z przewodnikiem i jest to z pewnością miejsce, które trzeba zobaczyć.

6. Bulwary wiślane

Biorąc pod uwagę fakt, że bulwary wciąż są modernizowane i stosunkowo niedawno oddano po remoncie ich pierwszą część, możemy uznać, że jest to najnowsza atrakcja z pośród topowej dychy. W okresie letnim, bulwary wiślane są największym skupiskiem ludzi w Warszawie. Duży wpływ na to ma fakt, że na bulwarach picie alkoholu jest legalne. Nie myślcie jednak, że bulwary to tylko libacje alkoholowe na schodkach. To wspaniały trakt spacerowy z widokiem na prawy brzeg i Wisłę. W miarę przemieszczania się bulwarami z północnej części miasta na południe, mijamy liczne punkty gastronomiczne z miejscami do odpoczynku, czy atrakcjami dla dzieci. Idąc dalej natraficie na liczne kluby, klubokawiarnie i bary pod chmurką, z których na szczególną uwagę zasługują “Cud nad Wisłą” oraz “Pomost 511“. Jeżeli jest lato i chcesz zobaczyć, jak bawią się ludzie w Warszawie, nie ma lepszego miejsca.

Warto dodać, że spacerując bulwarem zobaczycie niemalże wszystkie warszawskie mosty i to z bardzo bliska. Ponadto w bliskim położeniu bulwarów, znajdują się inne świetne miejsca: Cytadelę Warszawską, Multimedialny Park Fontann, Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz Centrum Nauki Kopernik.

7. Stare Powązki

grob boleslawa prusa

Cmentarz Powązkowski to jedna z najstarszych nekropolii w Warszawie i na pewno najbardziej urokliwa. Ten założony w roku 1790 cmentarz jest miejscem pochówku największych Polaków. Na cmentarzu zobaczycie pięknie zdobione grobowce najmożniejszych rodów stolicy, jak np. strzelisty grobowiec Lilpopów. Posągi, nagrobki, grobowce – wszystkie największego kunsztu rzeźbiarskiego. Autorami pomników nagrobnych są tacy artyści, jak Wittig, Kuna, czy Szymanowski. Na całym cmentarzu znajdziemy miejsca pochówku osób, które miały znaczący wpływ na to, że Warszawa jest dziś tak wspaniałym miastem.

Na szczególną uwagę zasługują katakumby i aleja zasłużonych, gdzie pochowani są najwięksi z największych: Hugo Kołłątaj, Władysław Reymont, Leopold Staff i wielu innych. Jednak nie tylko w alei zasłużonych, bo na całym cmentarzu znajdziemy groby wielkich Polaków. Dziś organizowane są już tylko pogrzeby osób zasłużonych dla ojczyzny. Odwiedzając nekropolię, warto odwiedzić zabytkowy kościół św. Karola Boromeusza, zbudowany w stylu klasycystycznym, według projektu Dominika Merliniego – nadwornego architekta króla Stanisława Augusta. 

8. Centrum Nauki Kopernik

Ten obiekt bije rekordy popularności, jeżeli chodzi o ilość odwiedzających. Muzeum, o ile tak można je nazwać, zajmuje się prezentacją otaczającego nas świata. Gałęzie nauk ścisłych przedstawione są w formie ‘dotykalnych’ eksponatów. W środku czekają na Ciebie setki eksperymentów do wykonania, obiektów do zbadania, a sama nauka nie była jeszcze nigdy tak przyjemna. Nic zatem dziwnego, że jest to atrakcja, do której przyjeżdżają wycieczki szkolne z całej Polski, niezależnie od pory roku. Oprócz wystawy stałej i wystaw czasowych, możesz wziąć udział w mini-labach, np. fizycznych i chemicznych, pokazach naukowych lub mini-warsztatach. Na terenie Centrum Nauki Kopernik działają takie miejsca jak: Majsterkownia, gdzie można podjąć się zbudowania maszyny o określonym przeznaczeniu, a także teatry: Robotyczny i Wysokich Napięć. Na wizytę warto poświęcić cały dzień, a przy pełnym zaangażowaniu w eksperymenty i to może okazać się niewystarczające. Kto by nie chciał zagrać na cyfrowej harfie, sprawdzić siłę swego ścisku względem anakondy lub poczuć się jak na tonącym okręcie? To i wiele innych odkryjecie właśnie w Centrum Nauki Kopernik.

Warto pamiętać o wizycie w:

Planetarium, gdzie możesz uczestniczyć w pokazach i koncertach gwiezdnych, o różnej tematyce

– Ogrodzie na dachu Centrum Nauki Kopernik, czynnym w okresie letnim

– Parku Odkrywców, gdzie oprócz kilku eksponatów, możesz skorzystać z terenu rekreacyjnego

9. Stadion Narodowy

Największy obiekt sportowy w stolicy to stadion piłkarski PGE Narodowy, o pojemności blisko 60 tysięcy miejsc. Jego sylwetka mieni się, górując nad Wisłą, na terenie Saskiej Kępy. Widoczna z bulwarów wiślanych robi niesamowite wrażenie, szczególnie wieczorami i nocą. Obiekt zbudowany na Euro 2012, był miejscem zmagań meczów o ćwierćfinał i półfinał tych rozgrywek. Dziś to arena największych wydarzeń w Warszawie: sportowych i muzycznych, a także targów i konferencji.

W samym roku 2018 wystąpiły tutaj takie gwiazdy, jak Jay-Z z Beyonce oraz Ed Sheeran. Swoje mecze o punkty gra tutaj kadra Polski, rozgrywane są też finały Pucharu Polski. Okresowo działają tu takie atrakcje jak zjazd tyrolką nad płytą boiska i Zimowy Narodowy, czyli łyżwy, sanki, ślizgawki i inne atrakcje. Jeżeli chcesz poznać obiekt ‘od kuchni’, masz możliwość zwiedzenia stadionu z przewodnikiem, w kilku różnych wariantach tras. Na tym obiekcie cały czas coś się dzieje. Ja gorąco zachęcam do uczestnictwa w organizowanych wydarzeniach, gdyż jest to świetny sposób spędzenia wolnego czasu. Przy stadionie działa również tor gokartowy – Kartingowy Narodowy.

10. Łazienki Królewskie

Powierzchnia Łazienek wynosi 76 ha, co czyni je największym parkiem w Warszawie. Zostały zaprojektowane w XVIII wieku na letnią rezydencję króla Stanisława Augusta. Na terenie parku wzniesiono liczne pawilony i budowle, projektowane przez najlepszych architektów królewskich, ale również założenia ogrodowe ze sztucznymi stawami. Sprawia to, że Łazienki są najwspanialszym parkiem miejskim Warszawy. Mieszkańcy od lat wybierają się tu na spacery. Na jego terenie organizowane są liczne wydarzenia. Najsłynniejsze są koncerty pod pomnikiem Chopina, które od lat przyciągają setki słuchaczy.

Najważniejsze obiekty w Łazienkach Królewskich to:

Pałac na wyspie

Przepiękna budowla, początkowo łaźnia marszałka koronnego – Herakliusza Lubomirskiego, która została rozbudowana przez Stanisława Augusta na jego rezydencję letnią. Tutaj odbywały się słynne ‘obiady czwartkowe’ organizowane przez króla. Dziś budynek otwarty dla zwiedzających. To jeden z trzech najpiękniejszych pałaców w Warszawie, który oprócz wspaniałej architektury, ma cudownie zdobione wnętrza i bogate wyposażenie. Jego położenie na wodzie dodatkowo dodaje mu uroku, a przechadzające się tu pawie dopełniają całego obrazu królewskiej rezydencji.

Amfiteatr

Otwarty amfiteatr na wyspie zaprojektowany przez Jana Chrystiana Kamsetzera, na wzór teatrów greckich. Może pomieścić prawie 1000 osób. Obecni również organizowane są tu różnego rodzaju koncerty, występy, które wypełniają amfiteatr w okresie letnim do ostatniego miejsca.

Stara Oranżeria

Jeden z pawilonów, który jak nazwa wskazuje, początkowo mieścił drzewa pomarańczowe, sprowadzone przez króla. Później założono tu Teatr Królewski, który jako jeden z nielicznych teatrów dworskich w Europie, zachował się do dziś. Dla zwiedzających udostępniona jest także Galeria Rzeźby z gipsowymi odlewami najwspanialszych rzeźb greckich. 

Pawilony 

Oprócz wspomnianych budowli, na terenie Łazienek znajduje się jeszcze kilkanaście innych obiektów, wszystkie zbudowane w stylu klasycystycznym, które wpisane są do rejestru zabytków. Najważniejsze z nich to: Pałac Myślewicki, Wielka Oficyna, Stara i Nowa Kordegarda, a także Belweder.

Posągi i pomniki

Na terenie Łazienek zlokalizowanych jest wiele pomników. Na szczególną uwagę zasługują pomniki: Fryderyka Chopina, Jana III Sobieskiego oraz Henryka Sienkiewicza. Ponadto znaleźć można wiele rzeźb, popiersi, pamiątkowych tablic, głazów, czy zegarów słonecznych.

Założenia ogrodowe

W Łazienkach odnajdziemy kilka różnych założeń ogrodowych, które powstawały z biegiem czasu. Najstarsze ogrody królewskie z XVIII wieku, zajmują największą powierzchnię parku. Oprócz nich możesz spacerować po XIX-wiecznym ogrodzie romantycznym, XX-wiecznych założeniach modernistycznych, czy nowszych ogrodach: włoskim i chińskim.

 

 

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o